Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Bir kalkışma, bir uyanış

27 Temmuz 2016 Çarşamba, 08:47

15 Temmuz Darbesinin Getirisi de Var

Bir kalkışma, bir uyanış

Fetullahçı Terör Örgütüne mensup bir grup asker tarafından 15 Temmuz gecesi başlayan darbe kalkışması, tarihte görülmemiş şekilde tepkilere neden oldu. 10 gündür meydanlardan ayrılmayan vatandaş, vatanına, demokrasine ve iradesine sahip çıkıyor. Sabahlara kadar süren nöbetlerde ilginç kareler de yakalanıyor.

Tüm yurtta olduğu gibi, vatandaş Adıyaman’ın da dört bir yanında demokrasi nöbeti tutuyor. Bugüne kadar görülmemiş kalabalıkla meydanlara inen vatandaşlar, darbeden kurtuluşun şölenini yapıyor gibi.

Bıkmadan, usanmadan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “evinize dönebilirsiniz” sözünü bekleyenler, sabahlara kadar ilginç görüntülerin oluşmasına da neden oluyor.

Genç, yaşlı, kadın, erkek, çoluk, çocuk, hasta, engelli demeden, toplumun her kesiminden, her statüden ayrım yapmadan meydanlarda sabahlıyor.

Sadece siyasiler, milletvekilleri, teşkilat mensupları değil, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Garnizon Komutanı Yarbay Ercan Atasoy, Adıyaman Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, STK’lar, kurumj amirleri, kamu çalışanları, sağlıkçılar, güvenlikçiler, esnaflar, iş sahibi olanlar, işsiz bulunanlar.. toplumun her kesimi, 10 gündür sabahlara kadar demokrasi nöbetinde.

Bir kalkışma, bir uyanışı da beraberinde getirdi.Bir-Kalkisma-Bir-Uyanis-(14)

Özgürlükleri alan darbe kalkışması, farkında olunmayan özgürlüklere sahip çıkmayı getirdi.

Vatansız kalanların, Türkiye’ye sahip çıkması, vatansızlığı hatırlattı.

Her gün farklılıklar nedeniyle tartışanlar, siyasi görüş ayrılığını ayrışma olarak görenler, ırk, kimlik, kültür, din, mezhep gibi zenginlikleri “bölünme” olmadığını anlayanlar, el ele, kol kola meydanlara indi.

Mahşeri kalabalığı andıran, dev mitingleri aratmayan kalabalıkta, her siyasi görüşte insan vardı. Farklı din, kültür, ırk, kimlik ve mezhebe mensup olanlar tek gaye için meydanlara iniyordu; bu ülke hepimizindi, özgürlük ve irade bir başkasına devredilemezdi.

15 Temmuz Darbe Kalkışması gecesinde yaşanan acıların yerini, ülkesine, iradesine, bayrağına, değerlerine sahip çıkmaya bıraktı.

1960’dan bu yana aralıklarla darbeleri yaşayan ve her darbede ülkenin 50 yıl geriye gittiğini düşünen, her darbede yeni acılara, daha kötü acıların eklendiğini bilenler, bir daha o acıları yaşamak istemedi.

Millet, ülkenin dört bir tarafında komşuların yaşadığı acıların, bölünmüşlüğün, iç kargaşanın, kardeşin kardeşi öldürdüğü günlerin gelmesini istemedi.

Millet, akbaba gibi ülkenin üstüne üşüşen şer odaklarının, düşman ülkelerin ülkeyi, parsel parsel parsellemesini, Ensar’ken muhacir konumuna düşmeyi istemdi.

Bir kalkışma, bir uyanışı beraberinde getirdi ve bütün dünyaya örnek olacak birliktelikle, bir bela defedildi, bir kaynaşma yaşandı.

Türkiye, bir daha eski Türkiye olur mu bilinmez ama, meydanlar bunun olmayacağını söylüyor.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz