Adıyaman

Bir hayal daha gerçekleşiyor

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden Sonra

Bir hayal daha gerçekleşiyor

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bir hayalinin daha gerçek olmasına sayılı günler kaldı. Adıyaman’da yükselen Nissibi Köprüsü, Türkiye’nin Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin ardından en büyük köprüsü olacak.

Köprü, yüzde 100 yerli sermaye ile yapılan ilk büyük proje ve Türkiye’nin ilk ‘Gergin Eğik Askılı Köprüsü’ olacak. Anadolu’nun da ilk asma köprüsü olma özelliğini taşıyan Nissibi Köprüsü, çözüm süreciyle birlikte atağa kalkan bölgede Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa gibi kentlerdeki sosyo-ekonomik kalkınmaya hız kazandıracak.

AK Parti Grup Başkanvekili, Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, “Bir rüya gerçek oluyor” dedi. Kalan son segmenti de birkaç hafta içinde takılacak olan 610 metre uzunluğundaki köprünün açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı belirtildi.

Adıyaman’da inşası 1983’te başlayıp 1992’de biten Atatürk Barajı nedeniyle Adıyaman-Diyarbakır illeri arasındaki karayolu ulaşımını sağlayan Nissibi Köprüsü, eski Samsat ilçesi ve Samsat ile diğer ilçelere bağlı onlarca köyle birlikte sular altında kaldı.

Söz konusu bölgede ulaşım feribotlarla yapılsa da, Doğu ile Batı’nın en önemli transit geçişlerinden biri olan bu yol, sular altında kalınca Adıyaman çıkmaz sokağa döndü ve iki şehir arasındaki karayolu ulaşımı Şanlıurfa üzerinden sağlanabildi.

 

Temeli 2 Yıl Önce Atıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi için büyük önem taşıyan köprünün yenilenmesi için Karayolları Genel Müdürlüğü, Atatürk Barajı Göleti üzerinde yeni bir köprü yapılması adına ihale açtı.

İhaleyi kazanan Türk firması Gülsan, ilk kez yüzde 100 yerli olan bir projeyle çalışmalara başladı. Eski köprünün adını taşıyan yeni Nissibi Köprüsü’nün temeli, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından 26 Şubat 2012’de atıldı.

 

En Büyük Üçüncü Köprü

İstanbul’daki Boğaziçi (1074m) ve Fatih Sultan Mehmet (1090m) köprülerinin ardından Türkiye’nin en büyük köprüsü olan Nissibi’nin ana açıklığı 400 metre.

Yaklaşım viyadükleriyle birlikte uzunluk 610 metre olacak. Türkiye’nin ilk ‘Gergin Eğik Askılı Köprüsü” (Cable Stayed) olan köprü, Anadolu’nun ilk asma köprüsü olma özelliğini de taşıyor. Diyarbakır-Adıyaman arasındaki karayolu mesafesini en az 60 km kısaltacak olan köprünün her iki yakadaki ayakları 96 metre yüksekliğe sahip. 2 gidiş ve 2 geliş olmak üzere 4 şeritli inşa edilen köprünün genişliği ise 24.5 metre. Ana açıklık olan 400 metrenin 380 metrelik kısmı ortotropik çelik kesitten, ayaklara olan 10’ar metrelik mesafe ise ardgermeli betondan yapıldı.

Köprü inşaatı için özel olarak kurulan çelik fabrikasında, hazırlanan her biri 250 ton ağırlığındaki çok özel çelikten imal edilen segmentler aylar süren çalışmaların ardından yerlerine konuldu. Son segment haftalar içinde takılacak.

 

Açılışı Cumhurbaşkanı Yapacak

Köprünün açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı kaydedildi.Son yıllarda yapılan yatırımlarla büyük bir kalkınması hız kazanan Güneydoğu Anadolu Bölgesi için Nissibi Köprüsü önemli bir ulaşım noktası olacak. Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağlayacak köprü sayesinde Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa gibi kentlerin yolu önemli ölçüde kısalacak. Yörenin tarih ve kültür turizmi, hareketlenecek ve köprü bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına büyük katkıda bulunacak.

Modern otoyol kalitesiyle ulaşımın sağlanacağı bölge, sosyo-kültürel anlamda da köprüden faydalanacak. Taşımacılık faaliyetleri açısından da önemi büyük olan yol açıldığında, Doğu ve Güneydoğu kentlerine taşımacılık yapan lojistik firmaları 170 kilometreyi bulan yolun 30 kilometreye düşmesiyle büyük tasarruflar sağlayacak.

 

Çıkmaz Yol Olmaktan Çıkacak

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, köprünün faaliyete geçmesiyle birlikte bölgenin kültür ve din turizmiyle birlikte sosyo-ekonomik kalkınmasının da hızlanacağını söyledi. Demirtaş, “Köprünün bitimine çok az kaldı. Köprünün her iki tarafının birbirine bağlanması için son segment kaldı.” ifadesini kullandı. AK Parti Grup Başkanvekili, Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ise, “Bir hayal gerçekleşiyor.

Türkiye’de ilk defa uygulanan yeni bir sistemle yapılıyor. Köprü bittiğinde Adıyaman çıkmaz yol olmaktan kurtulacak.” dedi. Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş de köprünün önemine değinerek, “Ülkemizin lojistik gücünü artıracak olan bu muhteşem eser Türkiye için birçok ilkleri barındırıyor. Birçok ilki barındıran bu köprü, Adıyaman ve bölge için çok şey ifade ediyor” diye konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu