AdıyamanEğitim

Bir günde üç temel atıldı

Yatırıma susamış Adıyaman’da susuzluk gideren törenler

Bir günde üç temel atıldı

Yatırıma susamış Adıyaman’da, hafta sonu bir günde üç temel birden atıldı. Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi İkinci Binası ile Enstitüler ve lojman binalarının temel atma töreni, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Adıyaman’a yapılacak olan 192 kişilik kız öğrenci yurdunun temeli  ve Adıyaman Organize Sanayi Bölgesine yapılacak 570 metrekaresinin konferans salonu olmak toplam 3 bin 100 metrekare alanı bulunan hizmet binasının temel atma töreniydi.

İlk temel atma töreni Adıyaman Üniversitesi’nde, üç yeni binanın temel atma töreniydi.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi İkinci Binası ile Enstitüler ve lojman binalarının temel atma töreni, üniversitenin merkez yerleşkesinde yapılan muhteşem bir törenle gerçekleşti.

Temel atma törenine; Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkan Vekilleri Mihrimah Belma Satır ve Ahmet Aydın,  Adıyaman Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Salih Fırat, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu ile Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü başta olmak üzere siyasi parti, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üniversite akademik ve idari personeli ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Müreffeh ve daha aydınlık bir gelecek

Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, toplu temel atma töreninde yaptığı konuşmasında; “Eğitim Fakültesi 2. Binasının, Enstitüler binasının ve lojman binasının temellerini attığımız bugünün, üniversitemiz, ilimiz ve ülkemiz adına daha güçlü, daha müreffeh ve daha aydınlık bir geleceğin habercisi olmasını diliyor, bu mutluluğu bizimle birlikte paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, konuşmasına şöyle devam etti: “Geçtiğimiz aylarda Besni’de Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Fakültesinin temellerini attık. Daha sonra merkez kampüsümüzde Mühendislik Fakültesi ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunun temellerini attık. Önümüzdeki günlerde inşaatı biten Fen Edebiyat Fakültesi 2. Binası, Kreş binası ve Engelli öğrencilerin kullanacağı Gençlik Merkezinin de açılışını yapacağız. Doğal çim satıhlı stadyum ve kapalı yüzme havuzumuz da inşallah önümüzdeki aylar içinde bitmiş olacaktır.

Geleceğe eser bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz

Attığımız her temel ve açılışını yaptığımız her bina ile birlikte geleceğe eser bırakmak adına, geleceğimizin teminatı gençlerimize yeni ilim yuvalarını kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çünkü bugün sadece üç önemli binamızın temellerini atmıyoruz. Bugün aynı zamanda geleceğin bilim insanlarının, geleceğin vasıflı elemanlarının ve geleceğin büyük insanlarının tohumlarını da bu münbit toprağa atmış oluyoruz.

2006 yılında farklı üniversitelere bağlı 3 Fakülte, 1 Yüksekokul ve 4 Meslek Yüksekokulunu bünyesine alarak kurulan Adıyaman Üniversitesi, özellikle son yıllarda gösterdiği büyük gelişme ile bugün 12 Fakülte, 1 Devlet Konservatuarı, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul ve 5 Meslek Yüksekokulu ile hizmet vermektedir. Bu yıl üniversitemize kayıt yaptıran 4514 öğrenciden 1902’si Adıyamanlıdır. Bu da üniversitemizin 1902 aileye hem sosyal, hem ekonomik ve hemde psikolojik yönden destek ve katkısı demektir. Bu dahi üniversitemizin ilimiz ve bölgemiz için ne kadar önemli olduğunun bariz bir göstergesidir.

Üniversitenin bölgeye katkısı artıyor

Adıyaman Üniversitesi’nin Adıyaman’a ve bölgeye sağladığı katkı her geçen yıl daha da belirginleşmekte ve büyümektedir. Üniversitemiz 18 bin civarındaki öğrencisi ve binden fazla çalışanı ile bölgenin yükselen değeri olmaya devam ederken göstermiş olduğu akademik başarılar ile de bilim dünyasında yerini almıştır.

Mensubunun ve öğrencilerinin Adıyaman Üniversiteli olmaktan gurur duyduğu bir üniversitemiz olmuştur. Her geçen yıl yükselen bir gurur bayrağını yükseltmenin haklı gururudur bu! 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler içinde 4. Sırada yer alarak ve yine şu anda 2. Binasının temelini attığımız eğitim fakültesi olarak Bölgede bulunan kendinden çok önceleri kurulan üniversiteleri de akademik performansta geride bırakmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bunlar için Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulmuş olan URAP Araştırma Laboratuarı verilerine müracaat edilebilir.

Bilim dünyasında önemli mevki edindik

Üniversitemiz, bilim dünyasındaki edindiği mevki ile haklı bir gurur içindedir. Bu bakımdan, üniversitem mensubu yöneticiler, akademisyenler ve tüm çalışanlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyor ve bunların daha başlangıç olduğuna inandığımı, inandığımızı tüm efkarı umumiyeye deklere ediyorum ve ediyoruz.

2011 yılı itibarıyla 675 bin m2 olan kampüs alanını, yürütülen kamulaştırma çalışmalarıyla şu an üzerinde bulunduğumuz ve adeta devasa bir şantiyeyi andıran alan da dâhil olmak üzere 389 bin m2’lik alanı kamulaştırdık ve  mevcut kampüs alanını  % 50 oranında genişleterek 1064 bin m2’ye ulaştırdık. Yeşil alanı 22bin m2den 120bin m2’ye getirdik. Kapalı alanı 33 bin m2den 160bin m2ye getirdik. Mevcut yatırımlarla 200 bin m2 yi de geçmiş olacağız.

2011 mayıs öncesinde yayınlanan SCI Uluslarası makale sayısı 174 iken bu tarihten sonra 714 makale yayınlanmıştır. Yine alınan atıflar ise 1061 iken 6358 olmuştur. 2011 öncesinde Projelere verilen 40 bin TL civarında destek var iken halihazırda 5 milyon TL’yi aşan proje desteğimiz olmuştur. Bütçeden yurtdışına bilimsel faaliyetleri destekleri başlatmamız ile öğretim elemanlarının yurt dışı hareketliliği yılda 150 kişi civarını bulmuştur. Üniversite Hastanesi hizmeti verilmeye başlanmış ve şehir dışına sevkler ve yollardaki kayıplar da önlenmiştir.

Geleceğin Üniversitesini inşa ediyoruz

Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü; geleceğin üniversitesini inşa etme adına girilen kuytu yolda, Adıyaman Üniversitesi’nin bir taraftan fiziki yapılanmasını hızla tamamlamaya çalıştıklarını, diğer taraftan da bilimsel faaliyetlerde derinleşmenin ve yüksek kalitede bir eğitim seviyesine ulaşmanın gayreti içerisinde olduklarını dile getirdi.

Her geçen gün gelişen ve büyüyen Adıyaman Üniversitesi’nde, yeni eğitim, öğretim, spor, sosyal tesis ve binaları ve yeşil yaşam alanlarını kazandırdıklarını da belerten Prof. Dr. Gönüllü, temeli atılan binaların fiziki ve teknik özellikleriyle ilgili bilgi verdi.

Gönüllü, konuşmasını şöyle tamamladı: “Üniversitemizin bugünlere gelmesinde en büyük paya sahip kişi kuşkusuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendidir; zatı alilerine Üniversitemiz adına en derin şükranlarımı, arz ediyorum. Keza, tüm kabinesine, bugünkü Başbakanımız, kendisinden aynı destekleri bulacağımızı bildiğimiz Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu Beyefendiye ve tabi ki bizlerle yakından ilgilenen Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’a, İlde mülki İdare  amiri valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’a, Grup Başkan vekilimiz Sayın Ahmet Aydın’a Vekillerimiz Mehmet Erdoğan, Murtaza Yetiş, Mehmet Metiner ve Salih Fırat’a ve keza Belediye Başkanımız Sayın Hüsrev Kutlu’ya huzurunuzda en derin şükranlarımı sunuyorum.

Bir aile ortamı içerisinde uyumlu ve verimli bir şekilde beraber çalıştığımız akademik kadromuza, idari personelimize, saygıdeğer halkımıza, STK’lara, değerli basınımıza ve bugüne kadar emeği geçen tüm değerli insanlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Temellerini atacağımız binalarımızın üniversitemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyor, bu vesileyle teşrifinizle onurlandığımızı tekrar belirterek sizleri sevgi ve saygıyla anıyor minnet ve şükranlarımı bildiriyorum.”

Gençler için siyaset üretiyoruz

AK Parti Grup Başkan Vekili Mihrimah Belma Satır ise konuşmasında bir STK programı için Adıyaman’da bulunduğunu ifade ederek; “Demokratikleşme ve kalkınma adına çıktığımız yolda eğitim bizim için çok önemli, eğitimde öğrencilerimizin özgürlükçü, medeni, bilime ve insan haklarına dayalı yetiştirilmiş olması gelecek nesiller için çok önemli. Bu anlamda bu tür yatırımları çok önemli buluyorum. Burada katkı sunacak bütün hocalarımıza, bütün öğretmenlerimize, akademisyenlere şimdiden teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum. Burada eğitim alacak genç kardeşlerimize ‘Yolları açık olsun’ diyorum. Bizler, onlar için Türkiye’de siyaset üretiyoruz. Geleceğimiz tamamen onlara bağlı. İnsan haklarından temel hak ve özgürlüklerden farklılıkları zenginlik olarak kabul eden bir nesle çok umut bağladık. Bizler bu amaçla çalışıyoruz. Bu temel atma töreninde emeği geçen gerek bürokratlarımıza gerekse üniversite teşkilatlarımıza ve çok değerli milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

 

Bugünlere gelmek kolay olmadı

AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın da; “Kolay olmadı bugünlere gelmek. Düşündüğümüzde bugünleri görmek kolay değildi. Bu kampüs alanını hepimiz gezerdik, boş alanlardı, çorak alanlardı. Şu anda bu alanlarda bitki, ağaç değil insan yetişiyor. Geleceğimize yön verecek olan gençler yetişiyor. Özgür bilimin değerli mensupları, temsilcileri yetişiyor. İdari ve akademik personel sadece bu insanları yetiştirmekle kalmıyor aynı zamanda şehirle bütünleşen bölgesinde lokomotif bir hal almasını sağlayan bir gerçeğinde ta kendisi. Üniversiteler geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi yetiştiriyor. Üniversiteler her anlamda demokratikleşme, özgürleşme, ekonomik kalkınma ve müreffeh çiftçi adına olmazsa olmalarımızdır. Biz başlangıçta 81 ilde üniversite olacak dediğimizde, tabela üniversitesi olacak dediler. Sadece tabela asacaksınız dediler. Ama size şu rakamları özellikle vermek istiyorum. Bakın burada 2006 yılında toplamda ilçeler dahil olmak üzere 2 bin 900 öğrencinin olduğu 3 fakültemiz vardı. Şu anda 160 bölüm ve program var. 12 fakülte var. Yüksekokulları, Meslek Yüksekokulları, Enstitüleri var ve şu anda öğrenci sayılarımız 17 bin 300.  Az özce aldığım bilgiye göre 1000 tane ek kontenjan var ve toplam öğrenci sayısı 18 bin 300 öğrenciye çıkacak.

Adıyaman da bir üniversite, hatırlayın, büyüklerim bilir biz Adıyaman’a bir fakülteyi nasıl kopartırız. Bir fakülte açmak adına ben biliyorum Adıyaman’da vakıflar, dernekler kuruldu. Ve o günün şartlarında zor şartlarda İmam Hatip Lisesi bir fakülteye dönüştürülmüştü. Daha sonra esnaf kefalet kooperatifi bunu anmadan geçmeyeceğim Sayın Abuzer Aslantürk ve tüm yönetimini de teşekkür ediyorum, ikinci bir fakülteyi kurdu. Hemen akabinde KOÇ bir fakülte kurdu ve Adıyaman 3 fakülteye kavuştu. Bakın değerli arkadaşlar çok değil 7-8 yıl geçti. Öğrenci sayısı 2 bin 900’den 18 bin 300’e çıkıyor. Tıp Fakültesi, Eczacılık, Dişçilik zaten bunların hayali dahi mümkün değildi. Tasavvur edemezdik bundan 7-8 yıl önce bunları ama bugün Tıp Fakültesi Hastanemiz faaliyette ve Adıyaman’da Tıp Fakültesinde öğrenciler okuyor. Kendi öz evlatlarımız okuyor. Dışardan gelen kardeşlerimiz, misafirlerimiz okuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, emeği geçen herkese, Üniversitemizin Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’ye ve ekibine tekrar tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Toplumsal gelişmenin tek yolu eğitimdir

Vali Mahmut Demirtaş ise; “Değerli konuklar hepimiz biliyoruz ki toplumsal gelişmenin tek yolu eğitimdir. Eğitim için yapılan bütün yatırımlar geleceğe yapılan yatırımlardır. Bu alanda tüm Türkiye’de değişim ve dönüşümler yaşandığı gibi Adıyaman’da da ciddi değişimler yaşanmaktadır. Bugün, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi yeni bilim ve irfan yuvasına kavuşturmak amacıyla toplanmış buluyoruz. İnşallah temelini atacağımız yeni derslik binaların tamamlanması ile öğrencilerimiz daha rahat ve modern mekanlarda eğitimlerini sürdüreceklerdir. Bu bilim ve irfan yuvasında bilimsel veriler ışığında eğitim görecek çocuklarımız evrensel değerleri özümsemiş, sorumluluklarının bilincinde, özgüven sahibi ve geleceğe güvenle bakan bireyler olarak yetişeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken temelini atacağımız bu hizmet binalarının üniversitemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ilk harcı dökmek üzere butona birlikte basarak Eğitim Fakültesi İkinci Binası ile Lojman ve Enstitüler binalarının temeline harç döktüler. Tören kurban kesimiyle sona erdi.

Kız Öğrenci Yurdunun Temeli Atıldı

İkinci temel, Adıyaman’da büyük eksikliği hissedilen öğrenci yurdu temeliydi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Adıyaman’a yapılacak olan 192 kişilik kız öğrenci yurdunun temeli düzenlenen törenle atıldı.

Yeni Mahalle’deki kız öğrenci yurdunun temel atma törenine Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Mehmet Erdoğan, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, Vali Yardımcısı Murat Süzen, Adıyaman Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, siyasi parti başkanları ile kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Artan okul, yurt ihtiyacını da arttırdı

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, 2002 yılında buyana Adıyaman’da eğitim ve sağlıkta büyük yol kat ettiklerine hatırlatarak, “Okulların yapılmasının yanında çok ciddi şekilde hem yükseköğretimde hem de ortaöğretimde yurt ihtiyacı doğdu. Bir yandan yükseköğretim yurtları yapılırken bir yandan da ortaöğretime hitap eden yurtların yapılması ihtiyaç haline geldi. İşte bu aşamada Sayın Valimizin öncülüğünde Adıyaman’da başlatılan eğitim seferberliği kapsamında hükümetimizin destekleriyle ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının katkılarıyla 192 kişilik bir kız öğrenci yurdu yapılıyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Adıyaman, şantiyeye dönüştü

AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ise, “Adıyaman’ın her alanının yapılan yatırımlarla şantiyeye dönüştüğünü kaydederek, Adıyaman hükümetimizin döneminde her alanda çağ atmıştır. Eğitim yatırımlarında sağlıkta ve diğer alanlarda büyük işler yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz çünkü biz millete hizmet vermek için buradayız. Adıyaman için her şeyi yapmaya hazırız ve hizmetlerimiz aralıksız devam edecektir. Eğer bizler 2023 ve 2071’leri hedefliyorsak eğitimli ve donanımlı bir gençlik yetiştirmek zorundayız. Çağdaş ve muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak istiyorsak eğitimli olmak zorundayız. Bizler iktidara gelir gelmez en çok bütçeyi eğitime ayırdık. Adıyaman’ın 79 yılda yapmış olduğu toplam derslik sayısı 3200 civarında. Sayın Valimiz öncülüğünde Adıyaman’da başlatılan eğitim seferberliği kapsamında sadece son iki yılda ilimiz genelinde yapılan ve yapımı devam eden derslik sayısı 1066’dır. Yine Adıyaman’da son iki yılda 2092 kişilik öğrenci yurdu yaptık. Eğitim için hiçbir şeyden kaçınmıyoruz. Bugün temelini atacağımız kız öğrenci pansiyonunun ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Milletvekillerinin desteğiyle büyük işlere imza attık

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’da konuşmasında, “İki yıl önce Adıyaman’da göreve başladım. Göreve geldiğimizden bugüne kadar İlimiz Milletvekillerinin verdiği desteklerle büyük işlere imza attık. Adıyaman’da eğitim alanında her geçen yatırımlarımızı artırıyoruz. Son iki yıl içerisinde 1066 dersliğin temelini attık. Bu yılın sonuna doğru 1066 dersliğin 900’nü hizmete sunacağız. Bugün temelini attığımız sadece bu mahallede birçok okul inşa ettik. Ayrıca, Besni ilçemizde iki tane, ilimiz merkezde de iki olmak üzere toplam dört tane atölye yaptık. Bunlar tamamlanarak hizmete sunuldu. Bunları yaptıktan sonra özellikle kırsal alandan okumaya gelen kız çocuklarımızın barınma ihtiyacını gidermek için iki yıl içerisinde ilimiz ve ilçelerinde 2092 kişilik öğrenci pansiyonu inşa ettik. Tüm bu yatırımlarla amacımız, kırsal kesimden gelen dar gelirli çocuklarımızın güvenli ve nezih bir ortamda okumalarını sağlamaktır. İlimizde eğitim alanında sağlanan başarıda İlimiz Milletvekillerinin çok büyük katkıları bulunmaktadır. Her Ankara’ya gidişimizde Milletvekillerimizin çok büyük desteklerini gördüm kendilerine teşekkür ediyorum. Adıyaman için elimden geleni yapacağım. Biz burada kendimize hizmet edilmeye değil, vatandaşa hizmetkâr olmaya geldik. Birlik ve beraberlik içerisinde bu hizmetlerimiz devam edecektir” dedi.  Yapılan konuşmaların ardından 192 kişilik kız öğrenci pansiyonunun temeli atıldı.

OSB Hizmet Binasının Temeli Atıldı

Üçüncü ve son temel ise OSB’ye yapılacak hizmet binası temeliydi. Adıyaman Organize Sanayi Bölgesine hizmet binası yapılıyor. OSB’ye yapılacak olan binanın temeli düzenlenen törenle atıldı.

Temel atma törenine; Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkanvekilli İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Salih Fırat, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, siyasi parti başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve işadamları katıldı.

3 bin 100 metrekare alana kuruluyor

Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdulkadir Çelenk, OSB Hizmet Binasının 570 metrekaresinin konferans salonu olmak toplam 3 bin 100 metrekare alan üzerine kurulacağını ifade ederek, binanın tahmini maliyetinin 1 Milyon Beş Yüz Bin TL olacağını kaydetti.

Adıyaman’da tesis ve binalar yenileniyor

OSB’ye yeni yapılacak hizmet binasının Adıyaman’a hayırlı olması temennisinde bulunarak konuşmasına başlayan Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise, “İnşallah bu binada ilimiz sanayisinin gelişimi adına hayırlı kararlar alınır. 2002 yılından önce Organize Sanayi Bölgemiz birkaç fabrikası çalışan bir haldeydi. Ama bugün fabrika sayımız çok şükür 90’a dayanmış durumda. İlk başta mevcut OSB binamız çok muhteşem ve şatafatlı gibi geliyordu ancak, her geçen gün büyüyen ve gelişen Organize Sanayi Bölgemiz karşısında burası bir baraka halini aldı. Adıyaman’da tesisler ve binalar yenilenirken, Valilik binası yenilenme aşamasındayken bizlerde Adıyaman’ımıza daha yakışır bir belediye binası için en kısa zamanda hazırlıklara başlayacağız. Sanayicimizin rahat etmesi için Belediye olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Yeni OSB hizmet binasının Adıyaman’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Son bir saatte gördüklerine şaşırdı

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi hizmet binası temel atma törenine katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren AK Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır ise,  “Son bir saat içerisinde Adıyaman’da gördüğüm şey, kardeşlik hukukunun tesis edildiği çok güzel ve doğal bir kente gelişimdir. Bir ülkenin kalkınması üç ana yapının bir arada bulunmasıyla mümkündür. Bunlar kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum örgütleridir. Bu üç yapı birlikte hareket ederse o ülkede ilerleme, kalkınma, üretim ve istihdam artar diye düşünüyorum. Bu anlamda bugün burada atacağımız temel çok önemli. Bilindiği gibi bizim genç ve dinamik bir nüfusumuz var. Nüfusun artması yönünde de politikalar üretiyoruz. Bu bizim siyasi hareketinde de temelidir. Her geçen gün büyüyen bir ekonomimiz var. Dünyanın en büyük 16. ekonomisiziyiz. Hedefimiz onuncu büyük ekonomi olmaktır. Dolayısıyla bunun için hep birlikte çalışıyoruz. Bu binanın yapılması noktasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, temelini atacağımız bu binanın Adıyaman’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Türkiye, nereden nereye geldi?

AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ise, “Bizler bu memleketin çocuğuyuz. Burada doğduk ve büyüdük. Buranın geçmişini hepimiz çok iyi biliyoruz.  10-12 yıl öncesine gittiğimizde Türkiye ne haldeydi bugün nerelere geldik. Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinin geçmişini hepimiz çok iyi biliyoruz. 12 Yıl önce Adıyaman’da bir tane OSB vardı. İçinde sayısı 2-3 taneyi geçmeyen fabrika vardı.  Ama bugün gelinen noktada Adıyaman başta olmak üzere Besni, Kahta ve Gölbaşı ilçelerimizde birer tane Organize Sanayi Bölgesi var. Bu OSB’lerle birlikte insanlarımız iş ve aşa kavuştu. 2002 yılında Adıyaman’da 12.500 SSK’lı vardı. Bugün itibariyle ilimizde 46 bin SSK’lı var.  12 yıllık süre zarfında bu sayıyı dört kat artırmışız. İstihdamın artırılması noktasında Hükümetimizin uygulamış olduğu teşvik politikaları çok önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise Adıyaman’da bir uyum, bir huzur ve kardeşlik var. Barışın huzurun,  kardeşliğin ve çözümün olduğu yere sermaye gider ve fabrika bacaları tüter. Eğer huzur yoksa, eğer kardeşlik yoksa orada çalışan insanlar o fabrikaya kendi malı gibi sahip çıkmıyorsa orada yatırım olmaz. Adıyaman’da atanmışıyla-seçilmişiyle bütün sivil toplumuyla yatırımcısıyla bir kardeşlik hukuku var. Bir barış ve huzur ortamı var. Bu kardeşliğimiz devam ettiği sürece başaramayacağımız hiçbir şey yoktur” dedi.

OSB’ye yatırım 400 milyon lirayı geçti

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi yeni hizmet binasının Adıyaman’a hayırlı olması dileyen Vali Mahmut Demirtaş ise, “İlimiz eğitimde, tarımda, turizmde ve sanayide bir marka olma yolunda hızla ilerlemektedir. Adıyaman, artık yeni yatırımlar ve sanayi tesisleri ile anılmaktadır. Bizler de sanayicilerimiz için daha iyi bir yatırım ortamı hazırlanması konusunda Valilik olarak her türlü gayreti gösteriyoruz. Genişletme çalışmaları ile birlikte yaklaşık 299 hektar arazi üzerine kurulan Mevcut Organize Sanayi Bölgemizin tüm altyapı ve elektrik şebekesi için bugüne kadar yaklaşık 34 Milyon TL Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kredisi kullanılmıştır. Devletimizin verdiği bu destek neticesinde bölgemizde kurulan ve kurulmakta olan tesislerin yatırım tutarı 400 Milyon TL’yi aşmıştır. Sanayicilerimiz,  sadece faal olan 80 tesiste yaklaşık 4 bin 500 kişiyi istihdam etmiştir. Bu rakamlar, OSB’ye aktarılan devlet kaynaklarının, bölgemiz girişimcisi nezdinde fazlasıyla karşılık bulduğunu göstermektedir. Organize Sanayi Bölgemiz, ülkemiz ve ilimiz ekonomisine ciddi bir katkı sunmanın yanı sıra bölgemizdeki her sanayi parseline doğalgaz imkanı sunulması, ulaşım, alt yapı, enerji gibi alanlarda da sanayicilere sağladığı kolaylıklar ile ülkemizin en önemli ve çağdaş organize sanayi bölgelerinden biri olma yolunda emin adımlarla yol almaktadır. Bugün temelini atacağımız hizmet binasının tamamlanarak hizmete sunulması ile birlikte müteşebbislerimize çok daha modern bir ortamda hizmet sunulmuş olacaktır.  Kısacası Türkiye ekonomisindeki iyileşmelere bağlı olarak İlimizdeki yatırım alanında da çok olumlu gelişmeler meydana gelmiştir” dedi. Yapılan konuşmaların ardından kurban kesilerek Organize Sanayi Bölgesinin yeni hizmet binasının temeli atıldı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu