Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Beyaz altın, umulanı vermedi

10 Kasım 2016 Perşembe, 08:35

Beyaz altın, umulanı vermedi

 

Adıyaman’da çiftçiler “beyaz altın” olarak nitelendirilen pamukta istediğini bulamadı.

Üreticilerden Güner Şahin, yaptıkları açıklamada, daha önceki yıllara göre fiyatların bu yıl düşük olduğunu, şu anki verilen fiyatlarından da 8- 10 yıl önce fiyatlarla eş değer olduğunu ifade etti.

beyaz-altin-umulani-vermedi-3Şuanda başka yapılacak bir iş olmadığına dikkat çeken Şahin, “Tütün var, tütünün de durumu malum. Tütünde de kaçak olduğu için bu işlere girmek istemiyoruz. Ama bu konuda devletin bize yardımcı olması lazım desteklemede. Bu konuda devletin bize destek olması gerek ki; ayakta durabilelim. Önceki yılki ile şuanki fiyat arasında fiyat aynı, girdilerde sürekli artıyor. 20-25 dönüm alanda 15 ile 20 gün arasında topluyoruz. Yağmurda yağdığı zaman şuanda işçi konusunda da sıkıntımız var. Fiyatlar yükselirse bizde işçilere biraz daha destek oluruz. Biraz fazla para verince işçilerinde gönlü hoş olur. Akşama kadar güneşin altında çalışarak 30-40 lirayla buda bunları kurtarmıyor” dedi.

 

Verim Düşük

beyaz-altin-umulani-vermedi-6Bu yılki verimin de düştüğüne işaret eden Şahin, şöyle devam etti:

“Her yılki duruma göre hemen havaların sıcak olması hem de su yetirince olmadığı için sonradan sondaj vurduk olmadı ama çoğu bölgede bu sene hasılat baya düşük. Biz bu işi yapmaya başkalığımızda daha önce Çukurova bölgesinde yakınlarımız vardı, onlar yapıyordu, bizde burada denemesini yaptık. Birde pamuk sıcağı seven bir bitki, onun için burada gayet iyi yetişen bir bitki. Çukurova’da araziler hepsi hastalıktan artık uğraşamaz hale geldi. İlaç fiyatlarında hayli yüksek burada bile son 1-2 yıldır hastalıklar türemeye başladı. Devletin çiftçileri desteklemesini düşünüyorum. 10 yıl önceki fiyatla şuan fiyat aynı olmaması gereklidir. Yağmur değmeden biçersen kalite ve ürün iyidir. Ama yağmur değdiği zaman ister istemez benekli oluyor, bu da fiyatı etkiliyor” (PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz