Adıyaman

BES Üyeleri Maaş Bordrosunu Yaktı

BES Üyeleri Maaş Bordrosunu Yaktı

 

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adıyaman Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında maaş bordosu yakıldı.

BES Adıyaman Temsilciliği tarafından Demokrasi Parkı’nda basın açıklaması yapıldı. Mahmut Torun yaptığı basın açıklamasında, toplu sözleşme sonrasında ilk maaşların alındığını ve maaşlarda ücret kaybının yaşandığını savundu. Torun,  “Bugün 15 Eylül milyonlarca kamu emekçisinin maaşları hesaplarına yatmış bulunmaktadır. Belki de tarihte ilk defa imzalanan bir toplu sözleşmesinin ilk sonucu olarak maaşlarımızda emekli keseneği artışından kaynaklı 20 TL düşüşü hep birlikte yaşayacağız. Aynı zamanda milyonlarca kamu emekçisinin maaşı Eylül ayı itibariyle bir üst vergi dilimine gireceğinden, yüzde 5’lik bir kayıpta bizleri beklemektedir. Bunun adı hırsızlıktır, bunun adı vergi adaletsizliğidir” dedi.

Torun, “2016 ve 2017 yıllarına ilişkin toplu sözleşme sürece meşruluğu tartışmalı hükümetin milletvekili bile olmayan çalışma bakanı ile AKP hükümetinin memur kolları Memur-Sen arasında imzalanmıştır.  Memur-Sen Genel Başkanı tarafından imzalan toplu sözleşme kamuoyuna tarihi başarı olarak sunularak, kamu emekçileri ve emeklilerle adeta dalga geçilmiş, AKP hükümetine koltuk değnekliği yapılmaya devam edilmiştir.

Sendikamız tarafından ‘Tarihi Satış’ olarak nitelendirilen toplu sözleşme ile ilgili AKP ve Memur-Sen’ e soruyoruz! Kamu emekçilerinin gasp edilen 2014 yılı enflasyon farkının üzerini örtmek midir tarihi başarı?

666 sayılı KHK ile gasp edilen, fazla mesai ücretleri ve yargı kararlarına rağmen ödenmeyen ikramiye taleplerimizi yok saymak mıdır tarihi başarı?

Özelikle işkolumuzda yaşanan ücret adaletsizliklerini gündeme bile getirmeyip, ücret adaletsizliğini arttıracak uygulamaların altına imza atmak mıdır tarihi başarı?

Kamuda liyakatin yerini sadakatin aldığı bir süreçte emekçilerin ayrımcılığa karşı adalet ve eşitlik taleplerini yok saymak mıdır tarihi başarı?” diye sordu.

Basın açıklamasının ardından sendika üyeleri maaş bordrosunu yaktı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı