Adıyaman

Beş ayda bitecekti iki yıl oldu

Adıyaman Otogar Projesi Yılan Hikâyesine Döndü

Beş ayda bitecekti iki yıl oldu

 

Adıyaman Otogar Projesi, aslında iki yıllık bir proje değil. İhtiyacın başlaması ve söz verilmesi çok daha eskilere dayanıyor. İki yıl önce başlanan ve 5 ayda bitmesi planlanan Adıyaman Otogar inşaatı, halen hizmete açılmadı. Adeta yılan hikayesine dönen projenin yol eksikliği de halen bir muamma.

Necip Büyükaslan’ın belediye başkanı olduğu dönemde başlayıp, Fehmi Hüsrev Kutlu’nun başkanlığındaki süreçte de devam eden inşaat, halen sürüyor ve bitmesi de tam anlamıyla bir muamma.

Adıyaman eski Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan; “Otogar ihalesini alan yüklenici firmaya yer teslimini yapar yapmaz firma tarafından Otogar’ın temel kazısıyla birlikte zemin inşaatı tamamlandı. Şu anki geldiğimiz nokta itibarıyla Otogar inşaatımız şekillenmeye başladı. İhale süreci 7 ay (210 Gün), ancak yüklenici firma yetkilileri Otogarla ilgili yaşadığımız süreci bildiği için 7 aylık süreyi 5 aylık bir sürede tamamlama sözü verdiler ve şu ana kadar yapılan çalışmalar güzel bir şekilde devam ediyor. Böyle giderse firmamızın bize söylediği şekilde Otogarımız erken zamanda hizmete girecektir.

Yeni Otogarın sadece Otogar olarak hizmet vermeyeceğini, modern bir Otogar olmakla birlikte, bir alışveriş merkezi gibi Adıyaman halkına hizmet vereceğinin altını çizen Başkan Büyükaslan;  “Otogarımızın toplam alanı 35 bin metre kare. Otogar içerisinde yer alacak olan yazıhaneler, kafeterya, lokanta, mescit ve çeşitli sosyal alanların yapılacağı alan ise 6 bin metre kare alandan oluşacak. Otobüs peronlarının bulunduğu alan ise 4 Bin 500 metre kara alandan ibaret olup kapalı alanın miktarı 10 Bin 500 metre kare olacak. Diğer kalan alan bölüm ise açık alan olacak. Otogarımız sadece Otogar olmayacak içerisinde oluşacak olan mekânlar sayesinde vatandaşlarımızın alışveriş yapabileceği, yemek yiyebileceği çayını, kahvesini içebileceği ve dinlenebileceği bir mekân haline gelecek. Otogarımız projesi itibarıyla bittiğinde Türkiye’nin en güzel otogarlarından birisi olacaktır. İlimize şimdiden hayırlı uğurlu olsun” demişti.

 

Otogar Yapımı Bir Süre Durdu

Adıyaman Belediyesi Şehirlerarası Otogarı İnşaatı mahkeme kararıyla bir süre durdurulmuştu.

Ankara 2. İdare Mahkemesinde devam eden dava sonuçlandı ve inşaatın durdurulmasına karar verilmişti.

Ankara 2. İdare Mahkemesine dava açan Arslanlar İnşaat Ticaret ve Turizm Ltd.Şti. ihalenin usulsüz olduğunu, aynı firmanın birden fazla teklif verdiğini, 14 Haziran 2013 tarihinde açık ihale usulü ile yapılan “Adıyaman merkez Şehirlerarası Otogar İnşaatı” ihalesine katılan davacı şirket tarafından yapılan itirazen şikayet başvurusunun reddine ilişkin 04.09.2013 tarih ve 2013/UY.11-3449 sayılı davalı idare işleminin kesinleşen ihale kararının isteklilere bildirimi sırasında tekliflerin değerlendirmeye alınması ya da uygun bulunmama gerekçelerinin açıklanması zorunluluğuna uyulmadığı, ihalenin üzerine bırakıldığı Metaş şirketi tarafından 4727 sayılı Kanun’un 17. Maddesine aykırı olarak birden fazla teklifte bulunduğu ileri sürülerek iptali ve öncelikle yürütmesinin durdurulması” istenmişti.

Ankara 2. İdare Mahkemesinin 2013/1266 Esas Sayılı kararıyla, “Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulaması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanun’un 27. Maddesi uyarınca teminat almaksızın yürütmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere 05/11/2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi” denmişti.

Ancak daha sonra mahkemeye yapılan itiraz veya uzlaşma neticesinde inşaat devam etmiş, süreç de uzadıkça uzamıştı.

Arada iki yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen, ne otogarın ne zaman biteceği, ne de otogara giriş ve çıkış yolunun nasıl ve ne zaman yapılacağı konusuyla ilgili bir çalışma da yok, bir bilgi verilmesi de söz konusu değil.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu