Adıyaman

“Beraber zaman geçiren çiftler daha mutlu”

Aile İçi İletişim Semineri Düzenledi

“Beraber zaman geçiren çiftler daha mutlu”

 

Adıyaman Merkez Halk Eğitimi Merkezi, her ay usta öğreticilere ve kursiyerlere yönelik düzenlediği seminerlere devam ediyor. Bu ayki seminer programı çerçevesinde Psikolojik Danışman ve Rehber öğretmen Ahmet Alpaslan tarafından ‘Aile İçi İletişim’ konulu seminer gerçekleştirildi. Seminere HEM’de görevli Usta öğreticiler ve kursiyerler katıldı.

HEM Müdürü Aziz Özbilgiç, kurum olarak usta öğreticilerimize bu tür çalışmalarla hem sosyal ve kültürel bir etkinlik fırsatı sunmak hem de uzman desteğiyle nitelikli bilgiler kazandırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Psikolojik Danışman ve Rehber öğretmen Ahmet Alpaslan, “Yirminci ve yirmi birinci yüzyılın en büyük iletişim araçları olan televizyon, bilgisayar, cep telefonu görselleri hayatımıza ciddi anlamda kolaylıklar sağlarken; hayatımızın birer vazgeçilmez parçası haline geldi. Bununla birlikte kontrolsüz ve bilinçsiz kullanım; teknoloji bağımlılığını arttırmış, dikkat eksikliğini tetiklemiş, aile içi iletişim bağlarına zarar vermiştir. Aile içi iletişimde çocuklarla ve eşlerle kaliteli zaman geçirmek önem arz etmektedir. Tv’yi bedava bakıcı olarak gören bazı insanlarımız şunu unutuyor. Birçok avrupa ülkesi 0-3 yaş döneminde ki çocukların tv izleme konusunda yasaklama getirmiş durumda. Oysa bu dönemde çocukla duygusal bir ilişkiye girebilmek için fiziksel temasa ihtiyaç vardır. Oyunlarına katılmalı, duygusal paylaşım için onlara zaman ayırmamız gerektiğini unutuyoruz. ‘7 yaşına kadar olan çocuğunuzla oynayınız, 15 yaşına kadar arkadaşlık ediniz, 15 yaşından sonra istişare ediniz.’  (Hz. Ali r.a.).  Çocuklarımıza çok şeyi söylemektense iyi birer model olmamız onların üzerinde daha etkili olacaktır.” dedi.

Alparslan, “Nebraska Üniversitesinin en mutlu 100 çift üzerinde yaptığı araştırma sonuçları neticesinde bu çiftlerde üç tane ortak özellik tespit edilmiştir.

1- Beraber zaman geçiren çiftler daha mutlular. Yoğun iş temposunda sonucunda kendini sıfırlamış bir şekilde gelen çiftler Aile içindeki büyük önem arz eden nitelikli beraber zaman geçirme yerine; kendilerini TV, cep telefonu, internet, ya da sosyal paylaşım sitelerinde zamanını harcamaları aile içindeki bağları zayıflatmaktadır. Bu yüzden sabah kahvaltısı, akşam yemeği, tatile beraber gitme etkinliklerin önemli olduğu,

2- Karı-koca birbirlerine iltifat edenler. Erkekler arasında yapılan araştırmalarda eşinize en son ne zaman sevdiğinizi söylediniz sorusunun cevapları da bakın bir o kadarda ilginç: Evlenirken söyledik ya, Fikrimiz değişirse söyleriz, Racona ters, bizi bozar, şımarır gibi cevapların gelmesi aile içerisindeki sevgi bağları açısından önemlidir. Çünkü Kadınların doğası gereği sevildiğini bilmek istemesi erkeklerin bunu anlamasının önemlidir. Bu tür davranışlar aksine bayanları şımartmadığı gibi kadının erkeğe olan bağlılığını arttırmaktadır.

3- Fiziksel temas: Her ailede sıkıntıların olmasının gayet doğal olduğunu buda evliliğin tuzu biberi olarak görülmesi gerektiğini, sıkıntılı zamanlarda erkeğin eşinin elini tutup göz teması kurması sorunların çözümünde önemli rol olacaktır. Bur da ki en büyük yanılgı erkekle kadının doğasındaki farklılıktan kaynaklanmaktadır: Erkek sonuç odaklı sorunun çözümünü beklerken; kadınsa süreç odaklı problemin çözülmesinden ziyade sorunu anlatacağı, onu dinleyecek, onu anlayacak insanı yanında olmasını istemektedir.

Her anne-baba başarılı çocuklar yetiştirmek ister. Fakat unutulmaması gereken bir nokta var, her çocuğu değerlendirirken kendi özel durumu içerisinde değerlendirmek gerektiğini; kıyaslamanın çocukların gelişimi üzerinde olumsuz etkiler bıraktığını belirtmek isterim. Okuldaki başarının hayattaki başarıya eşdeğer olmadığını, gençlere yapacağımız katkılardan birinin de ego ideali kazandırmak olduğudur. Kendi hayallerinin ve hedeflerinin peşinde koşmayan gençlerimizin başkalarının hedeflerinin ve planlarının birer parçası olacağını unutmamalıyız.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu