Adıyaman

“Belediye sorularıma cevap vermedi”

Tutdere’den belediyeye “halk sağlığı tehdidi” suçlaması

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere Adıyaman Belediyesi’ne kentsel dönüşüm ve eksikliği halk sağlığını tehdit eden katı atık tesisinin akıbetini sorduğunu, Adıyaman Belediyesinin de, tesisteki eksikliğin halk sağlığını tehdit ettiği konusunda altını çizdiği katı atık tesisine dair sorularına yanıt vermediğini söyledi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman Belediyesi’ne kentsel dönüşüme dair detayları sordu. “Birinci dereceden deprem bölgesi olan ilimizde işlemlerin gecikmesi telafisi imkânsız zararlara sebebiyet verebilir” dedi.

Tutdere, belediyenin Mara, Musalla, Varlık, Alitaşı, Ulucami Mahallelerinin bir kısmında projenin hazırlandığını belirtirken, Altınşehir Mahallesi için belediyenin kentsel dönüşüm kararı almadığını açıkladığını belirtti.

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, “Adıyaman Belediyesi’ne şehirdeki kentsel dönüşüm projeleri ve yapılması planlanan katı atık tesisinin detaylarını sordum. Belediye kentsel dönüşüm ile çalışmaların sürdüğünü belirtirken, katı atık tesisi detayları ile ilgili sorulara yanıt vermedi.” dedi.

Adıyaman Belediye Başkanlığı’na Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde sorular yönelten Tutdere, Musalla ve Mara mahalleleriyle, Altınşehir Kooperatifinin bulunduğu alanlardaki kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmediğini hatırlatırken “Bu bölgelerde oturulamaz ve çürük raporu bulunan yüzlerce konut bulunmaktadır. Birinci dereceden deprem bölgesinde bulunan ilimizin bu durumu da nazara alındığında iş ve işlemlerin gecikmesi ileride telafisi imkânsız zararlara sebebiyet verebileceği gibi, büyük felaketlere de yol açabilir.” ifadelerini kullandı.

Proje Aşaması Yeni Tamamlandı

Tutdere, kendisine ulaşan cevabı değerlendirdi; “Belediye kentsel dönüşüm projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bi milyon 81 bin 900 lira 78 kuruş ödenek aldı. Mara, Musalla, Varlık, Alitaşı, Ulucami Mahallelerinin bir kısmını kapsayan kentsel dönüşüm alanında proje işlemlerinin tamamlandığını belirten Belediye, Altınşehir Mahallesi alanı için ise henüz bir kentsel dönüşüm kararı alınmadığını açıkladı. Belediye’nin yanıtına göre, Altınşehir Kooperatif yetkilileri ile kentsel dönüşüm için görüşmelere başlandığı belirtilirken, Mara ve Musalla Mahallelerini kapsayan alanda hak sahipleri ile görüşmelerin yapıldığı ve uzlaşma sağlananlara kamulaştırma bedellerinin ödenmeye başladığı da ifade edildi.” dedi.

Yeni Yaşam Alanları Yakında Belirlenecek

Tutdere, henüz proje aşaması tamamlanan kentsel dönüşüm sürecinde yaşanması muhtemel mağduriyetlerin önlenmesi için yeni bir yaşam alanının belirlenip belirlenmediğini sorduğunu, belediyenin verdiği yanıtta, yeni yaşam alanının henüz belirlenmediğini, ancak 2018 yılında onaylanan Adıyaman Merkez İmar Planı ile yeni alanların imar planına ilave edilerek, imara açılmasıyla mağduriyetin sona ereceğini belirttiğini, imara açılması planlanan alanların ise hangileri olduğuna ilişkin detay verilmediğini, Adıyaman Belediyesinin, eksikliğinin halk sağlığını tehdit ettiği konusunda belirttiği katı atık tesisine dair sorularına yanıt vermediğini de söyledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu