Adıyaman

Belediye, kendi binasını geri aldı

Sema-Der’in Okuma Salonları Mühürlendi

Belediye, kendi binasını geri aldı

 

Adıyaman Belediyesi Ekibi, Gülen Cemaatine Yakın Sema-Der’in Okuma Salonlarını Boşaltması İçin Tahliye İşlemi Başlattı. Derneğe Usulsüz Tahsis Yapıldığı Gerekçesiyle Okuma Salonlarının Kapıları Mühürlendi.

Adıyaman Belediyesi ekipleri, polisler eşliğinde Gülen Cemaatine yakınlığıyla bilinen Sema Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (Sema-Der) okuma salonlarının boşaltılması işlemini yaptı.

Adıyaman Belediyesi tarafından yer tahsisi yapılan ve daha sonra Sema-Der tarafından SODES kapsamında yapımı tamamlanarak, okuma salonu olarak kullanılan binaların boşaltılması kararlaştırıldı.

Adıyaman Belediyesi yetkilileri, Sema-Der’e yapılan tahsisin usulsüz olduğu gerekçesiyle belediye meclis kararı alarak, binaların boşaltılmasını istedi.

Belediye meclisinin aldığı karar sonrası Adıyaman Belediyesi zabıta ekipleri ve yetkilileri polis eşliğinde sabah Sema-Der’in okuma salonlarına geldi.

Fatih mahallesindeki Fatih Bilgi ve Kültür Evi, Yeşilyurt mahallesindeki Yunusemre Emre Bilgi ve Kültürevi, Cumhuriyet mahallesindeki Vefa Bilgi ve Kültürevi’ne aynı anda işlem yapıldı.

Ekipler kapıları açılmayan yerlere çilingir yardımıyla girdi. Ekipler okuma salonlarındaki eşyaları tek tek sayarak zabıt tuttu.

Sema-Der yetkilileri, yapılanların hukuka aykırı olduğunu dile getirerek, mahkeme kararı istediler. Belediye yetkilileri okuma salonlarının boşaltılmasıyla ilgili derneğe süre verildiğini ve bu sürenin geçmesinden dolayı mühürleyeceklerini ifade etti.

Sema-Der’in avukatı Mehmet Canpolat, belediye yetkililerinin okuma salonunu boşaltmasını, aksi halde yapılan işlemin usulsüz olduğunu, kanunlara aykırı olduğunu dile getirdi.

Sema-Der Başkanı Mustafa Tekin ise, okuma salonlarının Türkiye genelindeki algı operasyonlarının devamı olduğu iddiasında bulunarak, hukuki yollara başvuracaklarını ve sonuna kadar hukuki haklarını arayacaklarını kaydetti.

Adıyaman Belediyesi yetkilileri ise, boşaltma işleminin ‘usulsüz’ tahsisten dolayı gerçekleştiğini ve ilerleyen saatlerde yazılı bir açıklama yapacaklarını aktardı.

 

Belediyeden Açıklama

Adıyaman Belediyesinden yapılan yazılı açıklama ise şöyle;

Mülkiyeti Adıyaman Belediyesine ait Fatih Mahallesi 2232 sok. no:23, Cumhuriyet Mahallesi 2548 sok. no:24 ve Siteler Mahallesi 2068 sok. no:9 adreslerinde bulunan taşınmazlar ve yapılar Adıyaman Belediye Meclisinin 06.05.2010 tarih ve 87 sayılı kararı ile ilimizde faaliyet gösteren Sema Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine tahsis edilmiştir.

Yasal düzenlemelere aykırı olarak yapılan bu tahsis işlemi yine Belediye Meclisi’nin 11.08.2014 tarih ve 238 sayılı kararı ile iptal edilmiştir.

Belediye Meclis kararı ve karar gereği taşınmazların tahliye ve teslimini isteyen yazımızın tebliği üzerine muhatap dernek tarafından Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesi’nin 2014/141 E. Sayılı dosyası ile işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açılmıştır.

Mahkeme tarafından belgelerin sunulması ve savunmaların tamamlanmasının ardından 31.12.2014 tarihli karar ile yürütmenin durdurulması talebinin reddine karar verilmiştir. Bu karar kurumumuza 15.01.2015 tarihinde tebliğ edilmiştir.

15.01.2015 tarihinde muhatap dernekten taşınmazların tahliyesi ve teslimi istenmiş, karara itiraz ettiklerini bildirmeleri üzerine itirazın işlemi durdurmayacağını ve taşınmazların teslimini bildiren yazımız 23.01.2015 tarihinde muhatap derneğe tebliğ edilmiştir. Buna rağmen taşınmazlar tarafımıza teslim edilmemiştir.

Bu sebeple taşınmazların tahliye ve teslim alınması için ilgili makamlarla gerekli yazışmalar yapılmış, emniyet birimleri tarafından gerekli güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle 19.02.2015 tarihinde yani bugün bahse konu taşınmazlar belediyemizin kolluk ekipleri tarafından içeride bulunan eşyalar ve taşınmazların durumu tutanak altına alınmak suretiyle teslim alınmıştır.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu