“Batının hesabı, Çanakkale’ye uymadı”

20 Mart 2018 Salı, 09:10

Çanakkale Zaferinin Dünyadaki Toplumlara Etkileri

“Batının hesabı, Çanakkale’ye uymadı”

 

Adıyaman Üniversitesi Kültürel Hazineler Topluluğu tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde “18 Mart Çanakkale Zaferi’nin Dünya Toplumuna Etkileri” adlı konferans düzenlendi.

Adıyaman Üniversitesi Merkez Külliyesi M. Vehbi Koç Konferans Salonunda Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Gökhan Dalyan ve Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Dr. Salhadin Gök tarafından verilen konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, dekanlar, müdürler, akademisyenler ve idari çalışanlar ile öğrenciler katıldı.

 

Çanakkale Zaferinin uluslararası topluma ve siyasete büyük etkisi olmuştur

Konferansta konuşan Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Gökhan Dalyan, Çanakkale Zaferinin uluslararası topluma ve siyasete büyük etkisi olduğunu belirterek “Çanakkale büyük bir kıyımdır. Çeliğe karşı etin, kurşuna karşı bedenin karşı koyduğu bir kıyımdır. İngiliz, Fransız ve Rusların evlerindeki hesap çarşıya uymamıştır. Tam teçhiz askerleriyle Çanakkale’yi geçeceklerini sandılar. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Çanakkale’nin ardından birçok toplum etkilenmiştir. Yeni Zelanda ve Avustralya’da milli bilinç ortaya çıkmıştır.  Yahudiler dünya piyasasında ismini duyurdu. Sömürgelerde bağımsızlık anlayışı gelişmiştir. Rusya’da iç savaş çıkmış, açlık boy göstermeye başlamıştır. Bolşevik rejimi hâkim olmaya başladıktan sonra da insanlar mezarlıklardan çıkardıkları cesetleri yemeye başlamıştır. Çin’deki komünizm hareketlerinin ardından 38 milyon insan öldürüldü. Güney Kore ve Kuzey Kore düşman oldu. AB’de komünizme karşı dindarlık çalışmaları başlatıldı. Şunu belirtmek isterim ki Çanakkale Zaferi bu milletin kanıyla yazdığı bir destandır.” dedi.

 

Yüksek ruh ve imana sahip bir milletiz

Konferansta konuşan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Dr. Salhadin Gök ise Çanakkale Zaferindeki yüksek ruh ve imanın etkisinden bahsederek “Bu zafer ‘Çanakkale Geçilmez’i kanlarıyla yazan şehitlerimize aittir.” dedi.

Konferansın sonunda öğrencilerden Kültürel Hazineler Topluluğu üyesi Fadima Şahinoğlu “Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak”, Sümeyra Güneş ise “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiiri okurken konuşmacılara Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir tarafından adlarına dikilmiş birer fidan sertifikası takdim edildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz