Adıyaman

“Barış için mücadeleye devam edeceğiz”

HDP Adıyaman Milletvekili Yıldırım:

“Barış için mücadeleye devam edeceğiz”

 

Seçim çalışmalarına iki hafta kala HDP Adıyaman’da hızını artırdı.

Karapınar mahallesinde açılışı yapılan seçim bürosuna kadınların yoğun ilgi gösterdiği seçim çalışmalarına daha sonra kapı kapı seçim broşürleri dağıttı. Açılışta konuşan, HDP PM üyesi Mehmet Duymaz, seçime kadar gitmeyecek ev bırakmayacaklarını ifade etti. Seçim çalışması gecenin geç saatlerine kadar devam etti.

 

Yıldırım, Gölbaşı’nda

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım seçim çalışmalarına Gölbaşında devam ediyor.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, halkın en büyük arzusunun artık insanların ölmemesi, anaların ağlamaması olduğunu belirtti. Yıldırım, “Gittiğimiz her esnaf, çaldığımız her kapı bizi sevgiyle, saygıyla, umutla kucaklıyor. Halkımızın bizi bu şekilde sıcak karşılaması, çalışmalarımızı daha güçlü yürütmek için motivemizi artırıyor.” dedi.

Yıldırım; “Biz de HDP olarak her zaman barış dedik, insanlar ölmesin dedik. Ama bu ülkede barış istemeyenler, bizim barış talebimize her zaman katliam ve ölümlerle cevap verdiler.” dedi.

Ankara saldırısı, Diyarbakır ve Suruç saldırılarının aydınlatılmaması sonucu gerçekleştiğini belirten Yıldırım; “Ankara saldırısında sorumlular belli ancak, hiç kimse bununla ilgili hiçbir sorumluluk almıyor. Ülkenin başkentinde patlama oluyor 100 den fazla yoldaşımız şehit oldu, hükümet ve devlet yetkilileri ısrarla güvenlik zafiyeti yok diyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı açıklamada  ‘Canlı bomba listesi elimizde var, ancak onlar eylem gerçekleştirmeden hukuk devleti olmamızdan kaynaklı alamıyoruz’ diyor. HDP ’nin çalışmalarını engellemek için, her gün ülkenin her yerinde hiçbir gerekçe göstermeden eş başkanlarımızı aktivistlerimizi gözaltına alıp tutuklayabiliyorlar.

Hükümetin bu tutumu hiçbir şekilde moral ve motivasyonumuzu düşürmeyecektir. Biz halkımıza bu ülkeye barışı getirme sözü verdik, bu sebeple yasımızı da tutacağız, çalışmalarımıza da devam edeceğiz, ta ki o çok özlediğimiz kansız gökyüzüne barış güvercinlerini uçuruncaya dek.

Tek bir kişinin burnunun kanaması bizim vekilliğimizden, mecliste olmamızdan daha değerli değildir. Bu toplumun geleceği seçimden çok daha önemli. Biz halkımızdan aldığımız güçle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gücümüzü halktan alan bir partiyiz. Halkla Hakka, Hakikate doğru hep birlikte yürüyeceğiz” dedi.

 

7 Haziran da Halkın ‘Başkanlık Sistemine’ Hayır Dediğini Gördük

HDP Milletvekili Adayı Ayten Yılmaz; şunları belirtti: “AKP hükümetinin tek başına iktidar olma hırsı ve tekçi anlayışından dolayı hükümeti kurmadığı ve halkın iradesine saygı göstermediği gün gibi ortadadır.

AKP’nin tekçi anlayışla oluşturduğu A ve B planlarından ilki HDP’yi baraj altında bırakarak hakkı olmayan vekilleri kadrosuna dahil edip tek başına sürdürmüş olduğu iktidarını ‘başkanlık sistemi’yle taçlandırmaktı. HDP’nin; izlemiş olduğu politika, barış dili, her kesime hitap eden parti anlayışı halkın umudu oldu. Barajın aşılması da bu planı boşa çıkarmıştır.

B planını ise ‘’400 vekil verseydiniz bu tablo olmazdı, ölümler olmazdı’’ deyimi ortaya çıkarıyor. Katliamlar ve ölümlerle halkın gözünü korkutup böylesi bir yöntemle tek başına iktidar olmayı planlamıştır. Ama halkın onurlu duruşu ile bu palanı da boşa çıkacaktır.

Son zamanlarda yaşanan çatışmaların, sokaklara çıkılmaz hale getirilen ortamın, asker, sivil, çocuk ölümlerinin bütün sebebi 400 vekil hırsındandır.

7 Haziran da halkın ‘Başkanlık Sistemine’ hayır dediğini gördük. 1 Kasımda da halkın iradesinin gücüne inanıyoruz.

Önümüzde sayılı günlerin kaldığı seçim hazırlıklarına çalışmalarımızı artırarak devam ediyoruz. Kapı kapı gezerek yapacaklarımızı anlatıp, sokağın nabzını ölçüyoruz. Halkın en büyük isteği barış oluyor. Anaların gözyaşlarının durması, huzur ve kardeşliğin olduğu bir gelecek umudunu HDP de bulanların sayısı, gün geçtikçe artıyor.

Tekçi anlayışın her türlüsüne karşı olduğumuz, birlikte yaşamı savunan Türkiye’yi, yeniden kuracak bir ‘toplumsal sözleşme’ için kollarımızı sıvadık.

Özellikle kadınlar olarak; sözümüz ve irademizi büyüyen kadın dayanışmasıyla kararlı bir şekilde HDP çatısı altında ortaya koyuyoruz. Kalıcı barış ve demokratik çözüm de ısrarcı olup derhal silahların çift taralı susmasını, akan kanların durmasını ve yeniden müzakere ortamı oluşturulmasını istiyoruz.

Ölüme karşı yaşam, savaşa karşı barış demekten vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı