Adıyaman

” Barajdan Adıyaman Faydalanmıyor”

HDP Adıyaman Milletvekili Yıldırım:

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Atatürk Barajından Adıyaman’ın faydalanmadığını, çiftçinin kuraklık tehlikesiyle karşılaştığını belirterek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ya soru önergesi verdi.
HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, “Adıyaman ilimiz Atatürk Barajı gibi devasa bir su göletine sahip olmasına rağmen kuraklıkla boğuşmaktadır. Bu baraj suyundan maalesef bir tek Adıyaman faydalanamıyor. 221 kilometrelik bir kanal ile Mardin’e kadar taşınması planlanan ve proje kapsamında Şanlıurfa-Mardin arasında 2 milyon 167 bin 930 dekar tarım arazisinin suyla buluşturulacağı, 433 bin kişinin istihdam edileceği ve yıllık 500 milyon gelir sağlanacağı iddia edilmektedir. Kurulduğundan bu yana Adıyaman’ın bir ilçesini onlarca köy ve mezrasını sular altında bırakan bu baraj sularından Adıyaman toprakları bir türlü faydalanamamaktadır. Atatürk barajı sahasında arazi sulama projeleri olan Bebek-1ve Bebek-2 projelerinden dahi hiçbir gelişme yok. Sulu tarıma geçiş Adıyaman’ın kaderini değiştirecek işsizliği ortadan kaldıracak en önemli yatırımlardan biri olacaktır. Adıyaman ilinden başka illere kadar taşınan bu suyun, Adıyaman toprakları ile buluşturulmamasını anlamak mümkün değil. İlimizde sulu tarım hayata geçirilmediği için çiftçilerimizin kazançları masraflarını karşılamamaktadır. Yine binlerce köylümüz susuz tarımdan elde ettiği kazançla geçinemediğinden Türkiye’nin çeşitli bölgelerine mevsimlik işçi olarak gitmek zorunda kalıyorlar.” dedi.MANŞET Barajdan Adıyaman Faydalanmıyor3 (1)
Yıldırım, “Bu bağlamda;
1-Adıyaman da kaç dekar ekilebilir tarım arazisi vardır? Bu arazilerin ne kadarında sulu tarım yapılmaktadır?
2-Adıyaman’daki tarım arazilerinin sulu tarıma kavuşturulmasına yönelik projeleriniz var mıdır? Var ise bu projeler hangi aşamadadır?
3-Şanlıurfa topraklarının yıllardır sulandığı, Mardin’e kadar taşınan bu suyun yanı başındaki Adıyaman toprakları ile buluşturulmamasındaki ayrıcalığın nedenleri nelerdir?
4-Adıyaman’da çok az miktarda da olsa yapılan sulamanın ne kadarını çiftçi kendi imkânları ile sağlamaktadır? Ne kadarı bakanlığınız tarafından sağlanan sulama projeleri ile sulanmaktadır?
5-Başta akaryakıt olmak üzere artan tarım giderlerinden kaynaklı kendi tarım arazilerini işletemeyip, Türkiye’nin çeşitli bölgelerine mevsimlik işçi olarak giden çiftçilerimiz hakkında Bakanlığınız tarafından bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmış ise bu çalışmanın sonuçları nelerdir?
6- Adıyaman’da bitme noktasına gelmiş çiftçilikten dolayı köyünü, toprağını bırakmak zorunda kalan şehir merkezine veya Türkiye metropollerine yerleşen çiftçi sayısı kaçtır? Bu çiftçilerin tekrar dönüp kendi topraklarını işlemesine Adıyaman’da tarımın yeniden geliştirilmesine yönelik nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?” diye sordu.
Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu