Adıyaman

Baraj tamam, insanlar ne olacak?

CHP, Koçali Barajı’nı Meclise Taşıdı

Baraj tamam, insanlar ne olacak?

 

Adıyaman’da yapım ihalesi gerçekleştirilen Koçali Barajı, meclis gündemine taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, bölgeye zenginlik getirecek Koçali Barajı için arazilerini feda eden köylülerin tarımsal iskanlarını da aynı bölgede yapılması amacıyla konuyu TBMM’ye taşıdı.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’a da mektup yazarak bu köylülerimizin durumları hakkında bilgi isteyen CHP’li Umut Oran, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi.

Umut Oran önergesinde, “Adıyaman ilimizde inşa edilecek Koçali barajı ile 177 bin 610 dönümlük zirai alan sulanacak, kentin 2050 yılı içme suyu ihtiyacının karşılanması için yıllık 31,5 milyon metreküp su temin edilecek.

Bu kapsamda, Koçali baraj gölü suları altında kalan Bağlıca, Gökçay, Çatal Ağaç, Doğanlı, Ağaçkonak ve Varlık köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın tarımsal iskan taleplerine ilişkin olarak il valiliği ve bağlı il müdürlüklerince yapılan çalışmalar nelerdir?

5543 sayılı İskan Kanunu’nun ‘tarımsal iskan’ düzenlemeleri doğrultusunda Adıyaman’da belirlenmiş bir mahal, alan var mıdır, burası neresidir?

Bu köylerde yaşayan vatandaşların, sosyolojik yapının da gereği olarak yabancılık çekmeyip, rahat uyum sağlamaları amacıyla yine Adıyaman sınırları içerisinde tarımsal iskanları sağlanacak mıdır?

Arazilerini Koçali barajının yapılması için feda eden köylülere, yine bu barajın sularıyla sulanacak tarımsal arazilerden verilerek aynı bölgede tarımsal iskanlarının yapılması mümkün müdür, bunun için hangi çalışmaları yürütmektesiniz?” ifadelerini kullandı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu