“Baraj, 30 yılda hiçbir şey vermedi”

13 Temmuz 2016 Çarşamba, 08:38

Fırat’tan Manşetimize Destek

“Baraj, 30 yılda hiçbir şey vermedi”

 

Gazetemizin dünkü manşetinde yer alan “Adıyamanlılar yine kara kara bakacak! Baraj Bize Yaramadı, Mardin’e Yarayacak” başlıklı haberimize ve Editör yazımıza Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat’tan destek geldi. Fırat, Atatürk Barajının 30 yılda Adıyaman’a hiçbir şey vermediğini söyledi.

30 yıla aşkın süredir yıldır Atatürk Barajı’ndan Adıyaman’ın bir türlü faydalanmadığını söyleyen Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, bu sebeple çiftçilerin bir dizi sıkıntılarla karşılaştığını ifade etti.

Adıyaman’ın, Atatürk Barajı’na 1 ilçe ile birlikte 70 küsur köyünü heba etmesine rağmen sulu tarım konusunda bir gelişme sağlanmadığını, bu sebeple kuru tarımdan elde edilen gelirlerin masraflarını çıkarmadığını belirten Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, “1970’li yıllarda bir çiftçi bir kilogramlık bir ürünüyle birkaç litre akaryakıt alabilirken,  bugün ise birkaç kilogram ürün sattığı vakit bir litre akaryakıt dahi alamamaktadır” dedi.

Adıyaman’da hayat bulmayan sulu tarım konusunu sürekli olarak gündeme getirmesine rağmen geçmiş yıllardan bu yana sulu tarım konusunun tüm çiftçilerin en öncelikli, gündemi arasında yer aldığını hatırlatan Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, “Günümüzde sulu tarım olmadan bir sonuç alınamayacağı herkes tarafından çok iyi bilinmekte. İlimizde sulu tarım hayata geçmediği için çiftçilerin gelirleri giderlerini karşılayamamaktadır. 1970 yılından bu yana ilimizde tarımsal giderler artmakta. Tarım giderleri içerisinde en çok akaryakıt giderlerinin çok uçuk fiyatta olması çiftçilerimizi etkilemektedir. 1970’li yıllarda bir çiftçi bir kilogramlık bir ürünüyle birkaç litre akaryakıt alabilirken, bugün ise birkaç kilogram ürün sattığı vakit bir litre akaryakıt dahi alamamaktadır. Bugün ise kuru tarımda giderlerinin çok yüksek olmasından ötürü çiftçilerimiz hasat döneminde pek fazla para kazanamamaktalar. Adıyaman ili 1 ilçesi ile 70 küsur köyünü Atatürk Baraj göledine feda etmiştir. Tarihi süreçle birlikte gölün dolmasıyla Adıyaman bölgesinde sulanabilinir hiçbir yer kalmayacak şekilde o çalışma projelendirilmişti. Herkesin ortak düşüncesiyle birlikte Adıyaman’da sulu tarım hayata geçmediği taktirde çiftçilerimiz zarar etmeye devam edecektir. Barajın yapımından bu yana 30 yıllık bir süreç geçti. Adıyaman açısından olaya baktığımız vakit bugüne kadar elle tutulur bir şey yoktur. Son iki yıldan bu yana projelendirilen, proje aşamasında olan bir takım tasarımların kısmen ihalesi yapıldı. Kısmen de bu konuda çalışmalar devam etmekte. Somut olarak şuana kadara hayata geçen bir şey yoktur. Atatürk Barajı’nın yapımından bugüne kadar halk bu barajdan yararlanmadığı için çok ciddi zararlar gördü. Bu yıl yaşanan kuraklıktan ötürü bölgemizde çiftçilerimiz ciddi bir sıkıntı yaşadılar” diye konuştu.

 

Haberimiz Şöyleydi

Atatürk Barajı, Adıyaman’ın bir ilçesini, onlarca köy ve mezrasını aldı ama bir metre karelik toprağını sulama hakkına bile sahip değil. Baraj gölü çevresini sahil şeride veya piknik alanı olarak da kullanamıyor. Ne yönetimi, ne istihdamı, ne suyu, ne ürünü.. Atatürk Barajı, tahmin edilenin aksine Adıyaman’ı ihya etmedi ama Şanlıurfa’yı ihya etti. Şimdi sırada Mardin var. Adıyaman bir türlü sıraya giremedi, toprağındaki suya bakar oldu. Ve daha ilginci, Mardin bu projeden dolayı 443 bin kişiye istihdam da kazandırmış olacak. Elbette Mardin bu projeden faydalanmalı, Şanlıurfa faydalanmalı ama neden Adıyaman faydalanmıyor, buna cevap verecek birini arıyoruz…

Atatürk Baraj Gölü’ndeki suyun 221 kilometrelik kanal sayesinde ulaştırılmasıyla Mardin adeta nehre kavuşacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığı koordinesinde, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce yürütülen projeyle 221 kilometre uzunluğundaki Mardin-Ceylanpınar Sulama Ana Kanalı’nın kalan 25 bin 321 metrelik kısmı da tamamlandı. Depolama istasyonlarının yapılması ve GAP Eylem Planı’nda yer alan 4 ayrı proje ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Bölge halkı ve çiftçiler, 2 milyon 167 bin 930 dekar tarım arazisini su ile buluşturacak, 433 bin kişiye istihdam, yıllık 500 milyon lira gelir sağlayacak projenin tamamlanarak bereketli toprakların su ile buluşmasını bekliyor.Baraj-30-Yilda-Hicbir-Sey-Vermedi4-(4)

DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, Atatürk Barajı’ndaki suyun Mardin ve Şanlıurfa olmak üzere iki kanala ayrıldığını söyledi. Bölge Müdürlüğü olarak suyun toprakla buluşmasının önemine değinen Kasap, bunun gerçekleşmesi için yoğun çaba harcadıklarını dile getirdi. Ana kanalın toplam 221 kilometre uzunluğunda olduğunu, bu kapsamda kanal inşaatının tamamlandığını ifade eden Kasap, şunları aktardı:

Bu 221 kilometre kanal boyunca 2 milyon 167 bin 930 dekar sahayı suluyoruz. Bu sulama esnasında yaklaşık 433 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak. Bereketli toprakların suya kavuşması ile milli ekonomiye her yıl 500 milyon liradan fazla gelir sağlanmış olacak. Bu hizmet hem Mardin’e hem Şanlıurfa’ya çok büyük fayda getirecek. 2. GAP Eylem Planı kapsamında 2019 yılı sonuna kadar bütün ovanın suyla kavuşmasını sağlayacağız.” Kasap, su depolama istasyonları ve kamulaştırma çalışmalarının da sürdüğünü belirtti.

Bölgeye Türkiye’nin En Büyük Nehri Getirilecek

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da, Mardin-Ceylanpınar Sulama Ana Kanalı için çalışmaların 1997 yılında başladığını ve gelinen süreçte tamamlandığını belirtti.

Kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini aktaran Çankırı, bu yıl içerisinde Ambarlı köyünde 4 bin 350 dekar arazi kullanıldığını, 95 milyon lira ödeme yapıldığını anlattı.

Çankırı, projede modern sulamaya geçilmesiyle elektrik sarfiyatının azalacağını, işsizlik sorunun ortadan kalkması ve tarım üretimindeki artışla bölgede refah seviyesinin artacağını söyleyerek, “Bölgeye tabiri caize Türkiye’nin en büyük nehri getirilecek. Proje ile ihya ve inşa uygulamalarında da terör sorunun çözümünde de önemli mesafeler alınacağına inanıyoruz.” dedi.

Hacimsel büyüklük olarak saniyede 200 metreküp su geleceğini de ifade eden Çankırı, Bunun Türkiye’deki ırmakların yıllık ortalama debisinden daha fazla olduğunu belirtti. Çankırı, projenin Türk mühendis ve işçiler ile inşa edileceğini dile getirerek, “Kadim Mezopotamya ve Mardin Ovası Fırat’ın coşkun akan suyunu sabırsızlıkla bekliyor. İnşallah hep birlikte el ele vererek bu bereketli toprakları yeniden eski güzel günlerine kavuşturacağız.” sözlerine yer verdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz