Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Bakanla 6 saat 45 Dakika

07 Temmuz 2017 Cuma, 09:49

Nemrut, 30 Yıldır Dünya Kültür Mirası Listesinde

Bakanla 6 saat 45 Dakika

 

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, bugün çeşitli temaslarda bulunmak üzere ilimize geliyor. Toplam 6 saat 45 dakika ilimizde kalacak olan Bakan Avcı, Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesine katılacak, Vali Kalkancı ve belediye Başkanı Kutlu’yu ziyaret edecek, Cuma namazı kılacak ve Perre Antik Kentini gezecek. Toplam 6 saat 45 dakika ilimizde kalacak olan Bakan Avcı’ya, adeta bir açık hava müzesi konumunda olan ama turizmden yeterince faydalanamayan, Adıyaman’ın sorunları ne kadar anlatılacak, katılacağı zirve, bu konuları anlatmaya yetecek mi, bu merak konusu oldu.

Nemrut Dağı’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine kaydedilmesinin 30’uncu yıldönümü anısına Türkiye Petrolleri Konferans Salonunda düzenlenecek, Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesine katılacak olan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, daha sonra Adıyaman Valiliğini ziyaret ederek, Vali Nurullah Naci Kalkancı’yla bir süre görüşecek.

Bakan Avcı, daha sonra Adıyaman belediyesini ziyaret ederek, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu ile görüşecek.

Cuma Namazını Kab Camide kılacak olan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, namaz sonrası Perre Antik kentini gezecek. Bakan Avcı, 14,45’te ilimizde ayrılacak.

 

Unesco Listesinde 30 Yıl

Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’ın katılımı ile gerçekleşecek.

Nemrut Dağı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesine kaydedilişinin 30. yıldönümü anısına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adıyaman Valiliği ve İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından 7 Temmuz tarihinde düzenlenecek olan etkinlik ile turizm sektöründe Adıyaman’ın kaynak ve potansiyeline dikkat çekilecek. Ülkemizdeki 16 UNESCO Dünya Mirası alanından birisi de Nemrut Dağı’dır.

Etkinlik kapsamında Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan Kommagene Nemrut Yönetim Planı tanıtılacak, Avrupa Birliği tarafından destek sağlanan Adıyaman Turizm Sektörünü Canlandırma Projesi sunumu yapılacak. “Kültür Turizmi” ve “Turizm Ekonomisi” başlıklı panel oturumlar ile turizm alanında faaliyet gösteren kurum, kuruluş, üniversite ve STK temsilcileri görüşlerini bildirecek, bilgileri paylaşacak.

Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi’ne GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, TÜRSAB, TÜROFED, TUREB, TUYED ve TUTAP etkinlik paydaşları olarak katkı sağlıyor.

Katılımcılar eşliğinde öğleden sonra düzenlenecek Nemrut Dağı Milli Parkı gezisinin ardından akşam Perre Ören Yeri festival alanında çiğköfte ikram edilecek, Adıyaman Harfane Dinletisi ile etkinlik son bulacak.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz