Adıyaman

Bakan Tüfekçi’den Tren Müjdesi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, ilimizdeydi

Bakan Tüfekçi’den Tren Müjdesi

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Adıyaman’a demiryolunun gelmesi için özel olarak çalışacağını bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Adıyaman’a gelerek, Adıyaman’da kurulan Gümrük Müdürlüğünün açılışını yaptı,i çeşitli temaslarda bulundu.

Havaalanında Vali Abdullah Erin ve kamu kurum müdürlerince karşılanan Bakan Tüfenkçi, ilk ziyaretini Adıyaman Valiliğine yaptı.

Bakan Tüfenkçi’ye brifing veren Vali Erin, kentteki yapımı devam eden yatırımlar ve eksikler konusunda Tüfenkçi’yi bilgilendirdi.

Bakan Tüfenkçi’ye TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman milletvekilleri Adnan Boynukara ve İbrahim Halil Fırat ile diğer yetkililer eşlik ettiler. Tüfenkçi’nin gün boyunca kentte temaslarının süreceği ifade edildi.

 

Bakan Tüfenkçi: “Adıyaman’a Demiryolu Gelmesinin Takipçisi Olacağım”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Adıyaman’a demiryolunun gelmesi için özel olarak çalışacağını bildirdi.

Bakan Tüfenkçi, valilikte yaptığı açıklamada, Adıyaman’ın dayılarının memlketi olduğunu ve kendilerini Adıyamanlı olarak hissettiklerini söyledi.

Adıyaman ile iç içe olduklarını anlatan Tüfenkçi, Adıyaman’ın sorunları ve sıkıntılarını bu nedenle kendi sıkıntıları olarak gördüklerini dile getirdi.

Cazibe merkezi bakımından Adıyaman’ın özellikle bölge illeri ile bir grup oluşturulması için çalışmalar yaptıklarını aktaran Tüfenkçi, “Bu anlamda sanayici, iş adamları ve oda başkanları ile akşam bu illerde hangi sektörler öne çıkması için, hangi sektörlerin öne alınması gerekir, hangi yönleri zayf, hangi yönleri güçlü bunları ele alacağız. Cazibe merkezlerinin daha rantabıl olması noktasında ve biran evvel işlevsel olması noktasında bunları konuşup, tartışacağız. Buradan çıkacak sonuçları da bakanlar kurulumuzda değerlendireceğiz” dedi.

 

Adıyaman’ın Önü Açık

Ekonomik anlamda Adıyaman’ın önünün açık olduğunu belirten Tüfenkçi, şöyle devam etti:bakan-tufekciden-tren-mujdesi-14

“Gerek ithalat-ihracat rakamları, gerek ilde açılan şirket sayısı, gerekse esnafların açılan-kapanan sayısına baktığımızda Adıyaman ekonomisinin birçok kişinin iddiasına değil, gerçekten büyüdüğünü görüyoruz. Valimizin yapmış olduğu sunumda da biz bunu net olarak görüyoruz. Gerek kamu yatırımlarının ile yansıması, 2002’de 68. sıradayken, şimdi 26. sırada. Bu şunu gösteriyor, Adıyaman kamu yatırımları noktasında hiçbir ilden geri olmayıp, aksine daha da iyi olduğunu görüyoruz”

 

Adıyaman’da Sulama Çok Önemli

Adıyaman’da sulamanın çok önemli olduğunun altını çizen Tüfenkçi, “Tarım sanayi ile birlikte çok önemli. Tarım bütün sektörler arasında stratejik bir üründür. Bu alanın boş bırakılmasına gönlümüz razı olmaz. Tarımsal teşvikler noktasında da hükümet olarak önümüzdeki hafta başbakanımız ile birlikte bir değerlendirme toplantısı düzenleyeceğiz. Adıyaman’ın sulanması noktasında barajlar, inşaatı yapılan ve ihalesi yapılan barajlar tamamlandığında Adıyaman’ın çok farklı bir il olacağını herhalde bilmeyen yok” dedi.

 

Sanayileşme Önemli

Adıyaman’ın genç nüfusla birlikte sanayileşmesinin önemli olduğuna işaret eden Tüfenkçi, şunları kaydetti:

 

“Genç nüfusla beraber buranın sanayileşmesinin bölgeye katacağı katma değer, çok önemli. Burada tekstilde ciddi anlamda bir alt yapı var. Bunun markalaşarak ilerlemesi açısından neler yapabiliriz, bunu şimdiden planlamak lazım”

 

bakan-tufekciden-tren-mujdesi-11Mermer İhtisas Sanayisinin Kurulması Gerek

Mermer ihtisas sanayisinin kurulması gerektiğini belirten Tüfenkçi, “Mermer ihtisas sanayisinin burada kurulup, mermerin işlenmesi ve mermerdeki katma değeri artıracak sektörlerle beraber öne çıkarabilir miyiz bunu konuşmak lazım” dedi.

 

Adıyaman’ın Demiryoluna Ulaşımı Sağlamak Lazım

Adıyaman’ın demiryoluna da değinen Tüfenkçi, “Yine Adıyaman’ın demiryoluna ulaşımını sağlamak ve kolaylaştırılması esasında Adıyaman sanayisinin lojistik alt yapısının tamamlanması açısından elzem görünüyor. İnşallah Ankara’da özel olarak ilgilenip, bakanımıza ileteceğiz. Biran evvel bu projenin hayat bulması noktasında gayretkar olacağız” dedi.

 

 Esnaflarımızın Sıkıntılarını Dinleyeceğiz

Adıyaman’da sadece sanayicilerle bir araya gelmeyeceklerini aktaran Tüfenkçi, “Esnaflarımızla da bir araya geleceğiz. Esnaflarımızın özellikle yeni şartlara uyum noktasında hangi desteklerle neler yapılabilir, esnaflarımızın üzerindeki yükleri nasıl azaltabiliriz bununla ilgili Adıyaman esnafı ile bir araya geleceğiz. Onların sorunlarını ve taleplerini dinleyeceğiz. Bu noktada atılması gereken adımlar varsa hayata geçireceğiz. (PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu