Adıyaman

Bakan Fikri Işık Demir Döğdü

Esnaflarla kahvaltı yaptı, sohbet etti

Bakan Fikri Işık Demir Döğdü

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, terörist cenazesinin ardından taziye ziyaretinde bulunan HDP milletvekiline tepki göstererek, dokunulmazlığının meclis tarafından kaldırılacağı söyledi.

Adıyaman’da şehit cenazesine katılan ve daha sonra bir takım ziyaretlerde bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, milletvekilleri İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ile Tarihi Oturakçılar pazarında esnafla bir araya gelerek kahvaltı yaptı. Esnaflarla Hısnı Mahsur Çay Evinde kahvaltı yapan Bakan Fikri Işık, daha sonra Tarihi Oturakçılar Pazarı esnafını gezerek esnaf ve vatandaşların sorun ve sıkıntılarını dinledi. Esnafı tek tek gezen Bakan Işık, sıcak demirci dükkanına girerek burada örs üzerinde demir dövdü.

Bakan Fikri Işık, Ankara’da terör saldırısını gerçekleştiren teröristin taziyesine katılan HDP milletvekilinin dokunulmazlığının meclis tarafından kaldırılacağını vurguladı. Bakan Işık, “HDP maalesef 7 Haziran’dan sonra halktan aldığı desteği yanlış yorumlayarak terörün adeta maşası konumuna adeta geldi. Terörü öven, destekleyen, cesaretlendiren hatta zaman zaman görüyorsunuz yardım ve yataklık eden bir konuma geldi. Bunu hiçbir demokratik ülkenin kabul etmesi mümkün değil. 29 tane masum canı katleden teröristin taziyesine gitmek hiçbir demokratik ülkenin kabul edeceği, hiçbir halkın kabul edeceği davranış olamaz. Bunun mutlaka gereğinin yapılması lazım. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın inanıyorum ki bu gereği yapılması noktasında çağrısına Türkiye Büyük Millet Meclisi uyacaktır. Bu konuda da dokunulmazlığının kaldırılması bu konuda hesap verilmesi sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Bakan Fikri Işık, Adıyaman’da, yaptığı ziyaretlerinin ardından Şanlıurfa’ya gitmek üzere kentten ayrıldı.

 

Bakan Işık Şanlıurfa’da

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Adıyaman ziyaretinin ardından Şanlıurfa’ya gitti.

Sabah saat 10.30’da Şanlıurfa’ya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Mardin yolu 30. kilometresinde bulunan özel bir firmaya ait entegre besi ve et tesisini ziyaret etti. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Zeynal Abidin Beyazgül ve ilçe belediye başkanlarının kapıda karşıladığı Bakan Işık, yaklaşık 20 bin hayvanın beslendiği çiftlik alanını gezdi. Daha sonra kesim alanına geçen Bakan Işık, bere takıp galoş giyerek içeri girdi. Günlük 350 büyükbaş hayvanın kesildiği kesimhanede incelemede bulunan Bakan Işık, yetkililerden bilgi aldı. Tesisteki incelemelerini tamamlayan Bakan Işık’a tesis yetkilileri tarafından hediye takdim edildi.

 

Terör Doğunun Sanayisini Vurdu

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, özel bir firmaya ait entegre besi ve et tesisini ziyaret ettikten sonra Harran Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölge Kurucu ve İyileştirici Merkezi’ne (Teknokent) geçti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, özel bir firmaya ait entegre besi ve et tesisini ziyaret ettikten sonra Harran Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölge Kurucu ve İyileştirici Merkezi’nde (Teknokent) yetkililerden bilgi aldı. Teknokent merkezi merdivenlerinden tırmanırken düşme tehlikesi de geçiren Bakan Işık, öğrencilerin yaptığı halay çeken robot hakkında bilgi aldı. Teknokent’teki firmaları da ziyaret eden Bakan Işık, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

 

Bölge Turizmi İçin Çalışmalarımız Var

Bakan Işık, “Biz Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıyız. Ben elbetteki hükümetin bir üyesi olarak Sayın Başbakanımızın turizmin desteklenmesine yönelik açıkladığı paketi gerçekten çok önemli buluyorum. İnşallah yaşanan sıkıntılardan dolayı bölgemizdeki turizmin en az etkilenmesi için atılan bu adımlar amacına ulaşacak. Biz bakanlık olarak bilim ve sanayi alanında çalışmalarımız var. Biz Avrupa Birliği projesiyle Şanlıurfa’nın turizm potansiyelinin ortaya çıkarılmasına yönelik çok önemli bir projenin inşallah bugün imza törenini yapacağız ve hayata geçireceğiz” dedi.

 

Terör Doğunun Sanayisini Vurdu

Terör nedeniyle Güneydoğu illerinde bulunan sanayicilerin kendi işlerini geliştirme yoluna gitmediğini ifade eden Işık, “Bugün teröre psikolojik olarak teslim olmayan ilerimiz var. Bunlardan bir tanesi Şanlıurfa, bir tanesi Gaziantep, bir tanesi de Adıyaman. Buralarda sanayiciler bizden yatırım için yer istiyor. Biz de şu anda Şanlıurfa’da gıda ihtisas, sanayi organize bölgesi için çalışma başlatıyoruz, niye? Sanayicimizden bu konuda talep geliyor. Ben Şanlıurfa’da yatırım yapmak istiyorum, bana yer hazırlayın diye. Biz de bütün gücümüzle bunun için çalışıyoruz. Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde şu anda 5 bin 700 dönümlük yeni bir genişleme alanı yapıyoruz, neden? Şanlıurfa’ya sanayici yatırım yapmak istiyor ama maalesef Diyarbakır’da var olan Organize Sanayi Bölgemizi dolduramıyoruz. Orada var olan yatırımcılar bile maalesef Diyarbakır’da yatırımlarını büyütmek istemiyorlar” ifadelerini kullandı.

 

Terörün Yaratmak İstediği Psikolojiye Teslim Olmayın

Güneydoğu’da yaşayan vatandaşlara çağrıda bulunan Bakan Işık, “Buradan benim özellikle bütün bölge halkına çağrım, kesinlikle bu teröre teslim olmamaları, bu psikolojiye teslim olmamaları, bu noktada devletimizin terörle mücadelesine destek vermeleri ve bu bölge halkının başına en büyük bela olan PKK terör örgütünün buradan tamamen temizlenmesini sağlamamız. Bunu yaptığımız zaman bu bölge tarih açısından, turizm açısından, doğal kaynaklar açısından, en değerli varlığı insanı açısından, her açıdan üretime, kalkınmaya, ihracata en uygun bölgelerimizden biri. Bölgemizdeki karışıklık sürüp gitmeyecek. Yarın bu bölgeler istikrar bulduğu zaman Şanlıurfa’nın stratejik konumunu düşünün, bütün Ortadoğu’ya açılan kapımız. Dolayısıyla burada üretim yapmak büyük bir avantaj. Bu açıdan biz özellikle Mardin’imizin de, Diyarbakır’ımızın da, Şırnak’ımızın da, Hakkari’mizin de, Siirt’imizin de, Batman’ımızın da, her ilimizin bu noktada potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilerek bu illerdeki kalkınmamızı sağlamak istiyoruz. Bu noktada ben özellikle Şanlıurfa halkına teşekkür etmek istiyorum. Bu süreçte, terörle mücadele sürecinde devletinin yanında, hükümetinin yanında ortaya net bir tavır koymaları ve bu terörün oluşturmak istediği psikolojiye teslim olmamaları son derece önemli. Biz de hükümet olarak bu şehrin büyümesi, kalkınması, gelişmesi için elimizden ne geliyorsa yapmak durumundayız. Bu gayretle çalışıyoruz. Bugün burada bulunma sebebimiz, Şanlıurfa’yı ziyaretimizin sebebi bakanlık olarak biz burada daha iyi ne yapabiliriz” şeklinde konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu