Adıyaman

Bakan Elvan’dan Esnaf Ziyareti

Bakan Elvan’dan Esnaf Ziyareti

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin 3. büyük asma köprüsü olan Nissibi Köprüsü’nde yaptığı incelemeler sonrası, esnafla buluşarak, Adıyaman Belediyesi ile AK Parti İl Başkanlığı’nı da ziyaret etti.

Adıyaman’a gelerek Nissibi Köprüsü’nde incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Adıyaman Valiliği’nde yaptığı açıklamaların ardından, çarşı merkezinde esnafları tek tek ziyaret etti. Esnaflarla sohbet eden Bakan Elvan, daha sonra Adıyaman Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti.

            Bakan Elvan; “Belediye Başkanımız Deneyimli, Adıyaman’ımızı Örnek Kentlerimizden Biri Haline Getirecektir”

Valilikten Belediyeye yayan gelen Bakan Elvan’ı, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Belediye Meclis üyeleri, Başkan Yardımcıları ve birim müdürleri ile birlikte kapıda karşıladı. Daha sonra Başkanlık makamına çıktı. Bakan Elvan’a Ak Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, İlçe Belediye Başkanları ve Ak Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen eşlik etti.

Başkan Kutlu, Bakan Elvan’a Adıyaman ile ilgili ve Adıyaman Belediyesi olarak yapılan hizmetler hakkında bilgi verdi. Başkan Kutlu; “Hava alanımızla, duble yollarımızla ve bugün son kaynağını Bakanımızın kendi elleriyle yaptığı Nissibi Köprüsüyle Adıyaman’ımızda modern bir hava esmeye başlamıştır. Bu yapılan çalışmalardan dolayı Adıyaman halkı adına Sayın Bakanımıza ve Hükümetimize teşekkürlerimi arz ediyorum. Nissibi Köprüsü ve bağlantı yollarının hizmete girmesiyle, yolun 90 kilometre kısaltılmasıyla birlikte Adıyaman artık çıkmaz sokak olmaktan çıkacak, ana arterlerden, ana koridorlardan birisi haline gelecektir.

Yalnız ana arter haline geldiği durumda Belediye sınırlarımızda bir sıkıntı var: Bu kadar geniş ve gelişmiş yollar Adıyaman’da 50 metrelik Atatürk Bulvarı’yla sıkışıp kalacak ve insanlar o yolun güzelliği yanında şehirdeki sıkışıklıkla hem şehri sıkıntıya sokacak, hem de ciddi manada yol uzayacaktır.

Bu manada yıllardan beridir düşündüğümüz ve bizim kendi imar planlarımızda da işaretlediğimiz kuzeyden geçen bir çevre yolumuz mevcut. Bu çevre yolumuzun şehre girmeden başlayıp, şehrin öteki ucunda çıkacak şeklinde düzenlenmesini hedefliyoruz. Malatya yolunun da yapılmasıyla birlikte hem kuzey-güney koridoru, hem de doğu-batı koridoru haline gelecek olan bu çevre yolumuzun bir an önce yapılması bizleri ve Adıyaman’ı ciddi oranda rahatlatacaktır.

Şimdiye kadar çok büyük hizmetler hayal ettiğimizi söylediğimiz ama gerçekleşmez dediğimiz Nissibi köprüsü de dâhil, hava alanın bu kadar güzel olması da dâhil bu kadar büyük hizmetleri başaran Hükümetimizin ve Ulaştırma Bakanlığımızın bu tarzda 20 kilometre gibi 18 kilometre gibi küçük çaplı bir yolu da mutlaka halledebileceği düşüncesindeyiz.

Belediye sınırları içerisinde kalan yol kesimlerinde 18’inci madde uygulamasıyla inşallah kamulaştırma yapılmaksızın zemin sorununu halledebiliriz. Bu konuda Adıyaman Belediyesi olarak taahhütte bulunuyoruz. Sizlerden de Belediye sınırları dışında kalan kısımların halledilmesini bekliyoruz.

Belediye olarak 33 mahallemize hizmet veriyoruz. 225 bin nüfusumuz var. Adıyaman’ımızın en iyi özelliği huzur kenti olmasıdır. Huzurumuzu bozmaya çalışan dışarıdaki mihraklar Adıyaman’da bugüne kadar başarılı olmadılar, bundan sonrada olamayacaklardır.

Sayın Başbakanımıza şunu arz ettik: Gerek demiryolu, gerekse çevre yolu olsun ciddi bir yatırımdır. Adıyaman vatanına, milletine, devletine bağlı bir millettir. Bugüne kadar terörden dolayı hiçbir tahribat olmamıştır. Devletimizin parası buralara boşa harcanmamıştır. Tahrip edilen bina, banka, işyeri falan olmamıştır. Dolayısıyla bu hasarsızlık indirimi olarak terör olmayan yerlerde bir takım yatırımlar yapılırsa daha memnun olacağız. Demiryolunun yapımı konusunda biraz hızlandırılırsa çok seviniriz” dedi.

Adıyaman birliğin, beraberliğin, kardeşliğin yaşandığı örnek kentlerden birisi olduğunu belirten Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise şunları kaydetti:

“Burada kardeşlik ruhunu yaşatan vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Adıyaman ilimiz ulaşım ve erişim açısından artık bir kavşak noktası hüviyetine kavuşuyor. Hele Nissibi Köprüsü’nün yapılması, diğer taraftan Adıyaman ile Diyarbakır arasındaki yolumuzun bölünmüş yol haline getirilmesiyle birlikte artık doğu-batı koridorunun ana arteri haline Adıyaman gelecektir. Bu da Adıyaman ilimizin kalkınmasına, gelişmesine, refah seviyesinin yükselmesine çok önemli katkı sunacaktır diye düşünüyorum.

Adıyaman’da Belediye Başkanımız oldukça deneyimli ve Adıyaman’ımızı örnek kentlerimizden biri haline getireceğinden kuşkumuz yok. Bunu özellikle belirtmek isterim. İnşallah çok başarılı çalışmalara imza atacak. Ulaştırma Bakanlığı olarak bu zamana kadar olduğu gibi, bundan sonra da bu güzel ilimize destek vermeye devam edeceğiz. Gerçekten kavşak hüviyetinde olan ilimizin çevre illerle olan bağlantıları çok daha güçlenecek. Çok daha hareketli, çok daha dinamik bir kent hüviyetini kazanacak diye düşünüyorum. Ulaşım ve erişim konusunda vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da gidereceğiz. Gerek Nissibi Köprüsü’nün bulunduğu yerde, gerek Adıyaman merkezde halkımız bizden hızlı tren istedi. Bu manada Adıyaman halkını anlıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı olarak Türkiye genelinde önceliğimizi hızlı trenlere ve ana arterlere verdik. Bizim yapacağımız şey mutlaka Gölbaşı- Adıyaman ve Adıyaman-Kâhta’yı birleştirmek ve hızlı treni buralara getirmektir. Hem yük taşımacılığında, hem de yolcu taşımacılığında bu hattı kullanmaktır.

Hele ciddi bir mermer potansiyeli olan, tekstil alanında ciddi bir altyapının oluştuğu, ihracatların yapıldığı bir ilimize yük amaçlı böyle bir hattın getirilmesi demek Adıyaman’ın ekonomisinin daha da yukarı çekilmesi, refah düzeyinin daha da artırılması ve Adıyaman’ın daha da zenginleşmesi demektir. Elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz. O konuda hiçbir kuşkunuz olmasın. Bugüne kadar neyi yaptıysak bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

Adıyaman, örnek gösterilecek bir ilimiz olacaktır. Hiç kuşkunuz olmasın. Belediye Başkanımız çalışacak, Milletvekillerimiz çalışacak, Valimiz, Kaymakamlarımız ve bizler hep birlikte çalışacağız.

Çevre yolu konusuna gelince biz bunu hallederiz. Hiç endişeniz olmasın. Yeter ki siz kamulaştırma ve imarla ilgili süreçleri tamamlayın. Biz Adıyaman’ımızı fazlasıyla önemsiyoruz. İnşallah Adıyaman’ımızda çok daha güzel şeyler olacaktır.”

Konuşmaların akabinde Bakan Elvan Belediyenin şeref defterini imzalarken, Başkan Kutlu, Bakan Elvan’a Adıyaman yöresine ait el dokumalı halı hediye etti ve ziyaretinden dolayı teşekkürlerini iletti.

 

Bakan Lütfi Elvan AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Bakan Lütfi Elvan daha sonra AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Bakan Elvan’a ziyarette AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Seyfettin Bilen, AK Parti Adıyaman İl Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, AK Parti Adıyaman Gençlik Kolları Başkan Vekili Samet Haras ve AK Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hakan Gürsoy eşlik etti. Ziyarette AK Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, İl Başkanlığı’nın yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Elvan partide yapmış olduğu konuşmada, “Önümüze her türlü engeli çıkardılar. Partimizi kapatmaya kalktılar, darbe girişimlerinde bulundular. 17 Aralık, 25 Aralık, her türlü engelle karşı karşıya geldik. Ama o sizin gücünüz ve desteğinizle biz bugün buralara kadar geldik. Ülkenin istikrarına el vurdurmadık. Sizin emanetinizi hiçbir zaman yere düşürmedik. Emanetinize hep sahip çıktık. Çünkü onların kafalarındaki o vesayet hiçbir zaman çıkmamıştır. Artık içlerine o vesayet anlayışı yerleşmiştir. Kafalarından atamıyorlar” dedi.  Bakan Elvan daha sonra Ankara’ya gitmek üzere Adıyaman Havalimanı’na hareket etti. Güne Bakış haber Merkezi – (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu