Adıyaman

Bakamayınca dövdüler iddiası

Bakım Merkezinde Kavga: 7 Gözaltı

Bakamayınca dövdüler iddiası

 

Bakım Merkezindeki Engelli Hastanın Darp Edildiği Ve Sırtında Sigara Söndürüldüğü İddia Edildi. Hasta yakınları hastanın darp edildiği fotoğrafları basına dağıttı.  Bakım Merkezi Sorumlu Müdürü ise yapılan tüm iddiaları yalanlayarak, “Kesinlikle merkezimizde bir işkence veya darp konusu gerçekleşmemiştir. Yılmaz Y’ hem ruhsal hem de zihinsel sorunları olan bir hastadır. Hasta kendi kendisine zarar vermiştir” dedi. Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de bakımeviyle ilgili inceleme başlattı.

Adıyaman’da özel bir bakım merkezinde tedavi gören hastalarına işkence yapıldığı iddiası üzerine çıkan kavgada 7 kişi gözaltına alındı.

İddiaya göre, Atatürk Bulvarı Yeni Hal Pazarı yakınlarında bulunan özel bir bakım merkezinde tedavi gören Y.Y’nin yakınları, hastalarının yüzünde ve sırt bölgesinde darp izlerini görünce çılgına döndüler. Hastasının yüzünde ve sırt bölgesinde darp izleriyle karşılaşan hasta yakınları, bakım evi görevlilerine olayın ne olduğunu sordu. Hasta yakınları ile bakım merkezi görevlileri arasında çıkan tartışma kısa sürede tekme tokat kavgaya dönüştü.

Çıkan kavgaya gelen polis ekipleri yetersiz kalınca bu defa olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Olay yerine gelen resmi ve sivil polis ekipleri şahısları yere yüzüstü yatırarak kelepçeledi. Kelepçelenerek gözaltına alınan şahıslar ekip otolarına bindirilirken, bakım merkezi görevlilerine ait olduğu bir otomobilin camları ise kırıldı.

Bakım merkezinde bulunan hastalarının darp edildiğini iddia eden hasta yakınları, “Hasta yakınları olarak burada tedavi gören yakınımızı ziyarete geldik bir baktık ki hastamızın yüzünde kollarında ve sırtında darp izleri var. Biz de bu durumu oranın görevlileriyle paylaştık onlar da bizlere ters cevap verince çılgına döndük. Hastamız bize kendisini darp ettiklerini ve kendilerine bakılmadığını söyledi. Ve bizler, hastamızı bakım evinden almaya çalışınca da, tartışma ve tartışma sonrası da kavga meydana geldi” şeklinde konuşurken, bakıma muhtaç hastanın sırt bölgesinde söndürülmüş sigara izlerinin de yer aldığı iddia edildi. Gözaltına alınan şahıslar, ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

BAKIM MERKEZİNDEKİ HASTA DARP RAPORU ALDIBakım merkezi yetkilileri ise hasta yakınlarının ortaya attığı iddiaları yalanlayarak adli sürecin başladığını ifade ettiler.  Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

 

İnceleme Başlatıldı

Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek,

17 Ağustos 2015 tarihinde medyada yer alan Özel bir bakım merkezinde “Hastanın İşkence Gördüğü” iddiaları üzerine Özel Bakım Merkezinde meydana gelen olayla ilgili inceleme yapılmaya başlandığını söyledi.

 

Bakım Merkezindeki Hasta Darp Raporu Aldı

Adıyaman’da ki önceki gece özel bir bakım merkezinde hastalarının işkence gördüğünü iddia eden, hasta yakınları hastanın darp edildiği fotoğrafları basına dağıttı.

İddiaya göre, bakım merkezinde tedavi gören ve orada kalan Y.Y’yi ziyarete giden yakınları, hastalarının kafasında, gözünde ve vücudunun çeşitli yerlerinde yara iziyle karşılaştı. Bunun üzerine görevliler ile hasta yakınları arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Polisin kavgayı ayırması sonrasında işkence gördüğü iddia edilen şahsı hastaneye götürdü.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçen hastanın darp edildiği yönünde rapor verildi.

37 yaşındaki Y.Y’nin kafasında kırık, gözünde morarma, vücudunun değişik yerlerinde darp izleri olduğu ortaya çıktı.

Y.Y’nin kardeşi M.T.Y, ağabeyinin fotoğraflarını basınla paylaşarak, “Olay günü hastamızı ziyaret ettik. Zili çalmamıza rağmen kapıda bizi beklettiler. Biraz zaman geçtikten sonra kapıyı açtılar. Biz hastamızın yanına çıktığımızda ağabeyimin ürkmüş ve korkmuş bir şekilde gördük. Gözünde ve kafasında yaraları görünce orada ki doktora sorduk. Doktor kendisinin bilgisi olmadığını, işyeri sahibinin il dışında olduğunu söyledi. Yetkililer hastamızın kendi kendine zarar verdiğini söylediler. Ancak 35 yıl boyunca biz hastamıza evde baktık. Saldırgan bir hasta değildir, sadece saplantıları var. Hastamız 2-3 yıldan beri bu bakım merkezinde kalıyor. Tartışmanın kavgaya dönüşmesinden sonra bizi odaya kilitlediler. Polise biz haber verdik. Polis gelip bizi çıkardı” dedi.

Bakım Merkezi Sorumlu Müdürü A.Ö ise yapılan tüm iddiaları yalanlayarak, “Kesinlikle merkezimizde bir işkence veya darp konusu gerçekleşmemiştir. Yılmaz Y’ hem ruhsal hem de zihinsel sorunları olan bir hastadır. Hasta kendi kendisine zarar vermiş. Ailesi sürekli ziyaret eden bir aile değil. Kavga olduğunda ben Kahta ilçesindeydim. Bana haber verdiklerinde geldiğimde bizim otomobili, merkezdeki bazı mobilyalara zarar vermişlerdi. Görevlilerimizi darp etmişler. Bizim görevlilerimizde hasta yakınları tarafından darp edilmiştir. Kendileri merkezin kapısını kapatarak bizleri içeri almadılar. Yarım saatlik bir sürede belki de hastaya onlar zarar vermiş olabilir” ifadelerini kullandı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı