Adıyaman

Atatürk, ölümünün 76’ıncı yılında anıldı

Atatürk, ölümünün 76’ıncı yılında anıldı

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 76. yılında tüm Türkiye’de olduğu gibi Adıyaman’da da törenlerle anıldı.

Adıyaman’da Atatürk’ü anma programı Vali Mahmut Demirtaş’ın Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başladı. Hükümet Konağı önündeki çelenk koyma törenine Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Necati Metin, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Kamu Kurum ve Kuruluşların Amirleri, Siyasi Parti Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Askeri Erkan, Şehit Aileleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkan ve Üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

10 Kasım Atatürk’ü anma programı, çelenk töreni sonrası Adıyaman Üniversitesinde devam etti.

Adıyaman Üniversitesindeki programda günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Adıyaman Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılâpları Tarih Bölümü Okutmanı Özgür Erbulut, “Her 10 Kasım’da ağlamak yerine Atatürk’ü ve kurduğu Cumhuriyeti daha iyi anlamaya çalışmaya gayret göstermeliyiz. Bugün 91 yaşında olan Türkiye Cumhuriyeti; eğitimde, sağlıkta, sanayide kısacası çağdaşlaşma yolunda emin adımlarla yoluna devam etmektedir. 91 yıl önce hayal gibi görünen muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak an meselesi olmuştur. Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’da Türkiye örnek ve model ülke olmuştur. Gelinen bu nokta Atatürk’ün ne kadar ileri görüşlü bir devlet adamı olduğu gerçeğini açıkça ortaya koymuştur” dedi.

Konuşmaların ardından Adıyaman Üniversitesi Konservatuar öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryomun sunumu yapılarak, Atatürk’ün sevdiği şarkılar seslendirildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu