Adıyaman

Atatürk Barajı Meyve Verecek

Baraj Sahili Boydan Boya Meyve Bahçesi Oluyor

Atatürk Barajı Meyve Verecek

 

Atatürk Barajı Sağ Sahili Ağaçlandırma Projesi kapsamında sahil boyu meyve fidanlarıyla buluştu.

2013 yılında başlayan Atatürk Barajı Sağ Sahil Ağaçlandırma Projesi kapsamında meyve fidanları toprakla buluşurken, bir taraftan erozyon önleniyor diğer taraftan köylü vatandaşlara gelir sağlanıyor.

Her yıl tonlarca toprağın erozyonda akıp gittiği Atatürk Barajının ömrünü dikilen fidanlarla uzayacak.

Atatürk Barajı’nın 1.060 kilometrelik sahil boyuna 20013 yılında 800 bin, 2014 yılında 600 bin toprakla buluşturuldu. 2015 yılında ise 1.100 adet meyve fidanı toprakla buluşturulacak. Orman İşletme Müdürlüğü organizesinde gerçekleştirilen fidan dikim çalışmaları devam ediyor.

Antep fıstığı, badem ve fıstık çamı meyvelerinin toprakla buluşturulduğunu dile getiren Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, proje kapsamında çalışmaların devam ettiğini ve bu çalışmanın çok yönlü faydasının olduğunu dile getirdi.

Harbi, “Bir taraftan erozyon önleniyor, Atatürk barajının ömrü uzuyor. Diğer taraftan çorak topraklar yerini yeşil alanlara bırakıyor ve köylü vatandaşlar toprakla buluşan bu ağaçlardan yarar sağlıyor. Köyde istihdam sağlanıyor ve köyden kente göçlerin önüne geçiliyor. Fidanların yetişmesiyle köylerde yaşayan vatandaşlarımızın istihdamına ciddi ekonomik katkı sağlanacaktır” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı