Adıyaman

ASKED Başkanı Pektaş’tan MTSK’da ki değişikliklerle ilgili açıklama

              ASKED Başkanı Pektaş’tan MTSK’da ki değişikliklerle ilgili açıklama

Adıyaman İl ve İlçeleri Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursları (ASKED) Başkanı Mahmut Pektaş, Motorlu Taşıt Sürücü Kursları (MTSK) ile ilgili açıklamada bulundu.

ASKED Başkanı Muhmat Pektaş, 2013 yılından 2016 yılının Ekim ayına kadar toplam 3 kez Motorlu Taşıt Sürücü Kursları  ile ilgili değişiklikler yapıldığını belirterek, bu değişikliklerle ilgili açıklamada yaptı.

Mahmut Pektaş, “Kurum açma şartları tamamen değişti. Kurum açma şartları en az makine mühendisi olma şartı getirildi. Makine mühendisleriyle birlikte kurumlarda en az 3 yıl çalışmış yüksekokulu mezunu çalıştırabilecekler. Kurumlarımızın özellikle Türkiye’de, trafik terörüne çok can veriyoruz. Bunu önleye bilmek için kurumlarımızın uygulamalı eğitime ağırlık vermeleri sağlanacak.

Uygulamalı eğitimlerin 3 döneminin ikisinde yüzde 55 başarının üzerine çıkamayan kurumlarımız dönem kapama cezalarıyla karşı karşıya kalacaklar. Dönem kapama cezalarının yanında para cezaları da verilecek. Birinci kapamada 15 bin TL, ikinci kapamalarda da 75 bin TL gibi yüksek meblağda para cezaları verilecek.

Eğitim araçlarımıza yaş şartı getirildi. Önce 10 yaş olan B sınıfı araçlarımıza Maliye Bakanlığı araçların imal edildiği yılı 1 yıl sanıyordu bu da otomatik olarak dönem içerisine araçlarımızı 9 yaşa indiriyordu. Sistem üzerinde bunu önleyebilmek için Bakanlık buna artı iki yıl daha verdi. Yani B sınıfları 12 yaş C,D,E sınıflarındaki araçlarımız ise 20 artı 2 yaş oldu. Motosikletlerdeki sorunlarda giderilmiş oldu. Eskiden A-1 sınıfı ehliyet alan 125 cc’ye kadar araç kullana biliyordu. A-2’ler 11 Kw’ydı. Birinde Kw birinde cc., olayını ortadan kaldırıldı. 11 Kw’nın altında olanlar A-1 ehliyeti alacak. 11 Kw’nın üzerinde olanlar da A-2 ehliyeti alacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığının sınavları bundan sonra profesyonel bir şekle dönüştü. Sınav yapıcılarımızla 3 yılda bir sınava tabir tutulacaklar. Başarılı olanlar profesyonel sınav yapıcı olacaklar. Sınavlarda bundan sonra tüm sınav yapıcılarını MEBİS’e bağlanacaklar. Sistem üzerinden hiçbir evrak kullanmadan çünkü basılan evraklarda 2016 yılında kaldırılacak. Yeni yönetmenlikle birlikte sınav yapıcılarımızda kendi cep telefonlarıyla sınava bağlanıp notlarını oradan rahatlıkla verebilecekler” dedi. (IHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu