Adıyaman

Arıtma tesisi kendi elektriğini üretiyor

Arıtma tesisi kendi elektriğini üretiyor

 

Adıyaman Belediyesi tarafından kısa süre önce tamamlanarak hizmete konulan Atık Su Arıtma Tesisi, gaz jeneratörü yöntemiyle kendi elektriğinin önemli bir kısmını üretmeye başladı.

Şimdiye kadar sadece birkaç Büyükşehirde uygulanan gaz jeneratörü uygulamasını hayata geçiren Adıyaman Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili bilgi veren yetkililer, bu yeni yöntemle günlük 10 saatlik elektriğin karşılandığını söylediler.

Konu ile ilgili bilgi veren Makine mühendisi Gazi Fırat, tesisin ilerleyen süreçte daha da geliştirileceğini dile getirerek, “Tesise gelen atık su yaklaşık olarak yüzde 96 oranında temizlenerek, tekrar şehir çayına deşarj edilmektedir. Bu kapsamda amacımız, şehir içerisinde imalatı yapılan kolektör hatlarıyla tesisimize iletilen atık suların Adıyaman Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılarak Atatürk Barajını kirletmenin önüne geçmektir. Ayrıca uygulanan arıtma proseslerinin ardından, atık sular içerisinden ayrıştırılan arıtma çamuruyla metan gazı üretilmekte olup, aynı zamanda üretilen metan gazını yakarak şuan tesisimizin yaklaşık yüzde 30’u kadar elektrik ihtiyacını karşılamış bulunmaktayız. Hedefimiz tesisimizin elektrik ihtiyacının en az yüzde 85’ini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu