Arif bey hikâyesi gerçek değil

08 Ağustos 2017 Salı, 08:21

Adıyaman Üniversitesinden iddialara yalanlama geldi

Arif bey hikâyesi gerçek değil

 

Son günlerde sosyal medyada, Adıyaman Üniversitesinin adı verilerek yapılan bir Fetö soruşturmasından bahsediliyor, soruşturmayı yapanın da, soruşturma yapılanın da Fetö’cü olduğu üzerine yapılan kurgunun gerçeği yansıtmadığı, tamamen düzmece olduğu ortaya çıktı. Adıyaman Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, böyle bir diyaloğun olmadığı belirtildi.

Adıyaman Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, “Son günlerde bazı sosyal paylaşım sitelerinde başlatılan karalama kampanyası kapsamında Üniversitemiz ile ilgili yayımlanan asılsız paylaşımlara ile ilgili Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından kamuoyuna açıklamalarda bulunuldu. Bazı sosyal paylaşım sitelerinde, Adıyaman Üniversitesi’nde yürütülen FETÖ soruşturmasında yer alan bir personelin, cemaat sohbetlerine katıldığı yönünde yapılan paylaşımlar hakkında yapılan açıklamada, iddiaların gerçekleri yansıtmadığı ve bunların belgelerle ispatlanabilir olduğu belirtilmiştir.” dendi.

Açıklamada, “Bazı sosyal paylaşım sitelerinde, Adıyaman Üniversitesi’nde yürütülen FETÖ soruşturmasında yer alan bir personelin sohbetlere katıldığı yönünde paylaşımlar hakkında kamuoyunun doğru bilgi almasının gerektiği görülerek aşağıdaki bilgilerin paylaşılması ihtiyacı duyulmuştur.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra üniversitemizde FETÖ soruşturmaları ile ilgili toplam 4 komisyon kurulmuştur. Bunlardan biri idari personel ve diğer üçü ise akademik personelin soruşturması ile ilgilidir. İdari personelin soruşturmasında bir şüpheli ifade verirken, kendisinin gittiği sohbete – bu idari personel soruşturma heyetinde kayıt tutma maksatlı raportör olarak bulunan – Arif Beyin de gittiğinden bahsetmiştir. Akabinde raportör olarak bulunan bu kişinin de sorgusu yapılmış ve bu sohbete katılımının 2013 tarihinden önce olduğu ve 17-25 Aralık tarihinden çok önce bunlarla şiddetle karşı karşıya geldiği tespit edilmiştir. Arif Bey, görüş olarak FETÖ nün haz etmediği, ülkesini ve milletini seven bir kişidir.

Sosyal medyada dolaşan FETÖ ile mücadelenin başlangıcını oluşturan soruşturmalara güveni sarsmaya ve mücadeleyi sulandırmaya çalışan bu yayında yanlış ve yalan olan net durumlar şunlardır: 1.Raportör, 2012 yılında bu sohbet toplantısına bilindik ısrarlar üzerine bir iki kere katılmıştır. Hiçbir zaman bu toplantılara insan taşıyan durumunda olmamıştır. Taşıyan durumundaki kişi ise kamu görevinden ihraç edilmiştir. 2.Komisyon başkanı olan akademisyen ise FETÖ karşıtı olup, bu sohbetlerin olduğu zamanda henüz Adıyaman Üniversitesi’nde değildi. Sohbetlerle uzaktan yakından bir alakası yoktur. 3.Söz konusu FETÖ soruşturma komisyonu, personel hakkında etkin ve sağlıklı bir soruşturma yapmış olup, tespit edilen personelin Üniversitemizden ihracı için YÖK’e bilgi sağlamıştır.  Kişinin birkaç kere sohbete gitmiş olmasıyla fetöcü olduğunu söylemek, mahkemelerde yapılan alaycı savunmalara bir destek oluşturma amaçlı olarak, katmerli yalanlarla masa başında üretilmiştir.  Adıyaman Üniversitesinde FETÖ ile yürütülen mücadelede asla bir zafiyet içinde olunması mümkün değildir. Üniversitemiz 2012 yılı ortasından beri bu hain örgüt ile mücadele etmektedir. Bu sebeple, yıllardır bilerek ya da bilmeyerek bu hain örgütün aleti olan bir iki yerel basın/medya, soruşturmalar başlar başlamaz tezvirat ile soruşturmaları sulandırmaya ve akamete uğratmaya çabalamışlardır. Bu meyanda yapılan haberlerle ilgili olarak, Üniversitemizin fetö ile mücadelesini sekteye uğratmak amaçlı olduğu her defasında Adli makamlara beyan edilmiş ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

Mahkemeler önünde olan bu konuların yalanlarla abartılarak sulandırılmasına rağmen, bu hain örgüt mensupları hak ettikleri cezaları bulacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” dendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz