Adıyaman

Arıcılığa Polen Tuzaklı Kovan Desteği

Arıcılığa Polen Tuzaklı Kovan Desteği

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere Polen Tuzaklı Kovan Altlığı, ana arı ve polen dağıtıldı.

Adıyaman’da GAP Bölge Kalkınma İdaresi  Başkanlığınca finanse  edilen Organik Arı Ürünleri Üretimimin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Adıyaman’da 50 çiftçiye 30’ar adet olmak üzere bin 500 adet polen tuzaklı altlık dağıtıldı. Kahta İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen tören ile kovan altlıkları dağıtıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Atilla  Öztokmak yaptığı açıklamada, ‘’Organik Arı Ürünleri Üretimimin Yaygınlaştırılması Projesi ile birlikte bundan böyle arıcılarımızın geleneksel kalıpları kırarak yeni ürün ve yöntemlere yönelmeleri sağlanacaktır. Kovanların modernleştirilmesi ve polen tuzaklı kovanların yaygınlaştırılmasıyla bal üretimine ilave olarak polen üretimi ile gelir düzeyi artacaktır. Projemiz yüzde 70 devlet desteklidir. Proje kapsamında çiftçilere organik kovan, ana arı, temel petek ve sertifikasyon ücreti dâhil olmasıyla beraber çiftçilerimiz gelecek yıldan itibaren organik arıcılığa başlayacaktır” dedi.

Kahta Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü  Fahri Can ise konuşmasında, “Bir çok alanda  olduğu gibi  arıcılık alanında da  organik üretim çalışmalarına başlandı.  Adıyaman’da kurulan arıcılar  birliğine arıcılarımızın büyük bir kısmı üye  olarak daha modern ve organik arı ürünleri  için çalışmalarını devam ettirmektedir. Kahta ilçesinde 9 çiftçimiz olmak üzere Adıyaman genelinde 50 çiftçiye 30’ar adet polen tuzaklı kovan, ana arı ve polen dağıtıldı” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı