Son Dakika
23 Mayıs 2018 Çarşamba

Anadolu petrolüne Adıyaman dopingi

08 Nisan 2015 Çarşamba, 10:06

Anadolu petrolüne Adıyaman dopingi

 

TPIC’in Adıyaman’da yaptığı petrol aramalarında mutlu sona ulaşması, diğer iller için de umutları artırdı. Sıradaki Gaziantep, Hatay, Diyarbakır, Bolu, Adana ve Siirt’te de petrolün ucu göründü

Turkish Petroleum International Company’nin (TPIC) Adıyaman’da petrol çıkarmaya başlamasının ardından diğer şehirlerde de beklenti yükseldi. 25 ruhsatı daha bulunan şirket, altı şehirde daha sondaja hazırlanıyor. TPIC, ocak ayında Adıyaman’ın 15 kilometre güneyinde yer alan Bozhüyük’teki 9 kuyuda sondaja başlamış ve 24 Şubat’ta petrole ulaşmıştı. 23 Mart’ta ise ildeki kuyulardan petrol çıkarılmaya başlandı. Günlük 450 varil petrol çıkaran şirketin bu başarıyla üretimi ise bin 150 varile yükseldi.

 

Diğer Ruhsatlar

Adıyaman’daki mutlu son, TPIC’i elinde bulunan 25 ruhsat için de umutlandırdı. Yurtdışında da petrol ve gaz arama çalışmaları yapan şirket, Türkiye’de bugüne kadar 44 kuyuda sondaj yaptı. Adıyaman’da çalışmalarını sürdürecek olan TPIC, bu yıl Gaziantep, Hatay, Diyarbakır, Bolu, Adana ve Siirt’te de arama faaliyetlerine başlayacak. Gaziantep’te 2 ayrı ruhsatı bulunan şirketin Hatay’da 6, Diyarbakır’da 3, Bolu ile Siirt’te birer ve Adana’da 2 ruhsatı bulunuyor. TPIC, bu ruhsatların yüzde 100’ünün sahibi olurken, diğer ruhsatlarla ilgili sondaj çalışmalarının da ilerleyen zaman dilimlerinde yapılacağı ifade edildi.

 

Denizde Arama Sürüyor

TPIC, arama ruhsatı bulunan yerlerde yüklenici operatör olarak da görev alıyor. Arama, sondaj, geliştirme ve üretim hizmetlerinin tümünü yerine getiren şirket, çalışmalarını TPAO ile birlikte yürütüyor. Geçtiğimiz yıl denizde arama faaliyetlerine de başlayan iki kurum, İskenderun Körfezi’nde yer alan ilk offshore kuyusu ‘Gülcihan-2’yi hizmete aldı.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz