Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi

Amonyum Nitrat Satışı Yasaklandı

10 Haziran 2016 Cuma, 09:11

Amonyum Nitrat Satışı Yasaklandı

 

Terör örgütlerinin ‘amonyum nitrat’ içeren yüksek hacimli gübreye kolaylıkla ulaşmasını engellemek için getirilen yasak nedeniyle Adıyaman’da 40’a Yakın Gübre Bayiindeki Amonyum Nitrat Gübre Stokları Belirlenerek Satışı Yasaklandı

Surmanset-1-Amonyum-Nitrat-Satisi-Yasaklandi-(3)Terör örgütlerinin ‘amonyum nitrat’ içeren yüksek hacimli gübreye kolaylıkla ulaşmasını engellemek için getirilen yasak nedeniyle Adıyaman’da bayilerin stokları sayılarak ‘yediemin’e alındı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri Adıyaman’da 40’a yakın gübre satış bayisindeki amonyum nitrat gübrelerin stoklarını sayarak, gübre satışının ikinci bir emre kadar yasaklandığını bayilere bildirdi. Bayilerdeki gübre stoklarını belirleyen ekipler, gübreleri işletmelere ‘yediemin’ olarak teslim etti. Çiftçiler ise gübre almak için geldikleri bayilerden eli boş döndü.

Gübre bayi sahibi Güzel Bilgiç, daha önce normal satışını yaptıkları gübrenin bir yıldan beri çiftçinin bilgilerini alarak satış yapıldığını ancak bundan sonra gübre satışının yasaklandığının kendilerine bildirildiğini söyledi. Bilgiç, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü ekipleri gelerek elimizdeki gübre stokunu tespit ederek, satışını ikinci bir emre kadar yasakladılar. Elimizdeki gübreleri bize zimmetlediler. Şuan çiftçiler perişan. Dünden beri en az on kişi geldi ama gübre satışı yapamadık” dedi.

Mahmut Coşkun ise “Daha önceden satışımız serbest iken son zamanlarda fatura ile satmaya başladık. Bugün itibaren satış yasağı geldi. Bekleyip göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Yusuf Adak ise stokları ekiplerin belirlemesinden sonra satışın durdurulduğunu belirterek, ikinci emre göre hareket edeceklerini söyledi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz