Adıyaman

Ambulansa yol verin, hayat kurtarın

Ambulansa yol verin, hayat kurtarın

Adıyaman Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Haftası nedeniyle basını bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Adıyaman Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, Sağlık Müdür Yardımcısı Nurettin Karakayalı, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Osman Küçükkelepçe tarafından toplantı düzenlendi. Toplantıda 112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi tarafından yapılan hizmetler ile ilgili sunum yapıldı.

Adıyaman Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş,  “Ambulansa Yol Ver”, “Gereksiz Arama”, “Minik 112”, “Yaşama Yol Ver” projeleri ile ilgili bilgi vererek, Adıyaman’da ki ambulans sayısı ve istasyon sayısı hakkında bilgi verdi.

Mehmet Emin Taş, “Bu gün 1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Haftası nedeniyle basını bilgilendirme toplantısı düzenledik. Acil sağlık hizmetlerinin, ambulansların vakaya ulaşmasında karşılaştığı engellerin minimize edilmesini hedefliyoruz. Ana sınıfı ve ilköğretim çağındaki eğitim, 112 arama ile ilgili faaliyetlerde yıl içerisinde bulunduk. Vatandaşlarımıza yönelik farkındalık eğitimleri oluşturduk. Özellikle paydaş kurumlar ile bu projelere desteklerini gördük. Amacımız 2017 yılı içerisinde de yine farkındalığı arttırmak. İlimiz genelinde acil sağlık hizmetleri noktasında ciddi problem yaşamıyoruz. Temel sorunumuz 112 çağrı merkezinin  gereksiz yere aranmasıdır. 2016 yılı içerisinde çağrı merkezimize 600 bin çağrı düşmüş, ancak bunun 30 bini vaka olarak tespit edilmiş. Neredeyse gelen çağrıların yüzde 95’i gereksiz çağrıdır. Acil çağrı merkezimizin meşgul edilmesi gerçek çağrıların hizmetlerden mahrum edilmesi anlamına geliyor. Amacımız vatandaşlarımıza acil sağlık hizmeti bekleyen vatandaşlarımıza daha hızlı ve etkin hizmet verebilmektir” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu