Son Dakika
25 Haziran 2018 Pazartesi

Alevi Kanaat Önderleri Adıyaman’da Buluştu

19 Şubat 2018 Pazartesi, 09:06

Alevi Kanaat Önderleri Adıyaman’da Buluştu

 

Alevi Düşünce Ocağı’nın Alevi kültürel mirası başlığı altında çeşitli bölgelerde düzenleyeceği toplantıların ilki Adıyaman’da başladı.

Toplantıların daha sonra Karadeniz, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Trakya’da da düzenleneceği öğrenildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Alevi Düşünce Ocağı Başkanı Doğan Bermek, “Alevi inancının zengin tasavvufi, tarihi ve kültürel mirasının kayıt altına alınması, korunması ve tanıtılması, Anadolu ile diğer Alevi bölgelerinin ortaklıkları ve etkileşimleri, Cem evlerinin bu çalışmalara katkıları, sosyal yapımız içinde Alevi kurumlarının durumu ve almaları gereken konumlar, son 30 yılda Alevi topluluklarının sağladığı başarılar ve kayıplar, sağlanan kazanımlar ve atılamayan adımlar, bu gelişmelerin nedenleri ve hangi gelişmelere yol açmakta olduklarını hep birlikte değerlendirmek, bugünün gerçeklikleri içinde 2018 ve 2019 yıllarında, Alevi dünyasının temel konularını tartışmak üzere bu toplantıları düzenlemeye başladık” dedi.

Alevi Düşünce Ocağı 2’nci Başkanı Rıza Karaköse ise “Yolun binlerce yıl geçmişi olduğu hiçbir ırka ya da bölgeye mal edilmeyeceği sosyolojik bir gerçektir. Arkadaşlarımız alevi ile alevi kökenli terimler arasındaki farkı anlamalıdırlar. Din bilimi ve sosyal bilimcilerin ve tarihçilerin alanlarında kalmaları kaydıyla inançları incelemeleri, objektif ve bilime saygı çerçevesinde buradan bir çıkarım yapmaları doğaldır” diye konuştu.

Toplantıya Mersin, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Malatya, Elazığ ve Tunceli illerinde faaliyet yürüten cemevleri ve kurum yöneticileri katıldı.(PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz