Adıyaman

Akılcı ilaç çalışması başladı

11-17 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, “Doğru olmayan ve gereksiz bir şekilde kullanılan antibiyotikler ciddi bir sağlık sorunu oluşturarak ilaçla yapılan birçok tedaviyi etkisiz bırakarak beraberinde farklı sağlık sorunları getirmektedir.” dedi.

Uzm. Dr. Öz, 11-17 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artan antibiyotik direncine dikkat çekerek farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre akılcı ilaç kullanımı, ‘kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyette ve kolayca ulaşabilmeleri’ olarak belirtildiğini ifade eden Öz, şunları kaydetti:

 “Yanlış, gereksiz ve etkisiz ilaç kullanımının engellenmesiyle sağlığımızda oluşacak olan yeni riskleri de önlemiş olacağız. Bakanlığımızca başlatılan “Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı” kapsamında ülkemiz genelinde akılcı ilaç kullanımı çalışmaları başlatılmıştır. Bu kapsamda müdürlüğümüzce de akılcı ilaç kullanımının yaygınlaştırılması, halkımızın bilgilendirilmesi ve farkındalığının oluşturulması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemekteyiz. Özellikle ilaç kullanırken hekimin önerdiği ilaçları yine hekim önerileri doğrultusunda kullanmalı, doğru beslenme ve fiziksel aktivitelerin önemli olduğu bilinerek dikkat edilmeli, mevsim itibariyle daha sık görülen nezle grip, gibi hastalıklarda istirahat edilerek bol bol sıvı tüketilmeli ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Çocuklara doğru el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.”

Uzm. Dr. Erdoğan Öz, antibiyotikleri uygun olmayan şartlarda kullanmanın vücudumuzda yeni sağlık sorunlarının gelişmesine neden olacağını vurgulayarak, “Hastalıklarla girdiğimiz mücadelede iyileşmek, yaşam kalitemizi korumak ve artırmak için kullandığımız antibiyotiklerin doğru kullanımı konusunda tüm halkın gereken hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum.” dedi.(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu