Adıyaman

“Akif’in duasına âmin demenin tam zamanı”

Milli Şair Konserle Anıldı

“Akif’in duasına âmin demenin tam zamanı”

 

Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Belediyesi ortaklığında, ‘İstiklal Marşı’nın Kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü’nün 95. yıldönümü Adıyaman’da muhteşem bir konserle kutlandı. Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, “Geçmişte, Mehmet Akif’i andığımız zaman onun söylediği ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ sözleri bana çok sıradan bir söz gibi gelirdi. Ama bugün etrafımızdaki ülkelerin düştükleri durumları görüce, ülkemiz üzerinde yaşanan oyunlara şahit olunca Mehmet Akif’in bu sözüne yürekten ‘amin’ demenin bize de farz olduğu kanaatine vardım.” dedi.

12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Milli Marş’ olarak kabul edilen İstiklal Marşı’nın kabulü ve Milli Şair M. Akif Ersoy’u anma gününün 95. yıldönümü Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen muhteşem bir konserle kutlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından M. Akif Ersoy’un eserlerinin seslendirildiği konsere yoğun ilgi gösteren Adıyamanlılar, doyumsuz bir gece yaşadı.

Vali Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş, AK Parti Adıyaman milletvekili Adnan Boynukara, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez, Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, Türkiye Petrolleri Adıyaman Bölge Müdürü Salih Bütün, Belediye Başkan Yardımcısı M. Said Kutlu, Adıyaman Belediyesi Meclis Üyeleri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş ile öğrencinin katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, “İstiklal Marşı’nın bir Milletin bağımsızlık aşkının, imkansızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakarlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir. Aziz Milletimizin gönül dünyası, yüce hasletleri, cesaret, kahramanlık ve eşsiz mücadele azmi vatan şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un veciz dizeleriyle tarihe not düşülerek ölümsüzleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, “Geçmişte, Mehmet Akif’i andığımız zaman onun söylediği ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ sözleri bana çok sıradan bir söz gibi gelirdi. Ama bugün etrafımızdaki ülkelerin düştükleri durumları görüce, ülkemiz üzerinde yaşanan oyunlara şahit olunca Mehmet Akif’in bu sözüne yürekten ‘amin’ demenin bize de farz olduğu kanaatine vardım. Cenab-ı Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın İnşallah. Bunun için de milli şairimizi ve İstiklal Marşımızı daha iyi sahiplenmemiz gerekiyor. Bu vesileyle bu yıl 95.’sini kutladığımız İstiklal Marşımızın kabulü ve milli şairimizi anma programına yapmış olduğumuz davetimizi kırmayarak geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Yine bu programın gerçekleşmesinde emek veren çok değerli devlet sanatçılarımıza, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve yine bu programı ortaklaşa düzenlediğimiz Adıyaman Valimize ve ekibime de ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, yaptığı konuşmada, ”Ne mutlu bizlere ki, Mehmet Akif Ersoy gibi pak ve temiz bir vicdanı yad eden, onun fikirleri, eserleri ve yaydığı mesajlarla aydınlanan bir neslin mensuplarıyız” dedi.

Milli şair M. Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı kısa bir VTR yayınlandı. VTR’nin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları Şef Dr. Cumhur Koca ile Sunucu Ferhat Mutlu önderliğinde sahne aldı. Konser sonunda Vali Mahmut Demirtaş, devlet sanatçılarına çiçek takdim etti.

 

Dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Konser sonunda Adıyaman’daki ilk, orta ve lise düzeyindeki öğrenciler arasında düzenlenen kompozisyon, şiir ve resim dallarındaki yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Birincilere Laptop, ikicilere notebook ve üçüncülere fotoğraf makinesi hediye edilen yarışmanın resim alanında birinci olan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi 12. sınıf öğrencisi Doğan Horuz, ikinci olan Adıyaman Lisesi 9. sınıf öğrencisi Mustafa Öztürk ve üçüncü olan Altınşehir Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Talha Kamış’a ödüllerini Vali Mahmut Demirtaş takdim etti. Şiir alanında birinci olan Mevlana Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Berrin Arıcı, ikinci olan Kömür Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Çiçek Bozkır ve üçüncü olan Hasankendi Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Hüseyin Ali Erol’a ödüllerini AK Parti Adıyaman milletvekili Adnan Boynukara takdim etti. Son olarak Kompozisyon alanında birinci olan Altınşehir Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Leyla Pembegül, ikinci olan Safvan Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Esma Karakaş ve üçüncü olan Adıyaman Lisesi 12. sınıf öğrencisi Gülsüm Göksu’ya ödüllerini Vali Mahmut Demritaş’ın eşi Beyhan Demirtaş takdim etti. Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise yarışmanın jüri üyeleri adına Türkçe öğretmeni Faik Şahin’e teşekkür belgesi takdim etti. Ödül törenin ardından protokol üyeleri ile öğrenciler hatıra fotoğrafı çektirdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu