Adıyaman

“Ailenin temel taşı kadındır”

Beyhan Demirtaş’tan Kadınlara Karanfil

“Ailenin temel taşı kadındır”

 

Vali Mahmut Demirtaş’ın eşi, Adıyaman Gönül Elçileri Derneği Başkanı Beyhan Demirtaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle BSR Merkezi, Kadın Sığınma Evinde bulunan bayanlar ile Kadın Doğum Hastanesini ziyaret ederek hastalara ve çalışan bayanlara kırmızı ve beyaz karanfil dağıttı.

İlk olarak Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi (BSRM)’de kalan bayanları ziyaret eden Beyhan Demirtaş, bakım merkezinde açılan el işi kurslarına devam eden kadınlarla sohbet ederek 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı, karanfil dağıttı. Ailelerinin ve eşlerinin uyguladığı şiddetten kaçarak kadın sığınma evine yerleşen bayanları ziyaret eden Beyhan Demirtaş, burada hayatlarında yeni bir sayfa açan 13 kadın ve çocuklarıyla bir araya geldi. Kadınlara yakın ilgi göstererek, hepsinin hayat hikâyesini ve derdini tek tek dinleyen Beyhan Demirtaş, kadınların anlattıkları karşısında zaman zaman duygulu anlar yaşadı.

Adıyaman Kadın Sığınma Evine yerleşen F.D. isimli bayan, Türkçe, Kürtçe ve Arapça olmak üzere 3 dilde verdiği mesajla kadına yönelik şiddeti kınadı. Kocasından gördüğü şiddet nedeniyle kulak zarının patladığını ve evini terk etmek zorunda kaldığını belirten F.D. “Kocam ve çocuklarım bana her gün şiddet uyguluyordu. En son uyguladıkları şiddet sonucu iki elim kırıldı, dört saat ameliyatta kaldım. Annemin ölümünü bile sonradan duydum. Cenazesine bile katılamadım. Şu an bir oğlum askerde onun dönüşünü bekliyorum. Torunlarımı ve çocuklarımı çok özledim. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir kez daha herkese sesleniyorum. Kadınlarınıza, kızlarınıza ve çocuklarınıza baskı ve şiddet uygulamayın. Herkes eşiyle ve çocuklarıyla olan sorunlarını barışçıl bir şekilde çözsün. Kadınlara yazıktır, günahtır. Ortada çocuklarımız perişan oluyor. Şu an kaldığımız sığınma evinde devletimiz bize her türlü imkanı sağlıyor ve tüm ihtiyaçlarımız gideriliyor. Bize bakmakla görevli olan personel ve yöneticilerimizin bize yaklaşımı çok iyi ancak, çocuklarımı ve torunlarımı çok özledim.”

Bir çocuk annesi olan B.Ç. de, gözyaşları içerisinde hayat hikâyesini anlattı. Evden kaçarak evlendiğini ve daha sonra eşinden her gün şiddet görerek evini terk etmek zorunda kaldığını belirten B.Ç., “Kocamdan gördüğüm şiddet nedeniyle çocuğum üç aylıkken evi terk ettim. Şu an çocuğum bir buçuk yaşında. Evden kaçmam nedeniyle annem ve ailem beni kabul etmiyor. Annemi ve kardeşlerimi çok özledim. Tek dileğim ailemin beni kabul etmesidir” dedi.

Kadın Sığınma Evinde kalan bir diğer şiddet mağduru M.D. ise, “Eşim televizyonda kadın cinayetlerini gördükçe beni tehdit ediyordu. Her gün bana senin de sonun böyle olacak ve bende seni böyle yapacağım diyordu. Ben ise, sadece erkek kadını değil, kadında erkeği öldürebilir diye cevap veriyordum. Televizyonlarda kadın ölümleri ve kadına uygulanan şiddet içerikli haberlerin yayınlanmamasını istiyorum” diye konuştu. Çok acılar çektiğini anlatan M.D, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dört  çocuk büyüttüm ama çocuklarım maalesef annelerine sahip çıkamadı. Kaldı ki tüm bu acılara hep çocuklarım için katlanıyordum. Ama çocuklarımız da bize sahip çıkmadıkça bizim sonumuz ne olacak? Bana bunları yapanları Allah’a havale ediyorum. Sağolsun devletimiz bize sahip çıktı ve bize burada her türlü imkân sunuluyor. Allah devletimize zeval vermesin.”

Kadın Sığınma Evi ziyareti sonrası Kadın Doğum Hastanesine geçerek bayan personel ve hasta kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayan Beyhan Demirtaş, hemşirelere ve hasta kadınlara karanfil dağıttı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadına yönelik şiddetin son bulmasını isteyen Beyhan Demirtaş, şunları söyledi: “Aile kurumunun temel taşı kadındır. Kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi düşünülemez. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle BSRM Merkezi, Kadın Sığınma Evi ile Kadın Doğum Hastanemizi ziyaret ettik. Bu önemli günde umuda dair, en güzel şeyin yeni bir hayat olduğunu düşündüğümüz için bugünü annelerimizle geçirmek istedim. Bir hadis-i şerifte bile ‘cennet annelerin ayaklarının altındadır’ buyurmaktadır.  Bu vesileyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu