Adıyaman

Ahilik Kültürü ve Girişimcilik Paneli Düzenlendi

Ahilik Kültürü ve Girişimcilik Paneli Düzenlendi

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Adıyaman Üniversitesi ve Pozitif Gelişim ve Girişim Derneği tarafından ‘Ahilik Kültürü ve Girişimcilik’ paneli düzenlendi.

Panelin açış konuşmasını yapan Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, Ahilik kültürünün aslında yalnızca usta çırak ilişkisinden ibaret olmayıp, hayat boyu öğrenme kapsamında kültürel hassasiyetlerin ve davranış biçimlerinin yeni kuşaklara aktarıldığı bir okul işlevi gördüğünü vurguladı.

Ziya Duranay, eğitimin hayat boyu devam ettiğini, aynı zamanda Ahiliğin bir birliktelik yöntemi olduğunu, bu kültürün de bu açıdan değerlendirilmesi gerektiğini, Adıyaman Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği olarak hayat boyu öğrenme kapsamında etkin işlevsel bir kurum olmayı misyon edindiklerini belirti.

Panel öncesi konuşma yapan Adıyaman Halk Eğitim Merkezi Müdürü Aziz Özbilgiç ise, Ahilik kültürü ve felsefesinin önemine değinerek, yeni neslin iş ahlakına sahip, girişimci kimseler olmasını önemsediklerini ve öğrenmenin yaşam süresince devam eden bir süreç olduğunu belirtti. Bu amaçla her alanda işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.

Selamlama konuşmalarının ardından konuşmacılar, birinci oturumda tarihin en önemli kurumlarından biri olan Ahilik geleneklerinden de bahsedilirken, iş ve meslek ahlakı, zanaat ve ticaret geleneğimiz, geçmişten günümüze hoşgörü ve esnaflık konularında açıklamalar yapıldı.

İkinci oturumda ise toplumu etkileyen sosyal problemlerin tespit edilerek, çözülmesini hedefleyen sürdürülebilir, yenilikçi, modellenebilir girişimlere ve projelere önem verilmesi gerektiği vurgulandı, motivasyon, olumlu düşünce ve girişimcilik ruhu konularına değinildi.

ESOB konferans salonunda düzenlenen panele, Adıyaman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Yavuz Akçi, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Alkış ile Pozitif Gelişim ve Girişim Derneği Başkanı Bilal Zemin konuşmacı olarak katıldı.  (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu