Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Ahilik Haftası Kutlanıyor

24 Mayıs 2016 Salı, 10:03

Ahilik Haftası Kutlanıyor

 

Esnaf ve sanatkarların piri olarak kabul edilen Ahi Evran adına düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları Adıyaman’da başladı.

Adıyaman Valiliği önünde Atatürk büstüne çelenk bırakılarak başlanılan etkinlikler tarihi Tuz Hanı’nda devam etti. Tuz Hanı’ndaki törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Belediye Başkan Yardımcısı Sait Kutlu, Vali Yardımcısı Yusuf Özdemir, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Abuzer Aslantürk, Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, oda başkanları, bazı kurum amirleri ile esnaflar katıldı.

Adıyaman’da Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen kutlamalarda, Vali Mahmut Demirtaş ahilik kaftanı aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Ahilik Haftası kutlamalarının açılışı konuşmasını yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, yüzyıllardır temelinde esnaflık ahlakı ve dayanışmanın oluşturduğu ahilik müessesine değindi.

Daha sonra kürsüye gelen Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, esnaf ve sanatkarlara yıllarca hizmet veren Tarihi Tuz Hanı’nın restorasyon çalışmalarına değinerek, “Adıyaman’da gerçekleştirmek istediğimiz ancak, hukuki sebeplerden dolayı ciddi bir çalışma yapamadığımız eserlerden bir tanesi de tarihi tuz hanıdır. Bu tarihi binanın projesi hazırlanmış ve kuruldan da onaylanmıştır. Hukuki problemleri çözdüğümüz anda inşallah en yakın bir zamanda bu binayı restore ederek Adıyamanlı vatandaşlarımıza güzel bir eser kazandırmayı düşünüyoruz” dedi.

Vali Mahmut Demirtaş konuşmasının devamında, “Ahilik İslam tarihinde ticareti ahlakla bütünleştirmiş çok önemli müesseselerden bir tanesidir. Bugün ülkemizde birlik ve beraberlik varsa, eğer ekonomimiz iyi bir şekilde işliyorsa bunda esnaflarımızın ve ticaret erbaplarımızın çok büyük katkıları bulunmaktadır. 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek istiyorsak, Ahi Evran kültürünü tekrar canlandırmamız, haramı-helâlı ayırt etmemiz gerekiyor. Bütün esnaflarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Adıyaman Belediyesi tiyatro ekibi tarafından ahilikteki şed kuşatma töreni sahnelendi.

Vali Mahmut Demirtaş, yılın ahisi Abuzer Aslantürk’e kalafatı giydirerek Cumhuriyet altını hediye etti.

Tören sonrası Vali Mahmut Demirtaş ve protokol üyeleri, Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde tarihi oturakçı pazarı esnafını ziyaret etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz