Adıyaman

AFAD Yeni Araç Filosunu İllere Dağıttı

AFAD Yeni Araç Filosunu İllere Dağıttı

 

AFAD Yeni Araç Filosunu İllere Dağıttı. Araç dağıtılan iller arasında Adıyaman’da var. Afad Başkanı Fuat Oktay:  “Mart Ayında İkinci Hafif Tonaj Arama Kurtarma Araçlarını Gönderiyor Olacağız” UNDP Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra:  “Türkiye’ye Gelen 1.6 Milyon Suriyeli Mültecinin Belediyeler ve Afad Üzerinde Baskı Oluşturduğunun Farkındayız”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) koordineli yürüttü proje ile 18 yeni araç filosu illerden AFAD yetkililerine teslim edildi.

AFAD Başkanlık binasında gerçekleştirilen teslim törenine AFAD Başkanı Fuat Oktay, UNDP Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra ve illerden araçları teslim almaya gelen AFAD çalışanları katıldı.

Araçların teslim töreni öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan AFAD Başkanı Fuat Oktay, araçların özellikle Suriye’li ve Irak’lı mültecilerin kamplarının bulunduğu illerin güçlendirilmesine yönelik olduğunu belirterek, “Birleşmiş Milletler Kalkınma Programıyla (UNDP) 2014’te bir protokol imzalanmıştı. Bugün bu araçların illerimize devriyle buradayız. Bu illerimiz arasında özellikle kampların olduğu iller var. Bu illerimiz, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay İstanbul, Kilis, Adana, Mardin, Mersin, Kahramanmaraş, Şırnak, Bursa, Konya, Osmaniye, Ankara, Batman, Diyarbakır, Adıyaman ve Malatya” dedi.

 

Mart Ayında İkinci Hafif Tonaj Arama Kurtarma Araçlarını Gönderiyor Olacağız

AFAD olarak kendi bütçelerinden de arama ve kurtarma ekiplerini güçlendirme projelerinin olduğunu açıklayan Oktay, “Bizim AFAD olarakta yine kendi bütçemizden 2015 itibariyle arama ve kurtarma ekiplerimizi güçlendireceğimizi ifade etmiştik. Bununla ilgili Mart ayında ikinci hafif tonaj arama kurtarma araçlarını gönderiyor olacağız. Bu tüm illerimize olacak. Daha sonra ağır tonajlı araçlarımızı da 2015’te ümit ediyoruz Mart ayı itibariyle teslim ediyor olacağız. Yine bu yıl karlı havalarda arama kurtarma olaylarındaki sıkıntılarla ilgili de kar motorları ve paletlerle kış şartlarının ağır geçtiği illerimiz donatıyor olacağız” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’ye Gelen 1.6 Milyon Suriyeli Mültecinin Belediyeler ve Afad Üzerinde Baskı Oluşturduğunun Farkındayız

Basın toplantısında konuşan UNDP Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra ise, “Türkiye’deki mülteci krizinde 18 arama ve kurtarma aracının en uygun şekilde kullanılacağına dair güvenimiz tam. Belediyelere teslim edilecek 20 ve daha sonra 20 aracında belediyelerin de güçlendirilmesinde önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Türkiye’ye gelen 1.6 milyon Suriyeli mültecinin belediyeler ve AFAD üzerinde baskı oluşturduğunun farkındayız. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı olarak kabullenici toplulukların güçlendirilmesi konusunda bunun bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Bu bizim ilk projemizdi, başlangıç aşamamızdı” şeklinde konuştu.

Tüm çalışmaların AFAD koordinasyonu içinde yapıldığını ve gelecekteki projelerde de AFAD ile çalışmayı düşündüklerini vurgulayan Malhotra, “Türkiye hükümetinin Suriye krizindeki yüklendiği yükün yeteri kadar uluslararası camiada paylaşılmadığını ve Türkiye’nin bu yükü tek başına yüklendiğini görüyoruz. Biz de bu yükü taşımada Türkiye’ye yardımcı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Araçların Özellikleri

Araçlar hafif tonajlı arama ve kurtarma araçlarının ilk örnekleridir. 4X4 çekiş sistemli olan araçlar ileri seviyede arama ve kurtarma ekipmanlarının taşınmasına olanak veren üst yapıya sahiptir. Araçlar, 5.5 tonluk çekme vinci, araç telsizi, navigasyon cihazı, geri görüş kamerası ve teleskobik aydınlatma sistemi ile donatılmıştır.

Basın toplantısının ardından Oktay ve Malhotra, AFAD Başkanlık binası önüne çıkarak, araçların anahtarlarını illerden gelen AFAD görevlilerine teslim etti. (İHA)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu