Adıyaman

Adıyamanlı olmanın ‘kriteri’ mi var?

Canlı bombalar hemşerilikten çıkarıldı

Adıyamanlı olmanın ‘kriteri’ mi var?

 

İnsanlar nerede doğduysa oralıdır. Bu, zamanla doğduğu yerle, doyduğu yer şeklinde bir ayrıma gidilebilir ama doğum yeri hiç değişmez, insanlar nerede doğduysa oralıdır. Bu, kişinin iyi veya kötü olmasıyla alakalı değil, doğduğu yerle alakalıdır. İnsanları iyi veya kötü eden de doğdukları yer değil, aldıkları eğitim, sahip oldukları ahlak anlayışı, çevresi, geleneği, göreneği, inancı ve sahip olduğu değerler belirler. Buna rağmen Adıyaman Belediye Meclisi çok tartışılacak bir karara imza attı. Suruç ve Ankara’da katliama neden olan canlı bombalar hemşerilikten çıkarıldı. Bunun yasal bir dayanağı olmamasına rağmen bu karar alındı. Bu karar akıllara soru işareti getirdi; Adıyamanlı olmak için nasıl kriterler gerekiyor? Yarın, tefeciler Adıyamanlı olamaz, namussuzlar olamaz, katiller olamaz, hırsızlar olamaz, uğursuzlar olamaz diye herkes hemşerilikten mi çıkarılacak yoksa insanlar neden “kötü” olur, onunla ilgili çalışma mı yapılacak?

Adiyamanli-Olmanin-Kriteri-Mi-Var-(3)Ankara ve Suruç Bombacıları Artık ‘Adıyamanlı’ Değil. Adıyaman Belediye Meclisi Ankara ve Suruç Bombacılarını ‘Adıyamanlı Olarak Kabul Edilmemesini’ Oy Birliği İle Kabul Etti. Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu: “Adıyaman’ı Utandıran Eylemlere Kalkıştılar” Dedi.

Adıyaman Belediye Meclisi, Suruç ve Ankara’da canlı bomba eylemleri yaparak 134 kişinin ölümüne neden 2 teröristin ‘Adıyamanlı olarak kabul edilmemesini’ oy birliğiyle kabul etti.

IŞİD terör örgütü üyesi olan Suruç bombacısı Şeyh Abdurrahman Alagöz ve Ankara bombacısı Yunus Emre Alagöz’ün, ‘Adıyamanlı olarak kabul edilmemesi’ ile ilgili Adıyaman Belediye Meclisi oy birliği ile karar aldı.  Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu başkanlığında gerçekleştirilen Belediye Meclis Toplantısı’na katılan 27 meclis üyelerinin tamamı her iki şahsında ‘Adıyamanlı olarak kabul edilmemesi’ teklifine, ‘evet’ dedi.

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman’ın her zaman her türlü terörün karşısında durmuş bir kent olduğunu, ne kendi içerisinde ne de dışarıda katliamlara karışmamış bir il olunduğunun altını çizdi.

 

Adıyaman’ı Utandıran Eylemlere Kalkıştılar

Yapılan saldırıların hem Türkiye’nin hem de Adıyaman’ın imajını sergilediğini kaydeden Başkan Hüsrev Kutlu, “Son günlerde yaşadığımız olaylarla Adıyaman kimliği taşıyan iki kişi bütün şehri üzen, bütün şehri utandıran eylemlere kalkışmıştır. Hem Türkiye’nin imajına, hem de Adıyaman’ın imajına ciddi zararlar vermiştir. Bunlardan birisi Suruç’ta, birisi Ankara’da canlı bomba olarak kullanılmıştır. Biz bu yapılan eylemin Adıyaman’da tasvip görmediğini, Adıyamanlıya yakışan bir eylem olmadığını göstermek maksadıyla konuyu meclis gündemine taşımış bulunuyoruz” dedi.

 

Adiyamanli-Olmanin-Kriteri-Mi-Var-(1)Adıyamanlılıktan Dışlandılar

Başkan Kutlu, kanunda ‘hemşerilikten ihraç’ konusunun olmadığını dile getirerek, “Mevzuatta ‘fahri hemşerilik’ beratı vermek Belediye Meclisi’nin yetkisindedir. Ancak ‘hemşerilikten ihraç’ gibi bir yetkisi yoktur. Ancak biz bu arkadaşlarımızın Adıyamanlı olarak tanıtılmasından da rahatsızlık duyduğumuz bir gerçektir.  Böyle bir durumda başkanlık olarak, sizlere teklifimiz, gerek Ankara’daki, gerekse Suruç’ta ki canlı bomba eylemlerinin Adıyamanlılar tarafından telkin edildiğini, lanetlendiğini ve bu eyleme kalkışanların ve yardım edenlerin en şiddetli şekilde kınandığını belirtmek istiyoruz.

Yunus Emre Alagöz ve Abdurrahman Alagöz isimli teröristlerin Adıyamanlı olarak tanınmamasını ve Adıyamanlılıktan dışlanmasını teklif ediyoruz. Bu beklide ilk defa olacak bir karardır. Ama Adıyaman’ın bu isimlerle anılması, bu isimlerin ak ve berrak olan, birbirleriyle kardeşçe yaşayan Adıyaman’ın imajını zedelenmesine müsaade etmememiz lazım” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın, teröristlerin vatandaşlıktan çıkartılarak sınır dışı edilmesiyle ilgili olarak konuşan Hüsrev Kutlu, “Bakanlar kurulunun kişilerin vatandaşlıktan çıkarma yetkisi var. Bize de kanunu düzeyde bir yetki verilirse bu yetkimizi kullanmaktan çekinmeyiz” şeklinde konuştu.

Meclis üyeleri sadece IŞİD değil diğer terör gruplarına da aynı düzenlemenin yapılmasını istediler.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı