“Adıyamanlı korkuyor, konuşamıyor!”

13 Haziran 2017 Salı, 07:45

CHP İlçe Başkanı Hanefi Çavuş’tan dikkat çeken iddia;

 “Adıyamanlı korkuyor, konuşamıyor!”

CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hanefi Çavuş, insanların sorunları dile getirmekten korktuğunu, bazı STK’ların bile korkudan konuşamadığını, sorunları dile getirmek için basına veya muhalefetteki siyasilere ‘özel olarak’ ricada bulunduklarını iddia etti. Çavuş, Adıyaman’ın ve Adıyamanlının sorunlarını siyaset üstü gördüklerini belirterek, “gelin bu sorunları çözün” dedi.

CHP Merkez İlçe Başkanı Hanefi Çavuş, “Adıyaman baharın yaza dönüşümü ile ırgatlık için kıvrımlı yollarında dolmuşlar ile çevre illere ekmek mücadelesi için yola düşenlerin şehri, her fırsata siyasilerin kardeşlik barış ve hoşgörü şehri vurgusu ile mutlu olduğunu düşündüğümüz bu kente, 15 yıldır iktidar olanların şehrin ekonomisine, çevre illere göre hemen hemen hiçbir yatırımın yapılmadığı,  üç tarafı su ile bir tarafı ise dağlarla çevreli bu şehirde yaşama tutunmak adına yola çıkanların umudu kayısı ağacı, pamuk tarlası, fındık ve bir türlü yasal düzenlemeye kavuşmayan, kavuşturulmayan tütün sorunumuz var.”

 

Adıyaman’da ekmeğini kazanmak zordur

CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Çavuş, “Adıyaman’da ekmeğini kazanmak zordur. Adıyamanlı için tarlası var ama suyu yok. Suyu da var ama toprakla buluşmuyor, buluşturulmuyor. Halbuki siyasi erkin Adıyaman’a gelirken kullandığı uçakta, Adıyaman semalarında müthiş su manzarası, hele bir de mevsimlerden baharsa yemyeşil bitki örtüsü bu şehrin su sıkıntısı da mı olur ki dedirtir izleyenlere.” dedi.

Irgat mevsiminin başladığına dikkat çeken Çavuş, “Adıyamanlı, okulların kapanması ile birlikte düşer yollara ırgatlığa, çadır hayatına ailec. İroninin büyüğü  ise ırgatla yani çadırda yaşamak uğruna  ekmek mücadelesi  için yola düşenlere reva görülün Şanlıurfa ve Malatya SSK’ları ile ilgili odaların biçtiği 48 TL ile 58 TL arası yevmiye. Yani gurbette çadırda akşama kadar güneş altında çalışmanın bedeli bu. “

 

Rakamlar Yalan söylüyor

Çavuş, “Ama devletimizin rakamlarına baktığımızda, bankalardaki mevduatı ile iş olanakları ile tam bir yaşanası memleket Adıyaman. Ya rakamlar bize yalan söylüyor ya da sokaktaki gerçekler sanal. Yani kahvehaneler dolu, esnaf oturuyor, dükkânların kirası yanına yaklaştırmıyor, trafik keşmekeşi bir yana kredisini ödeyemeyen esnaf, çiftçi orda dursun. Çevre illere göre yolları duble, yarısı mucur asfaltı, eğri büğrü köprüleri ile barış ve hoşgörü şehrimiz Adıyaman.” dedi.

 

İlçede ÖSS’nin yapılması müjde mi olur?

CHP Merkez İlçe Başkanı Çavuş sözlerini şöyle sürdürdü; “ÖSS sınavı ilçelerimizde yapılacak diye müjde verdiğimiz, alt geçit, üst geçit, hızlı tren ve meydana kavuşacağımız umudu ile sosyal medyada müjde üstüne müjde aldığımız, iftar sofralarında bile protokol uyguladığımız ama sokaklarına indiğimizde her köşe başında birinin avuç açtığı, iş aradığı hastanelerinde on dakika muayene olmak için gece yarısı sıra kuyruğunun olduğu  ama 5 yıldızlı otel kıvamında hastane binalarının olduğunu iddia eden, gururlanan siyasilerin şehri Adıyaman.”

Çavuş, “Bunları dile getirdiğimizde ise ‘15 yıl önce böylemeydi, buna şükredin’ diyerek önümüzdeki acı gerçeği geçmiş kıyası ile perdeleyenler, aslında yukarıdaki söylediklerimizi kabul edip ama suçu başkasında atmaktadır. Bir de çok meşhur bir sözü vardır iktidar yalakaları ‘muhalefet, muhalefet yapmıyor ki’, diye söze başlar ve methiyeler dizerler.” dedi.

 

Halk korkuyor, konuşamıyor

Çavuş, “En büyük sıkıntı, konuşulmaması, yani konuşması gerekenlerin susması ya da basına, muhalefete özelden yazarak ‘şunu da dile getirin, bunu da dile getirin’ denmesi. Bunu yapan erk, sorunu dile getirmekten korktuğu gibi özelden bunu basına yazınca ya da muhalefet temsilcilerine ulaştırınca görevini yapmış sayıyor. Sıradan vatandaşın bunu yapması son derece normalde, konuşunca, televizyonda ve yazılı basında haber olma niteliğindeki STK, dernek, vakıf ya da beli mevkidekilerin bunu yapmasının anlaşılır bir tarafı bulunmamaktadır.” dedi.

Adıyaman’ı sevdiklerini belirten Çavuş, “Biz Adıyaman’ı seviyoruz, Adıyamanlıyı seviyoruz, bunu siyaset üstü buluyoruz ve Adıyaman’ın Adıyamanlının sorununu hep dile getireceğiz. Adıyaman, doğası ile coğrafyası ile insani hoşgörüsü ile her şeyin en iyisini hakkediyor. Biz de bu güzel insanların yaşadığı bu şehir, en güzelini alsın diye mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Sanal yalanlarla avutmaktan vazgeçin

Çavuş, “Sanal yalanlarınız ile bizleri avutmaktan vazgeçin. Adıyamanlının sorunlarına bir an önce neşter vurun, işsizliği bitirmek için ne gerekiyorsa onu yapın. Toprağını su ile buluşturun. Çıkmaz sokak olmaktan çıkarın ve can damarı olan tütününe yasal düzenleme getirin. Ürün çeşitliği için gereğini yapın. Ürün çeşitliliği ve sulu tarıma dayalı sanayinin gelişimi için gerçekten bir teşvik paketi çıkarın. Bunları yapmaya yetkiniz de etkiniz de var. Ne Adıyaman’ın beklemeye ne de Adıyamanlının beklemeye tahammülü kalmamıştır.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz