Adıyaman’ın Yeni Dönem Milletvekilleri

09 Haziran 2015 Salı, 11:37

Adıyaman’ın Yeni Dönem Milletvekilleri

 

2015 yılı 25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçiminde Adıyaman’dan AK Parti 4, HDP 1 milletvekili çıkardı.

Adıyaman’da 1.386 sandıkta 380 bin 745 seçmenin 313 bin 437’si oy kullanırken, katılım oranı yüzde 82,29 olarak belirlendi.

Oylama sonrasında AK Parti’den Ahmet Aydın, Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat, HDP’den ise Behçet Yıldırım milletvekili seçildi.

Oylama sonrasında Adıyaman genelinde AK Parti yüzde 58,18 ile 178 bin 276 oy alırken, HDP yüzde 22,69 ile 69 bin 511 oy, CHP yüzde 11,36 ile 34 bin 812 oy, MHP yüzde 4,23 ile 12 bin 946 oy, diğerleri ise 10 bin 221 oy aldı.

2011 seçimlerinde ise AK Parti yüzde 67,38 oy ile 205 bin 219 oy alırken, CHP yüzde 16,57 ile 50 bin 457 oy, bağımsız aday Veli Büyükşahin yüzde 6,50 oy oranıyla 19 bin 811 oy, MHP yüzde 4,60 ile 14 bin 024 oy almıştı.

2015 genel seçimleri ile 2011 genel seçimleri karşılaştırıldığında, AK Parti, CHP, MHP oy kaybederken, HDP oylarını arttırdı.

2015 yılı 25. dönem genel seçimlerinde Adıyaman’da 1.196 polis, 1.654 jandarma olmak üzere 2.850 güvenlik görevlisi görev aldı. Seçim sırasında veya sonrasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

 

Yemin töreni ne zaman yapılacak?

TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’in “milletvekili seçim sonuçlarının açıklanmasının 11-12 gün süreceğini” açıkladığını anımsatarak, “Dolayısıyla biz 19-20 Haziran gibi ant içme töreninin gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

Neziroğlu, yeni milletvekillerinin kayıt işlemlerinin yapılacağı TBMM Şeref Holü’nde “kayıt süreci ve sonrasındaki işlemler ile TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı seçimleri” hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Neziroğlu, TBMM İdari Teşkilatı olarak 25. Dönem için hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Son kontrollerini yaptıklarını ve bugünden itibaren de milletvekillerini beklediklerini belirten Neziroğlu, görevlilerin, il seçim kurulundan mazbatasını alarak Meclis’e gelen milletvekilini kampüsün üç dış kapısında karşılayacağını söyledi. Neziroğlu, milletvekillerinin kaydın yapılacağı şeref holünde de çiçek ve çikolata ile karşılanacağını kaydetti.

Daha sonra milletvekillerinin mazbatalarının teslim alınacağını ifade eden Neziroğlu, “Milletvekillerinin doldurması gereken formları biz daha önce valiliklere göndermiştik, milletvekilleri o formları burada teslim edecek. Eğer eksiklikler varsa onlar tamamlanacak. Daha sonra milletvekillerinin Genel Kurul’daki oylama ve yoklama için parmak izleri alınacak, banka hesabı açılacak, araç kartları için bilgiler alınacak. Milletvekili rozeti de alabilecek” dedi.

Geçen dönemden farklı olarak bu dönem farklı bir uygulamalarının olduğunu belirten Neziroğlu, “Yeni oluşturduğumuz stantlarda milletvekillerine ‘yasama el kitabı’ ve ‘milletvekili danışmanın el kitabı’ gibi, hem yasama denetim süreçlerini anlatan hem de idari teşkilat faaliyetlerinden bahseden bazı kitapları takdim edeceğiz. Milletvekillerimiz ek bilgi almak isterse, stantlarda arkadaşlarımız hazır olacak. Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı’nda yasama uzmanı arkadaşlar, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler standında görevli arkadaşlar, başhekimlikte görevli arkadaşlar, Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nda görevli arkadaşlar milletvekillerini bilgilendirecek. Daha sonra fotoğraf çekimi olacak. Böylece buradaki kayıt süreci tamamlanmış olacak” diye konuştu.

İrfan Neziroğlu, geçici Başkanlık Divanı oluştuktan sonra bütün siyasi parti gruplarının temsilcilerinin olacağı, isteyen milletvekillerinin de katılacağı toplantıda odalar için kura çekiminin yapılacağını belirtti.

“Koalisyon olursa Başbakan ve Başbakan Yardımcısı için iki ayrı oda tahsis edilecek mi, yoksa farklı bir durum mu olur?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bunlar tabi Başkanlık Divanı’nın karar vereceği şeyler. Biz idari teşkilat olarak öncelikle bu karşılamayı en iyi şekilde yapmanın gayreti içinde olacağız. Daha sonra da ant içme töreni olacak. YSK Başkanı, ‘sonuçların açıklanması 11-12 gün sürer’ dedi. Dolayısıyla biz, 19-20 Haziran gibi ant içme töreninin gerçekleşmesini bekliyoruz. En yaşlı üyenin başkanlığında, en genç iki Katip Üyenin kürsüde olacağı bir tören olacak. Ant içme töreni tamamlandıktan sonra, Meclis Başkanının seçim süreci başlayacak. Anayasa ve İçtüzük gereği, ant içme günü dahil 5 günlük bir adaylık, bu süreç dolduktan sonra da 5 günlük seçim süreci olacak.

Bu seçim sürecine Danışma Kurulu’nun önerisi üzerine Genel Kurul karar veriyor. Başkanlık seçimi 4 tur olacak, ‘4 turun ilk iki turu hangi gün olacak, hepsi tek gün mü olacak?…’ Bunlara karar verildikten sonra süreç tamamlanacak. İlk iki turda üçte iki, üçüncü turda salt çoğunluk aranacak, dördüncü tura ise üçüncü turda en fazla oyu alan iki aday kalıyor. Bu turda en fazla oyu alan aday, Meclis Başkanı seçilmiş oluyor. Meclis Başkanı seçildikten sonra da yine Danışma Kurulu toplantısı yapılacak ve Başkanlık Divanı’nın üye sayısı belirlenecek. Başkanlık Divanı’nın üyeleri genelde 16-17 civarında oluyor. Başkanvekilleri, katip üyeler, idare amirlerinin dağılımı belirlenecek. Bunların partilere göre dağılımları kararlaştırılacak.”

İrfan Neziroğlu, Danışma Kurulu’nda ayrıca komisyonların kaç milletvekilinden oluşacağına ve hangi partiye kaç üyelik düştüğüne karar verileceğini belirtti.

“En yaşlı üye ile en genç üyelerin isimlerinin belli olup olmadığının” sorulması üzerine Neziroğlu, “Birtakım isimler dolaşıyor ama biz YSK’dan istediğimiz kesin liste geldikten sonra bunu belirliyoruz” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz