Adıyaman’ın Suyu Temiz Çıktı

01 Temmuz 2016 Cuma, 09:42

Adıyamanlılar Temiz Su İçiyor

Adıyaman’ın Suyu Temiz Çıktı

 

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Adıyaman’ın içme suyu numuneleri üzerinde yapılan analizler sonuçlandı. Sonuçlara göre Adıyamanlıların tükettiği içme suyunun temiz olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.

Adıyaman’a beş farklı kaynaktan her gün ortalama 600-1400 lt/sn su getiren Adıyaman Belediyesi, kaynaklarından aldığı numuneleri düzenli olarak Atom Enerjisi Kurumuna ve Halk Sağlığı Müdürlüğüne inceletiyor. Yapılan incelemelerde Adıyamanlıların tükettiği suyun temizlik derecesi anlık olarak Adıyaman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ekiplerine aktarılıyor. Suyun kalitesindeki oranının düşmesi ihtimaline karşın duruma ivedi bir şekilde müdahalede bulunacak bir ekibin sürekli hazır bulunduğunu belirten yetkililer, Adıyaman’ın suyunda bir problemin bulunmadığını ve Adıyamanlıların temiz su içtiğini dile getirdiler.

 

Hastalığın Sebebi Binalardaki Su Depoları

Adıyaman’ın içme suyunu karşılayan Havşeri, Gürlevik, Tut Medetsiz, Kırkgöz ve Koru-Palanı kaynaklarının temiz olduğuna dair iddialarının bilimsel çalışmalarla kanıtlandığını belirten yetkililer, son dönemlerde artan çocuk rahatsızlıklarında doktorlar tarafından belirtilen ‘içme suyundan kaynaklanıyor’ iddialarına da cevap verdiler.

Yetkililer, “Adıyaman Belediyesi tarafından şehre getirilen kaynaklardaki sular evlere kadar gayet sağlıklı bir şekilde götürülüyor. Bu, her gün şehrin 11 farklı noktasından alınarak kimyasal ve bakteriyolojik analizlerden geçirilen Adıyaman’ın kullandığı içme suyu için yapılan analiz sonuçlarıyla da ortaya çıkıyor. Ancak doktorlarımızın bahsettiği gibi çocuklarımızın hastalıklarının ana kaynağının su olduğu da pek yanlış bir bilgi değildir. Evlerimize kadar sağlıklı su gitmesine rağmen çocuklarda çeşitli rahatsızlıklara sebep olan hastalıklı suların nedeni evlerimizde yada binamızda bulunan su depolarıdır. Bu su depolarının bakımsız ve eski olması, depolarda bekletilen suyun taze su gibi içilmesi bu hastalıkların başlıca sebepleridir. Çünkü bekleyen suda bakteriyel oluşumları çok rahat gerçekleşebiliyor ve yine bekleyen su belli bir süre içerisinde bayatlayabiliyor. Bundan dolayı bina depolarındaki suyun her zaman taze tutulması gerekiyor. Aksi halde çocuklarda çeşitli enfeksiyonel hastalıklara sebep olunabilir. Ayrıca bunlara ek olarak su deposu kullanan vatandaşlarımızın bu depolarına rutin bakım yapmaları da nemli bir ayrıntıdır. Özellikle bağlantıların kontrolü, tablet klor kullanımı ve temizliktir rutin olarak yapılmalıdır” diye konuştular.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz