Adıyaman

Adıyaman’ın Suyu ‘Temiz’ Çıktı

Halk Sağlığı Müdürlüğü Günlük Kontrol Ediyor

Adıyaman’ın Suyu ‘Temiz’ Çıktı

 

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Adıyaman’ın çeşitli noktalarından günlük olarak alınan numunelerin kontrolleri ‘yeterli’ çıktı. Sonuçlara göre Adıyamanlıların tükettiği içme suyunun temiz olduğu bilimsel olarak kanıtlandığı bildirildi.

Adıyaman Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, “Adıyaman Belediyesi tarafından şehre beş farklı kaynaktan getirilen içme suyunun yapılan analizler sonucunda oldukça sağlıklı ve temiz olduğu belirlendi.

Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle çocuklarda meydana gelen çeşitli rahatsızlıklardan sonra numune alınan nokta sayısının arttırıldığı belirtilen açıklamada, Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yaptığı incelemelerde Adıyamanlıların tükettiği suyun temizlik derecesinin anlık olarak kendilerine aktardığını dile getirerek, “Suyun kalitesindeki oranının düşmesi ihtimaline karşın duruma ivedi bir şekilde müdahalede bulunacak bir ekip sürekli hazır bulunuyor.”  Dendi.

Açıklamada, yapılan son analizlerde Adıyaman’ın suyunda bir problem olmadığını ve Adıyamanlıların temiz su içtiğini de dile getirilerek,  “Adıyaman Belediyesi tarafından şehre getirilen kaynaklardaki sular evlere kadar gayet sağlıklı bir şekilde götürülüyor. Bu, her gün şehrin farklı noktalarından alınarak kimyasal ve bakteriyolojik analizlerden geçirilen içme suyu için yapılan analiz sonuçlarıyla da ortaya çıkıyor. Bu da gösteriyor ki havaların ısınmasıyla birlikte özellikle çocuklarda meydana gelen çeşitli rahatsızlıkların sebebi kesinlikle içme suyu değil. Ancak, evlerimize kadar sağlıklı giden suyu depo yoluyla kullanan ev yada binalarımızda bulunan su depolarının bakımsız ve eski olması, depolarda bekletilen suyun taze su gibi tüketilmesi bu hastalıkların başlıca sebepleri olabilir. Bu konuda vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Bekleyen suda bakteriyel oluşumları çok rahat gerçekleşebiliyor ve yine bekleyen su belli bir süre içerisinde bayatlayabiliyor. Bundan dolayı bina depolarındaki suyun her zaman taze tutulması gerekiyor. Aksi halde çocuklarda çeşitli enfeksiyonel hastalıklara sebep olunabilir. Ayrıca bunlara ek olarak su deposu kullanan vatandaşlarımızın bu depolarına rutin bakım yapmaları da önemli bir ayrıntıdır. Özellikle bağlantıların kontrolü, tablet klor kullanımı ve temizliktir rutin olarak yapılmalıdır” dendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı