Adıyaman

Adıyaman’ın Damak Tadı Kitaplaştırılıyor

 

Adıyaman’ın Damak Tadı Kitaplaştırılıyor

 

Adıyaman Valiliği, unutulmaya yüz tutan Adıyaman yemeklerini yeniden canlandırmak ve damak tadını dünyaya tanıtmak amacıyla “Adıyaman Yemekleri Kitabı” çıkarıyor.

Adıyaman Tanıtma Vakfınca İpekyolu Kalkınma Ajansına sunulan projeyle Adıyaman’ın damak tadını oluşturan 1000 (Bin) adet yöresel yemek kitabının basımı yapılacak.

Proje kapsamında, Adıyaman Yemekleri Kitabını hazırlayan ekip, Vali Mahmut Demirtaş’a basım aşamasına gelen kitabın içeriğiyle ilgili kısa bir sunum yaptı.

Hazırlanan Adıyaman Yemekleri Kitabı ile ilin yöresel mutfak ve yemek kültürünün sergilenmesine, yerel yiyeceklerin, içeceklerin yerli ve yabancı turistlere sunularak turizmde sürdürülebilirliğin sağlanmasına, ekonomik değer kazandırılan mutfak kültürünün ve yöresel yemeklerin gelecek nesillere unutulmadan aktarılarak kültürel mirasımızın canlı kalmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Vali Mahmut Demirtaş, önümüzdeki günlerde ilk etapta 1000 adet olarak basılacak Adıyaman Yemekleri adlı kitabın ilin yöresel lezzetlerinin ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağını ifade etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı