AdıyamanManşet

“Adıyaman’ı Marka Şehir Yapacağız”

Gazetelerden Aydın ve Dağtekin’e ziyaret

 

AK parti Adıyaman Milletvekili ve AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av.Ahmet Aydın,  yılda 10 milyon liralı yatırım yapılan bir kentten yılda 1 milyar liralık yatırım yapılan bir kente dönüştüğünü belirterek, ‘sahipsiz Adıyaman’ yakıştırmasının doğru olmadığını söyledi.

Güne Bakış Gazetemizin Sahibi Mustafa Yücekaya, AGAD Başkanı İbrahim Aslan ve Işık gazetesi Sahibi Bilal Işık, AK Parti Adıyaman Milletvekili ve AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Aydın ile AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin’i ziyaret ederek, gündeme ilişkin bir süre sohbet etiler.

Covid 19 salgınıyla ilgili kazanımların kaybedilmemesi için sosyal mesafe artı maske uygulaması ve hijyen kurallarına uyulmasının çok önemli olduğunu söyleyen Aydın, “Sağlıkta yapılan yatırımlarla, sağlık çalışanlarımızın gayretiyle koronavirüs salgın sürecini, dünyaya kıyasla daha az kayıpla kapattık. Bunun devam etmesi, insanımızın hastalanıp ölmemesi için kurallara riayet çok önemli. Sosyal mesafe, maske ve hijyen, toplumumuzu bu illetten kurtaracaktır” dedi.

 

Güzel işler yaptık

Muhalefet ve medya tarafından yapılan yapıcı eleştirilere açık olduklarını ancak, gerçek bilgiler üzerinden bunun yapılması gerektiğine işaret eden Aydın, ‘ırgat kent’, ‘yandık bittik’, ‘çevre iller uçtu gitti’, ‘sahipsiz Adıyaman’ yakıştırmalarını doğru bulmadığını söyledi.

 

Eksiklik var ama güzel işler yapılıyor

Adıyaman ile ilgili eksikliklerin olduğunu ancak güzel işler yapıldığını kaydeden Aydın, yılda 10 milyon TL yatırım yapılan bir kentten yılda 1 milyar TL yatırım yapılan bir kent olunduğunu dile getirdi.

Eğitim konusunda açıklamada bulunan Aydın, “Bu şehirde 3 bin 500 civarında derslik vardı biz ondan daha fazla derslik yaptık. Bir öğretmene 27 öğrenci düşerken, şuanda bir öğretmene 14 öğrenci düşüyor. Biz öğretmen sayısını iki katına çıkartarak 10 binin üzerine çıkardık. İkili öğretimden, büyük çoğunluğunda tekli öğretime geçirdik.  Sınıf mevcudiyeti 41’den 23’e düşürdük.  Hizmet içi eğitim merkezinin buraya yapılması için ne mücadele verdik” dedi.

 

9 hastane yaptık

Sağlık alanında önemli yatırımlar yapıldığını ifade eden Aydın, “2002’de Adıyaman’da 545 yatak var. Nitelikli yok denecek kadar. Biz 9 tane hastane yaptık. 10’uncusu olan 300 Yataklı Kadın Doğum Hastanesinin ihalesi Mart ayında yapıldı. İnşallah hep beraber temellerini atacağız. Adıyaman’da 545 yatak sayısı bin 385’e yükseldi. Yüzde 85’i nitelikli yataktır. Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. 705 milyonluk sağlık yatırımı yapmışız. Bu memlekette 1 tane 112 acil istasyonu vardı, 3 tane ambulans vardı. Şimdi 50’nin üzerinde tam donanımlı ambulans var. Hava ambulansı bu güne kadar 130’un üzerinde Adıyaman’dan hasta almış.  2003’te 10 tane yoğun bakım yatağından 244 taneye yükseldi. Projelerimiz bittiğinde 1 milyarın üzerinde sağlık yatarımı yapmış olacağız” şeklinde konuştu.

 

9 spor tesisi vardı, 97 spor tesisimiz var

Gençlik ve spor, tarım yatırımlarıyla ilgili ise Aydın şunları söyledi:

“Adıyaman’da 2002 tarihinde 9 tane spor tesisi var iken, şuan bu sayı 97’ye yükseldi. 5 milli sporcu var iken şuan 118 milli sporcu var. 1736 lisanslı sporcu var iken şuan 56 bin 737 lisanslı sporcumuz var. 1 tane 460 kapasiteli yurdumuz var iken, 6 yurtta 7 bin 600’ün üzerinde kapasitesi var.  Samsat ve Tut ilçelerine kapalı spor salonu yapıyoruz

Adıyaman 2019 rakamları itibariyle 264 milyon tarımsal destek almış. Bunun içinde kırsal kalkınma destekleri, hayvancılık destekleri var, bitkisel üretim destekleri ve diğer destekleri var. 42 ilde İpard var, 39 ilde kırsal kalkınma destekleri var. Kırsal kalkınma yatırımlarından daha fazla destek almışız. Bu yıl 33 adet kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projemize 27 milyon TL civarında hibe aldı. Bu kapsamda 275 projeye karşılık 150 milyon TL hibe alındı.   Adıyaman’da sert kabuklu meyveler enstitüsü, sertifikalı tohum test merkezi müdürlüğü mü vardı? Adıyaman’da bu gün bunlar var ise, bu desteklerle oldu. Sert kabuklu meyveleri de paketleme işlemi olmasaydı Adıyaman bademin merkezi olamazdı.

Yıllardır herkes sulama projeleriyle ilgili söz verdi. Asırlık Koçali Barajı’nın temelini biz attık.  Gömükan, Çetintepe Barajlarının temelini biz attık. Samsat pompajını biz bitirdik. Daha devam edecek projeler var. Sulanabilme oranını yüzde 10’lardan yüzde 20’lere çıkardık. Projelerimiz bitsen Adıyaman arazilerinin yüzde 80’i sulanacak inşallah.”

 

2021’in ortasına kadar Hızlı Tren Projesi Biter

Bazı beldeler ve ilçelerin doğalgaza kavuşacağını dile getiren Aydın, hızlı tren konusuyla ilgili ise, “Hızlı tren ile ilgili eleştiriler var. Bir işin yapımı ayrıdır, planı, projesi, etüdü, yapımı ayrıdır. Projelendirmeden yatırım programına teklif edilemez. Önümüzdeki hafta saha çalışmalarına başlayacak. Adıyaman Kahta arasında 33 kilometre tünel olacak, 5 kilometreden fazlası viyadük oluyor. Kaba bir hesap yapıldı, buranın tahmini bütçesi 7 milyar TL’dir. Konvansiyonel sistem olarak yapılıyor. Bunlar kolay olmuyor. Birileri çıkıp sadece eleştirmek için eleştiriyor. Hedefimiz inşallah 2021’in ortalarına kadar projelerini bitirmek.

10 Milyon Euro’luk İPA projesi geçirdik. Adıyaman turizm bölgesi ve 9 tarihi ören yeri ve merkez kütüphanesini yeniden yapacağız. Bu ayın 26’sında yer teslimi yapılacak. Nemrut’ta UNESCO’nun itiraz etmediği bir projeyi hayata geçirmenin derdindeyiz. Perre Antik Kentin  proje ihalesi başlatıldı, yeni kalenin 3. Etap restorasyonu bitti.

Adıyaman’da güneş enerjisiyle 9 ilde çatıda güneş enerjisi bütün okulların ihtiyacı karşılanacak. Bu projeden 9 ilde yüzde 32 ile biz faydalanıyoruz. 14 milyon Avro ile bu orandayız.  Adıyaman’a nasıl katkı sağlarız hesabındayız. Bu tür projeler takiple oluyor.

58 milyon TL’ye emniyet binasını ihale ettik. 112 acil binası yapılıyor. Valilik, özel idare hizmet binasına taşınacak. Adıyaman için 50-100 yılı düşünüyoruz.

Bu şehri marka bir şehir haline getireceğiz. Bıkmadan usanmadan ortak paydamız olan Adıyaman’a hizmet için varız” ifadelerini kullandı.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı