Adıyaman

“Adıyaman’da Proje ve İnşaatlar Hız Kesmiyor”

Aydın, sulama yatırımlarıyla ilgili açıklama yaptı

“Adıyaman’da Proje ve İnşaatlar Hız Kesmiyor”

 

AK Parti Grup Başkanvekili ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, yapımı ve proje çalışmaları süren sulama projeleriyle ilgili bir değerlendirmede bulundu. Aydın, 9 projede gelinen noktayı anlattı.

AK Parti Grup Başkanvekili ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, “Adıyaman ilimiz genelinde baraj, sulama ve pompaj yatırımları süratle devam etmektedir. AK Parti iktidarı ve hükümetimiz her alanda olduğu gibi bu alanda da milletimize hizmet noktasında koyduğu hedeflerine birer birer ulaşmakta ve vatandaşlarımızın takdirine mazhar olmaktadır.  Durmadan devam ettiğimiz bu yolda ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz kalkınmaya devam etmektedir. Ciddi ve büyük bütçeli olan bu yatırımların projeleri, yapımı, inşaatları devam etmekte, ilimizin sahip olduğu kaynakların en etkin bir şekilde kullanılması ve hemşerilerimizin bundan istifade etmesi için çalışmalarımız artarak sürmektedir. Bu bağlamda özellikle Adıyaman için çok önemli olan Koçali Barajı, Gömikan Barajı, Büyükçay Barajı HES Projesi, Çetintepe Barajı, Besni Barajı, Bebek I ve Aslanoğlu üniteleri, Bebek II ve Durak projeleri hakkında gelişmeleri ciddi manada takip etmekteyiz. Diğer yandan, onlarca gölet ve göl-su projeleri ve yapımı için de çalışmalar hızla ve gayretle tamamlanma aşamasına doğtu yol almaktadır.” dedi.

Aydın, 9 projede gelinen noktalar hakkında da şunları söyuledi;

 

Koçali Barajı, İnşaat İhalesine Çıktı

Koçali Projesi Adıyaman ilinin doğusunda ve batısında 177.610 dekarlık zirai arazinini cazibe ile sulanması hedeflenmektedir. Adıyaman İlinin 2050 yılı içmesuyu ihtiyacının karşılanması için yılda 31,5 milyon m³ içmesuyu temin edilmesi hedeflenmektedir. Baraj ünitesinin inşaat ihalesi 2013 yılı ek programına alınmış olup, 16 Ocak 2014 tarihinde ön yeterlik ihalesi yapılmıştır. 12.09.2014 tarihinde mali teklifler alınmıştır. Ön mali kontrol aşamasına gelinmiştir.

 

2-Gömikan Barajı Projesi Bitti

Proje ile, cazibeli olarak 74.210 dekar zirai arazinin sulanması hedeflenmektedir. Baraj ünitesinin proje hazırlama işi tamamlanmıştır. Baraj inşaatı yapımının yatırım programına alınması maksadıyla genel müdürlük ve bakanlık nezdinde takiplerimiz ciddl manada devam etmektedir.

 

3-Çetintepe Barajı İnşaatı

Çetintepe Barajı ve sulama şebekesinin yapımı ile Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş il sınırları içerisinde 709.680 dekar arazi sulanacaktır. Sulama alanının 290 190 dekarı Adıyaman ili sınırları içerisindedir. Baraj inşaatı devam etmekte olup, fisiksel gerçekleşmesi %15’dir.

 

4-Çelikhan Sulaması

Tesisi ile 12.900 dekar arazi sulanacaktır. Proje hazırlama işi devam etmekte olup, tamamlanmasını müteakip yapım ihalesi yapılacaktır. 2014 yılı aralık ayı içerisinde Çelikhan Sulamasının en önemli ayağı olan Şerefhan (Görnek) Deresi üzerine yapılacak Taşdamlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı İnşaatı ’nın ihalesi için ilana çıkılacak ve 2015 yılında inşaata başlanacaktır.

 

5-Büyükçay Barajı HES Projesi

Adıyaman Kâhta Projesi kapsamında olup, proje ile 123.220 dekar zirai arazinin cazibeli olarak sulanması ve yılda 84 milyon kilowatt-saat enerji üretilmesi hedeflenmektedir. Planlama tamamlanmış olup, ÇED Raporu hazırlanmaktadır. Süre uzatımı verilecektir. Baraj ve sulama ünitelerinin proje yapım ihalesi için özel teknik şartname hazırlanmasına başlanmıştır.

 

6-Atatürk Baraj Gölünden Pompaj Sulaması Projesi BEBEK1 ve ASLANOĞLU Ünitelerinin Planlama Ravizyonu ve Proje Hazırlama İşi

Bu tesis ile 239.980 dekar arazinin Atatürk Baraj Gölünden pompajla sulanması hedeflenmektedir. Planlama kademesindeki çalışmaları tamamlanmıştır. Adıyaman İlinin cazibeli sulamalarının realize edilmesine müteakip planlaması hazır olan söz konusu projenin, yüksek terfi gerektirmeyen kısımların ileri kademedeki proje çalışmaları değerlendirilmiştir. Bu çerçevede toplam 55.780 dekar arazinin sulanmasına yönelik sulama şebekesinin proje hazırlamasına 08.08.2012 tarihinde başlanılmıştır. Proje hazırlama işinin 15.12.2014 tarihinde tamamlanması hedeflenmektedir. Planlama raporu idarece onaylanmıştır. Proje safhasına geçilmiştir.

 

7-Adıyaman Atatürk Baraj Gölünden Pompaj Sulaması Bebek-2 ile Durak Ünitelerinin Planlama Revizyonu ve Proje Hazırlama İşi

Bebek-II (217 ha) ve Durak (4 583 ha) Pompaj sulamasının planlama revizyonu ve kati proje yapım ihalesi için 28.08.2014 de ön yeterlilik ihalesi yapılmış olup, 13.11.2014 tarihinde teknik ve mali teklifler alınacaktır. İhale süreci devam etmektedir. 

 

8-Besni Barajı

Tesis ile Yukarıburun Çayır ve Güneykaş köyü arazilerinde cazibeli olarak 28.200 dekarlık arazinin sulanması hedeflenmektedir. Besni Barajı proje hazırlama çalışmaları devam etmektedir. 2014 yılı sonunda proje yapımının bitirilmesi planlanmıştır. Baraj ünitesinin inşaatı yapımı 2015 yılı yatırım programına teklif edilmiştir. Sulama şebekesinin de proje hazırlama ihalesi 28.11.2013 tarihinde yapılmış olup, 03.02.2014 tarihinde sözleşmesi imzalanmıştır. Ön rapor hazırlanarak onaylanmıştır.

 

9-Göl-su Projeleri

İlimizde tamamlanan 9 adet gölet projemiz bulunmaktadır. Proje aşamasında 9 adet gölet projemiz bulunmakla birlikte bunun 2 tanesinin inşaat ihalesi için ilana çıkılmıştır. Planlama safhasında 2, ön inceleme safhasında da 2 adet gölet projesi bulunmaktadır.

 

Aydın, “Bu önemli projelerin yapımı ve inşaatında desteklerini esirgemeyen, başta Başbakanımız Sayın Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu olmak üzere, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, milletvekillerimiz ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunar, tekrar Adıyamanlı hemşerilerime bu önemli proje ve yapımlarının hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu