Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Adıyaman’da ‘hayali’ ihracat

23 Mart 2015 Pazartesi, 10:03

16 ilde ‘hayali ihracat’ operasyonu

Adıyaman’da ‘hayali’ ihracat

 

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Sahtecilik Büro Amirliği ekiplerinin koordinesinde, İstanbul merkezli, aralarında Adıyaman’ın da olduğu 16 ilde yaklaşık 200 polisin katıldığı operasyon yapıldı.

Sahte belgelerle ihracat yapmış gibi göstererek devleti 750 milyon lira zarara uğrattığı belirtilen toplam 69 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. Bu kişilerden 52’si gözaltına alındı.

Türkiye’de işlenerek tekrar ihraç etmek şartıyla, başta Çin olmak üzere çeşitli ülkelerden sıfır gümrükle ithal edilen tekstil ürünlerini iç piyasaya satıp, yerine topladıkları fason malları ihraç eden çete, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin 1 yıl boyunca süren teknik takibi sonucu tespit edildi. Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Gümrük Müsteşarlığı, BDDK ve Vergi Denetim Kurumu müfettişlerinin çalışmaları sonucunda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Kapıcı ve Cumhuriyet Savcısı Ercan Devrim’in talimatlarıyla, yaklaşık 200 polisin katılımıyla eşzamanlı operasyon düzenlendi.

 

İçlerinde 5 Gümrük Memuru Var

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin 1 yıl boyunca tüm adresleri takip ettiği ortaya çıktı. İstanbul’da şirket merkezi ve evler olmak üzere 78 adres ile Bursa, Ağrı, Bartın, Iğdır, Sinop, Yalova, Adana, Batman, Adıyaman, Malatya, Mersin, Muğla, Konya, Manisa ve Gaziantep’teki toplam 20 adrese eşzamanlı baskın düzenlendi.  Sultanahamam’da kumaşçı olan Ahmet G.’nin çete lideri olduğunu belirleyen polis ekipleri, toplam 98 adreste yaptığı aramalarda, listedeki 69 şüpheliden 52’sini yakalayarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan şüpheliler arasında, Halkalı Gümrüğü’nde görevli 5 gümrük muayene memurunun da bulunduğu öğrenildi.  Polis ekipleri 15 kişiyi aramaya devam ederken, 2 şüphelinin de başka suçlardan cezaevinde tutuklu olduğu tespit edildi.

 

3 Tabanca Ele Geçirildi

Operasyon kapsamında yapılan aramalarda, 3 tabanca, çok sayıda giriş-çıkış faturaları, gümrük beyannameleri, çeşitli kaşeler, belgelerin kayıtlı olduğu 50 bilgisayara ait harddiskler ve yaklaşık 1 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi.

 

Devleti 750 Milyon Lira Zarara Uğrattılar

Şüphelilerin, 14 ayrı şirket üzerinden yurtdışında çeşitli ülkelerden Dahili İşlem İzin Belgesi (DİİB) kapsamında, “Türkiye’de işlenerek tekrar ihraç edilmek” şartıyla sıfır gümrük ile ithal ettikleri tekstil ürünlerini iç piyasada sattıkları belirlendi.  Çetenin, iç piyasadan topladığı fason malları “kargoculuk” yöntemiyle yurtdışındaki firmalara göndererek haksız KDV iadesi aldığı tespit edildi. DİİB kapsamında ithalat işlemi yapıldığından, ödenmesi gereken yüzde 120 gümrük vergisinin de ödenmediği öğrenildi. Şüphelilerin bu yöntemle devleti en az 750 milyon TL zarara uğrattığı açıklandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz