Adıyaman’a ‘yan bakan’ bile yok!

20 Temmuz 2017 Perşembe, 08:48

Her kente bakan var

Adıyaman’a ‘yan bakan’ bile yok!

 

Kabine değişti, değişecek derken sonunda yeni kabine açıklandı. Adıyaman’ın bakanlık beklentisi bir kez daha boşa çıkarken, Şanlıurfa yine sürpriz yaptı, eski Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı oldu. Durum öyle gösteriyor ki, Cumhuriyet tarihi boyunca “Bakan” çıkarmayan Adıyaman’a, yan bakan bile olmayacak!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında kameraların karşısına geçti. Başbakan Binali Yıldırım, 65. Hükümette yapılan değişiklikleri açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşmesinin ardından bir basın toplantısı yaptı.

Başbakan Yıldırım, “Görev yapanlar, bugün Bakanlar Kurulunda yeni göreve başlayacakların hepsi birbirinden üstün, kapasiteli, meziyetlere sahip arkadaşlar. O bakımdan ne görevi bırakan ne de görevi alanın birbirine üstünlüğü söz konusu değildir. Bu bir bayrak yarışıdır, bir kan değişimidir. Görev dağılımıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Özellikle başbakan yardımcılarının görev dağılımıyla hangi kurumlardan hangi başbakan yardımcılarının, kimin sorumlu olacağı konusu gün içerisinde daha sonra ilan edilecektir.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Bakanlar Kurulu’nda bazı değişikliklere gidildiğini bildirdi.

 

Yeni Kabine açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere saat 12.00’de Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giden Başbakan Binali Yıldırım, görüşmenin ardından kabine değişikliği açıkladı. İşte ekonomi alanındaki o değişiklikler…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saat 12:00’da Başbakan Yıldırım’ı Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etmesinden sonra gözler yeni kabinenin açıklanmasına çevrilmişti. Ve toplantı sonucunda yeni kabine açıklandı. Ekonomiyi yakında ilgilendiren bakanlıklarda ise son durum şu şekilde oldu.

 

Kabineye 6 yeni isim

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın görüşmesinin ardından Yıldırım yeni kabine açıkladı. 6 yeni isim göreve geldi, 5 ismin ise kabinedeki görevi değişti. Yeni kabinede yer bulan yeni isimler ve görevi değişen isimler şöyle…

Hakan Çavuşoğlu Başbakan Yardımcısı oldu.

Abdulhamit Gül, Adalet Bakanı oldu.

Jülide Sarıeroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu.

Osman Aşkın Bak, Gençlik ve Spor Bakanı oldu.

Ahmet Eşref Fakıbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı oldu.

Ahmet Demircan, Sağlık Bakanı oldu.

 

İşte O Değişiklikler

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yerine Jülide Sarı Eroğlu, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yerine ise Ahmet Eşref Fakıbaba getirildi. Önceki kabinede Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Nurettin Canikli ise Milli Savunma Bakanlığına getirildi

 

Ekonomi İle İlişkili Bakanlıklar ve Bakanlar Şöyle:

Başbakan Yardımcısı: Mehmet Şimşek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Ahmet Arslan

Maliye Bakanı: Naci Ağbal

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Faruk Özlü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Jülide Sarıeroğlu

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Mehmet Özhaseki

Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekci

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Ahmet Eşref Fakıbaba

Kültür ve Turizm Bakanı: Numan Kurtulmuş

Kalkınma Bakanı: Lütfü Elvan

 

Yeni kabinede görev almayan isimler

Kabine’de 11 değişiklik yapılırken 6 yeni isim eklendi. Eski kabinede görev alan 6 isme yeni kabinede yer verilmedi.

İşte yeni kabinede görev alamayan isimler;

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’e yeni kabinede yer verilmedi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’a da yeni kabinede görev verilmedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da yeni kabinede görev alamadı. Müezzinoğlu’nun yerine AK Parti Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu geldi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a da görev verilmedi. Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak oldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yeni kabinede yer almayan isimlerden. Çelik koltuğunu Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’ya bıraktı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya da yeni kabinede görev verilmedi. 65 Hükümet’te Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Numan Kurtulmuş, 66. Hükümet’te Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapacak.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz