Adıyaman

“Adıyaman’a ilgi neden azalıyor?”

Yıldırım, turizmdeki düşüşü bakana sordu

“Adıyaman’a ilgi neden azalıyor?”

 

21 Aralık 2016 tarihli gazetemizin manşetinde yer alan “Tarih var, turizm var ama turist yok Turist sayısında dibe vurduk” başlıklı haberimiz üzerine, HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Adıyaman’da turist sayısının düşüşünü Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya sordu.

TBMM’ye soru önergesi veren HDP Adıyaman milletvekili Behçet Yıldırım, “Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turist sayısı 200 binlerden 30 binlere kadar düşmüştür. Her yıl birkaç fuarda, festivalde Adıyaman’ın tanıtımı yapılmasına rağmen gelen Turist sayısında meydana gelen sert düşüş, tanıtımın hangi amaçla yapıldığına dair ciddi şüpheler doğurmaktadır. Adıyaman’da yaşayan esnaf yaşadıkları ekonomik krizin sebebinin turizm sektörünün bitmesinden kaynaklandığını ve bunun sebebinin ise Adıyaman ilinin IŞİD ile anılması olduğunu belirtmektedir.

Nemrut Dağı, Perre Antik Kent, Karakuş tepesi, Yeni Kale, Sofraz Tümülüsü, Cendere Köprüsü gibi dünyaca ünlü tarihi mekânların bulunduğu Adıyaman’a yerli ve yabancı turistlerin bütün bu tanıtımlara rağmen ilgisinin azalması oldukça dikkat çekicidir. ‘Açıkhava Müzesi’ konumunda olan Adıyaman ili, 300’e yakın tarihi ve kültürel yapıyı içinde barındıran müstesna kentlerden biridir. Bu nedenle yerli ve yabancı turistlerin her zaman büyük ilgi gösterdiği ve akın ettiği bir kenttir.

Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağına 2016 yılında yeterince ilgi duyulmadığı gelen Turist sayısındaki düşüşle anlaşılmıştır.  Yerel kaynaklardan aldığımız bilgiye göre, her gecen yıla oranla Adıyaman’a gelen turist sayısında bir ciddi düşüş söz konusudur. “ diyerek, şu sorulara cevap istedi;

“Bu bağlamda;

2015 ve 2016 yıllarında resmi kayıtlara göre Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turist sayısı ne kadardır? Söz konusu yıllar için aradaki fark ne kadardır?

Bu farkın mali açıdan Adıyaman’a olan maliyetini açıklar mısınız?

‘Açıkhava Müzesi’ konumunda olan Adıyaman’a turistlerin gelmemesinin altında yatan nedenler nelerdir? Bu konuda yaptığınız bir araştırma var mıdır?

Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün,  Turistlerin Adıyaman’a yönlendirilmesi konusunda yürüttüğü herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

Bakanlık olarak Adıyaman’ın doğal güzelliklerin ve tarihi eserlerin tanıtımının yeterince yapıldığını düşünüyor musunuz?

‘’Huzur kenti olarak’’ bilinen Adıyaman’daki Turist sayısındaki düşüşün özellikle medyada yer alan İŞİD ile ilgili haberlerden kaynaklandığını düşünüyor musunuz?

Adıyaman’da yaşayan esnafın turist azlığından kaynaklı olarak yaşadığı ekonomik krize ilişkin bakanlık olarak ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz? Esnafımızın bu kötü gidişatla ilgili endişelerini giderecek bir açıklamanız olacak mı?”

Güne Bakış haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu