Adıyaman

Adıyaman’a Hayat Boyu Öğrenme Ödülü

Türkiye ‘Okullar Hayat Olsun Projesi’ne katılımda Avrupa üçüncüsü

Adıyaman’a Hayat Boyu Öğrenme Ödülü

 

Okullar Hayat Olsun Projesinde Adıyaman Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü, iki dalda ödüle layık görüldü.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, çocukların okullara koşarak gitmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, ”Okullar hayat olacak” dedi. Kurt ayrıca, Türkiye’nin ‘Okullar Hayat Olsun Projesi’ne katılım hızında Avrupa üçüncüsü olduğunu da açıkladı. Türkiye’de 2013 ve 2014’te projeye katılımın en fazla olduğu il ise Konya olarak açıklandı. 2011 yılında başlayan ‘Okullar Hayat Olsun Projesi’ kapsamında başarılı olan il ve ilçe milli eğitim müdürleri, halk eğitim merkezi müdürlerine başarı belgesi verildi. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, çalışmanın önemine değinerek okulların halka açık olduğunu söyledi. Kurt, Türkiye genelinde  ‘Okullar Hayat Olsun  Projesi’ ile 3 yılda  84 bin 973 kursta,1 milyon 60 bin 72 katılımcının yeteneklerini geliştirdiğini ve belge sahibi olduğunu anlattı. Kurt’un verdiği bilgiye göre, Portekiz ve Fransa’nın ardından, Türkiye’de kurslara katılım oranı yüzde 4. Bu oranla Türkiye’nin, Avrupa üçüncüsü olduğunu anlatan Muhterem Kurt şunları söyledi:

“Okullar zaten hayat olmak durumunda. Öğrencilerimiz okula severek, koşarak gelmeli. Bu konudan Bakanlığımız büyük çaba gösteriyor.

Okullara Hayat Olsun Projesi bünyesinde 84 bin’in üzerinde kurs açıldı, 1 milyon’un üzerinde  katılımcıya belge verildi. Avrupa’da, Hayat Boyu Öğrenme’ye katılımı arttıran 3’üncü ülkeyiz.  Portekiz ve Fransa’dan sonra Türkiye geliyor. Bu proje 5 yıllık tasarlanmıştı ancak bütün yurtta kabul gördü. 2016 yılının ardından devem etmesi için elimizden geleni yapacağız. Okullar hayat olacak. Okullar haklındır, kapısı herkese açık olmalı. Sivil toplum örgütleri, mahalle ile okulların hayat olması için elimizden geleni yapıyoruz. Okullar, tek eğitim kurumları olacak.”

 

Metropollerde daha çok ihtiyaç var

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Biçerli ise, gelecekte projenin devam edeceğini belirterek şöyle dedi:

“Bu projede başarılı olan yöneticilerimizi ödüllendireceğiz. Bunlar gelecekteki çalışmalarına teşvik edici olacak. Var olan unsurları birleştirip bir sinerji yaratarak 2 yıldır çok güzel çalışmalar yaptık. İç Anadolu ve Doğu’da ‘z kütüphaneler’ oluşturduk, okulların spor salonları halkın kullanımına açıldı.  Projeye katılımı  her yıl arttırarak yüzde 4’e çıkardık. Portekiz ve Fransa’dan sonra ‘Hayat Boyu Öğrenme’de hızla artış gösteren 3’ncü ülkeyiz. Okullar halkın kullanımına kapalıydı, veli toplantısı varsa aile okula çağrılırdı, böyle bir zihniyet var. Bu proje fiziksel ortamların demokratikleşmesi projesidir. Son 2 yılda 84 bin’in üzerinde kurs yapıldı. Bu kurslara1 milyon 60 bin kişi katıldı. Metropol bölgelerde çok ihtiyaç var. Buralarda hanımlar sosyalleşme imkanı buldu. Projeye katkı veren, ortak olan herkese çok teşekkür ediyorum. Çok önemli bir proje. Süresi 5 yıl olsa da projeyi  2016-2017 yılı sonrasına da taşımak istiyoruz.”

 

Okullar Hayat Olsun Projesi

‘Okullar Hayat Olsun Projesi’, 13 Aralık 2011’de Millî Eğitim, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği arasında imzalanan protokolle başladı. Koordinasyonu Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne verildi. Projenin temel amacı, okulların, velilerin, mahallelinin ve çevrenin hizmetine açılması, öğrenciler ve yetişkinler için birer birer “hayat boyu öğrenme merkezi” ve eğlenme ve dinlenme aktivitelerine güvenli alanlar haline dönüştürülmesi oldu. Proje kapsamında 84 bin 973 kursa 1 milyon 60 bin 72 kişi katılarak yeteneklerini geliştirdi ve belge sahibi oldu. Açılan bu kurslardan en çok kişisel gelişim ve eğitim, spor, çocuk gelişimi ve eğitimi alanları ilgi gördü. Kurslara katılanlar mesleki beceri kazanıp yeteneklerini geliştirerek çevrelerine faydalı bireylere dönüşme fırsatı buldu. Proje kapsamında 9 bin 552 okulda 1 milyon 226 bin 906 fidan dikilerek okulların yeşillendirilmesi sağlandı. Adana Karaisalı Anadolu Lisesi en çok fidan dikimini yapılan kurum olarak Türkiye birincisi ve dünya beşincisi oldu.  Çalışmayla Türkiye’de ilk kez 71 ilde ‘Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’, öğretmenler arası ‘Bir zamanlar ben de çocuktum’ konulu öykü yarışması da düzenlendi.

Okullar Hayat Olsun Projesi, 13 Aralık 2011 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği arasında imzalanan protokolle yürürlüğe girmiş ve projenin  koordinasyonu Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne verildi.

 

Adıyaman Halk Eğitim, İki Dalda Ödül Aldı

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Aziz Özbilgiç, “Okullar Hayat Olsun Projesinin temel amacı; okulların, velilerin, mahallelinin ve çevrenin hizmetine açılması, öğrenciler ve yetişkinler için birer birer ‘hayat boyu öğrenme merkezi’ ve eğlenme ve dinlenme aktivitelerine imkan veren ‘yaşayan güvenli alanlar’ haline dönüştürülmesidir. Proje ile yerel dinamikler arası iş birliği güçlendirilerek, iş birliğine dayalı çalışma kültürü geliştirildi.

Türkiye genelinde, proje kapsamında 84 bin 973 kursa bir milyon 60 bin 72 kişi katılarak yeteneklerini geliştirmiş ve belge sahibi olmuş oldu.  Açılan bu kurslardan en çok kişisel gelişim ve eğitim, spor, çocuk gelişimi ve eğitimi alanları talep görmüştür. Kurslara katılanlar mesleki beceri kazanıp yeteneklerini geliştirerek çevrelerine faydalı bireylere dönüşmüş oldular. Bu kurslarla Hayat Boyu Öğrenmeye katılım oranlarının yükselmesine katkı sağlandı” dedi.

 

Belge sayısına göre sırasıyla;

2013 yılı ve öncesinde

 1. Konya, 2. İzmir, 3. Ankara, 4. Aydın, 5. Manisa İl Milli Eğitim Müdürlükleri
 2. Konya-Selçuklu, 2. Diyarbakır-Kayapınar, 3. Balıkesir-Edremit, 4. Ankara-Yenimahalle, 5. İzmir-Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri
 3. Konya Selçuklu Halk Eğitimi Merkezi, 2. Diyarbakır Kayapınar Halk Eğitimi Merkezi, 3. Balıkesir Edremit Halk Eğitimi Merkezi, 4. Ankara Yenimahalle Halk Eğitimi Merkezi, 5. İzmir Çiğli Halk Eğitimi Merkezi olmuştur

 

2014 yılında

 1. Konya, 2. İzmir, 3. İstanbul, 4. Balıkesir, 5. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlükleri
 2. Konya-Selçuklu, 2. Sivas-Merkez, 3. Adana-Seyhan, 4. Ankara-Mamak, 5.Adana-Sarıçam İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri
 3. Konya Selçuklu Halk Eğitim Merkezi, 2. Sivas Merkez Halk Eğitim Merkezi, 3. Adana Seyhan Halk Eğitim Merkezi, 4. Ankara Mamak Halk Eğitim Merkezi,

5.Adana Sarıçam Halk Eğitim Merkezi oldu.

 

Belge alan kursiyer sayısının nüfusa oranına göre sırasıyla;

2013 yılı ve öncesinde,

 1. Konya, 2. Kütahya, 3. Edirne, 4. Aydın, 5. Sivas İl Milli Eğitim Müdürlükleri

1.Adıyaman-Merkez, 2. Malatya-Yeşilyurt, 3. Denizli-Acıpayam, 4. Diyarbakır-Kayapınar, 5. İzmir-Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri

 1. Adıyaman Merkez Halk Eğitimi Merkezi, 2. Malatya Yeşilyurt Halk Eğitimi Merkezi, 3. Denizli Acıpayam Halk Eğitimi Merkezi, 4. Diyarbakır Kayapınar Halk Eğitimi Merkezi, 5. İzmir Karabağlar Halk Eğitimi Merkezi oldu.

 

2014 yılında

 1. Sivas, 2. Balıkesir, 3. Artvin, 4. Kırklareli, 5. Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlükleri
 2. Burdur-Kemer, 2. Samsun-Atakum, 3. Düzce-Gümüşova, 4. Denizli-Bekilli, 5. Erzincan-Kemaliye İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri
 3. Burdur Kemer Halk Eğitim Merkezi, 2. Samsun Atakum Halk Eğitim Merkezi, 3.Düzce Gümüşova Halk Eğitim Merkezi, 4. Denizli Bekilli Halk Eğitim Merkezi, 5. Erzincan Kemaliye Halk Eğitim Merkezi oldu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu