Adıyaman

“Adıyaman’a atandığınız için şanslısınız”

Vali Demirtaş, Aday Öğretmenlerle Bir Araya Geldi

“Adıyaman’a atandığınız için şanslısınız”

Şubat ayında Adıyaman’a atanan ve 6 aylık adaylık sürecini Adıyaman’da geçirecek 371 aday öğretmenle bir araya gelen Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, geleceğin Türkiye’sinin öğretmenlerin eliyle şekilleneceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez uygulanan Aday Öğretmenleri Yetiştirme Programı kapsamında Adıyaman’daki 371 aday öğretmen tanışma toplantısında bir araya geldi.

Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Mahmut Demirtaş, İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, milli eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürleri ile aday öğretmenler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ve Adıyaman’da 8.300 öğretmenin görev yaptığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, öğretmenlik mesleğinde fedakarlık ve sevdanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Göreve yeni atanan aday öğretmenleri tebrik ederek konuşmasına başlayan Vali Mahmut Demirtaş ise, “Öğretmenlik dünyanın en kutsal ve özveri gerektiren mesleklerden biridir. Bu nedenle mesleğinizle ne kadar iftihar etseniz azdır. Aramızda ülkemizin çeşitli illerinde yeni atanan öğretmen arkadaşlarımız bulunmaktadır. Onlara da yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Ülkemizin her bölgesi ayrı bir güzelliğe sahiptir. Ancak şunun gururla ifade edebilirim ki, Adıyaman gibi bir kente öğretmen olarak atandığınız için son derece şanslısınız. Adıyamanlıların samimiyeti ve misafirperverliği sizleri bu kente bağlayacaktır. 6 aylık bir ön hazırlıktan sonra öğretmenliğe geçeceksiniz. Usta-çırak ilişkisiyle deneyimli öğretmenlerimizden eğitimler alacak, onların nezaretinde derslere gireceksiniz. Bugüne kadar öğrendiklerinizle bilgileriniz artırdınız, bundan sonra yaptıklarınızla da tecrübelerinizi çoğaltacaksınız. Unutmayın ki geleceğin büyük Türkiye’si sizin ellerinizle şekillenecektir” dedi.

Vali Demirtaş konuşmasının devamında, “Çocuklarımıza bilim ve fen kadar değerli olan milli ve manevi değerleri de ihmal etmeyiniz. Bu toplumdaki her bireyin bir öğretmenin elinde geçtiği gerçeğini unutmamalıyız.  Dolayısıyla toplumda olumsuz davranışlar sergileyen insanların da bu sıralarda eğitim gördüğünü düşünerek görevinizi layıkıyla yerine getirmelisiniz. Biliyorsunuz ki öğretmenlik aynı zamanda bir sahne mesleğidir. Öğretmenlerimiz her yönüyle örnek olmalıdır. Çünkü öğretmen, o minik beyinler için rol modeldir. Giyimimize, kuşamımıza, konuşmamıza ve tavırlarımıza dikkat edeceğiz. Bütün bunların sonunda öğrencilerinizin gözünde hissedeceğiniz ışıltı ve ondan alacağınız haz, sizleri çok mutlu edecektir. İnanıyorum ki, dünyanın en huzurlu ve mutlu insanı görevini hakkıyla yaptığına inanan, vicdanı rahat olan insandır” şeklinde konuştu.

Adıyaman’ın eğitim alanında son yıllarda çok önemli yatırımlara ev sahipliği yaptığını kaydeden Vali Demirtaş, “Adıyaman’da göreve başladığımda en çok önem verdiğim konu eğitim olmuştur. Bu amaçla, son 3,5 yılda Adıyaman’da eğitim seviyesini daha üst noktalara getirmek ve eğitimde fiziki problemleri çözmek adına çok ciddi çalışmalar başlattık ve önemli mesafeler kaydettik. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha nezih ortamlarda okuyabilmelerin sağlamak amacıyla son üç buçuk yılda ilimiz genelinde 1.300 yeni derslik ve 2.402 öğrenci kapasiteli pansiyonlarımızın temelin attık. Bunların büyük bir kısmı tamamlandı çok az bir kısmının ise inşaatları devam etmektedir. Malumunuz ilimizdeki öğretmenevi ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde değil. Bu nedenle siz değerli öğretmenlerimizin daha konforlu bir ortamda bir araya gelerek hoşça vakit geçirebilmenizi sağlamak amacıyla ilimiz merkezde beş yıldızlı otel konforunda 220 yataklı bir Hizmetiçi Eğitim Merkezi inşa edeceğiz. Bu merkez bütün sosyal donatılarıyla aynı zamanda öğretmen evi hizmeti de verecektir. Bu merkezin öğretmenlerimize ve Adıyaman’daki eğitim camiasına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bütün bu çalışmalara sizlerin de gayretleri eklenince Adıyaman’da eğitim ve öğretim seviyesini daha iyi noktalara taşıyacağımıza inanıyorum. Bizler, görevimizi iyi yaparsak yarının Adıyaman’ı ve Türkiye’si bugünkünden çok daha güzel olacaktır. Üstlendiğiniz bu kutsal görevin sizleri için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu