Adıyaman

Adıyaman’a 155 Milyonluk 14 Tesis

Bakan Eroğlu Adıyaman’da Toplu Açılış Törenine Katıldı

Adıyaman’a 155 Milyonluk 14 Tesis

 

Adıyaman’da Maliyeti 155 Milyon TL Olan 10 Tesisin Açılışı, 4 Tesisin İse Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adıyaman’da 14 tesisin toplu açılışın ve temel atma törenini gerçekleştirdi.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası salonundan gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Murtaza Yetiş, Salih Fırat, Mehmet Erdoğan, Mehmet Metiner, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri katıldı.

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz tarafından açılış konuşmaları yapıldı.

Daha sonra kürsüye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adıyaman’da yapılan yatırımlardan bahsettikten sonra, hükümetin ülke genelinde gerçekleştirdiği yatırımları anlattı. Bakan Veysel Eroğlu konuşmasında şunları kaydetti:

“Yetimin hakkını koruyan en iyi hükümet bizim hükümetimizdir. Allah hepimizin görevimizi yüzümüzün akıyla yapmayı nasip etsin. Muhalefet vatandaşı saf sanıyor. Vatandaş kendisini saf sananı, sandığa gömer. Paralelin havasına girip yolsuzluk vesaireden bahsediyor. Yolsuzluk olsa, bu borçlar ödenebilir mi? Yatırım yapılabilir mi? Gökten altın yağmıyor. Bizler hortumları kesiverdik, gelen kaynaklar millete hizmet olarak akıyor.

Bizler her işe Besmeleyle başlıyoruz. Cenabı Allah bereketini veriyor, Allaha şükürler olsun. Geçmiş hükümetlerde bir iki baraj açılırken, biz şuanda 276 adet dev baraj yaptık. 1001 tane gölet ve sulamasını 3 yılda bitirdik. Bu bir dünya rekorudur.  İspanyadan, Hindistan’dan Bakanlar geldi, ‘bunu nasıl yapacaksınız’ dediler. Ben anlattım onlara. Biz millete hizmet için varız dedim. Aşağı yukarı 6 milyon hektar yakın araziyi sulamaya açtık, bin 500 dereyi ıslah ettik, 76 ildeki su problemini 2040 yılına kadar çözen biziz Allah’a şükür. Su medeniyettir.

Orman teşkilatımız çalışıyor. Gezi’de 3 ağaç için kıyamet kopardılar. Biz ise 3 yerine 3 milyar 250 milyon fidanı toprakla buluşturduk.

Ey geziciler gelin birlikte ağaç dikelim. Kaldırımı genişletmek için yapılan işler. Taksimdeki kaldım dar gelmiş genişletmek istediler, dört tane çalı, 4-5 tane ağaç kesilmiş. Gelin hep beraber fidan dikelim diye mesaj atıyordum. Kimse cevap vermedi. Birisi bana Veysel hoca bunun ağaç meselesini anlamadın dediler. Anladım ama anlamayanların gözüne sokmak istedik.”

Bakan Veysel Eroğlu’nun konuşmasın ardından temel atma ve toplu açılışlar için butona basıldı. Köylü vatandaşlara sertifika vermesinin ardından tören sona erdi. Adıyaman’daki 14 tesis ile ilgili bilgiler ise şu şekilde:

“Temeli atılan Koçali Barajı ile 77 bin 610 dekar zirai arazi salamaya açılacaktır. Yılda 120 milyon kilowatt- saat enerji üretecek ve 31,5 milyon metre küp içme suyu sağlanacaktır. Koçali baraj gölünden alınacak 31, 5 milyon metre küp içme ve kullanma suyuyla Adıyaman’ın 2050 yılına kadar olan içme suyu meselesi halledilecektir. Talvegden yüksekliği 118 m, temelde yüksekliği 125 m, gövde dolgusu 5,4 milyon metre küp olan ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu baraj yapılacaktır. Barajda 292,8 milyon metre küp su depolanacaktır.

Gölbaşı Balkar göleti ve sulaması ile 1 milyon 390 dekar zirai arazi sulamaya açılacaktır. Yılda 1,4 milyon TL net gelir artışı sağlanacaktır.Talvegden yüksekliği 27 m, temelden yüksekliği 31 m, gövde hacmi 0, 14 milyon metre küp olan kil çekirdekli kaya dolgu tipindeki gölet inşaatının ihalesi yapılarak 12.02.2015 tarihinde işe başlanılmıştır. Toplam 4 bin 140 m uzunluğunda döşenecek PE boru ile 1 milyon 390 dekar alanın sulamasını sağlayacak sulama şebekesi inşaatı yapılacaktır.

Gölbaşı Çelik Göleti ve sulaması ile 4 milyon 170 dekar zirai arazi sulamaya açılacaktır. Proje ile 4 milyon 170 dekar arazi sulanarak, yılda 4,2 milyon TL net gelir artışı sağlanacaktır. Talvegden yüksekliği 35 m, temelden yüksekliği 38 m, gövde hacmi 0,60 milyon metre küp olan kil çekirdekli kaya dolgu tipindeki gölet inşaatının ihalesi yapılmıştır. Toplam 12 milyon 510 metre uzunluğunda döşenerek PE boru ile 4 milyon 170 dekar alanın sulamasını sağlayacak sulama şebekesi inşaatı yapılacaktır.

Beş Pınar Mevkii Ziyaret Çayı proje ile 1 mahalle taşkınlarından korunacaktır.  Ziyaret çayında 3 adet tersip bendil ve kontur sekisi, 1 milyon 597 metre çift taraflı harçlı pere kaplaması kanal, Kurudere’de 1 adet tersip bendi ve kontur sekisi yapılacaktır.

Açılışı yapılacak tesisler ise Besni Çakırhöyük Kasabası Keysun Çayı ile 525 milyon TL’ye mal olan proje ile 1 köy taşkınlardan korundu.

Gölbaşı Karaburun Köyü Alma Deresi ile 157 milyon 500 bin TL’ye mal olan proje ile 1 köy taşkınlardan korundu.

Gölbaşı İlçesi Yukarıçöplü Köyü Köy Deresi ile 123 milyon 900 bin TL’ye mal olan proje ile 1 köy taşkınlardan korundu.

Besni Akkuyu Köyü Acı ve Şahin Deresi ile 585 milyon 900 bin TL’ye mal proje ile Akkuyu köyü taşkınlardan korundu.

Besni Dörtyol Köyü Boz Dere ile 335 milyon 169 bin TL’ye mal olan proje ile 1 köy taşkınlardan korundu.

Besni Yoldüzü Köyü Kuru Dere ile 438 milyon 321 bin TL’ye mal olan proje ile 1 köy taşkınlardan korundu.

Besni Çamuşcu Köyü Akdere ile 625 milyon 800 TL’ye mal olan proje ile Çamuşçu Köyü taşkından korundu.

Hayla Regülatörü Taşkın Rusubat Zararlarından Korunması 1. Kısmı ile 693 milyon TL’ye mal olan proje ile işletmede olan 5 adet göllete su temin eden halya regülatörü, tüneli ve devamında yer alan iletim kanalının rüsubet zararlarından korunması sağlandı.

Tut İlçesi Cümut Deresi ile 262 milyon 500 TL’ye mal olan proje ile 1 mahalle taşkınlardan korundu.

Besni İlçesi Köseceli Kasabası Kaplan ve Ağdere ile 275 milyon 100 bin TL’ye mal olan proje ile 1 köy taşkınlardan korundu.”

 

İstanbul’daki Barajların Doluluk Oranı Yüzde 100’e Ulaştı 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajlarda su oranın çok iyi olduğunu ve kuraklık beklemediklerini dile getirerek, “İstanbul’daki barajların doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı” dedi.

Adıyaman’da 10 adet tesisin açılışı, 4 adet tesisin ise temel atma töreni için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Adıyaman’a geldi. Adıyaman ziyaretlerine ilk olarak Valilik ziyaretiyle başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu burada çiçeklerle karşılandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu Vali Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Murtaza Yetiş, Salih Fırat, Mehmet Erdoğan, Mehmet Metiner, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri katıldı.

Valilik şeref defterini imzalayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu daha sonra basın mensuplarına toplantı salonunda açıklamalarda bulundu. Eroğlu, barajlarda su oranın çok iyi olduğunu ve kuraklık beklemediklerini dile getirerek, “Şimdi barajlarda kuraklık durumu yok. Ülke genelinde barajlarda yüzde 60-70’lik doluluk oranı var. İstanbul’daki barajlarda neredeyse yüzde 100 nispetinde dolu. Hatta bazı barajlarda taşıyor. Su seviyemiz çok iyi. Geçen seneye göre bu Şubat ayında bile büyük bir gecen seneye göre yağışlarda önemli bir artış meydana geldi. Ekim ayından başlarsak yaklaşık yüzde 25 geçen yıla göre fazla yağış alındı. İstanbul’da yağış neredeyse geçen yıla oranla 4 katı arttı. Biliyorsunuz basın mensupları metre alıp baraj gölündeki su seviyesini ölçmeye başlamıştı” ifadelerini kullandı.

Adıyaman’a müjdeler ile geldiğini kaydeden Bakan Eroğlu, “Bu gün 10 tane açılış, 4 tane temel atma olmak üzere toplam 14 tesis için buradayız. Bu tesislerin toplam maliyeti 155 milyon TL. Hayırlı olsun ve bunları da çok hızlı bitireceğiz. 2012-2013 yıllarında buraya toplam 32 müjde vermiştik. Bu seferde 76 milyonluk 15 müjde ile geldik. Böylece 3 seferde toplam 47 müjde oldu. Buda 1 milyar 476 milyon TL. Adıyaman, ‘Adıyaman olalı’ böyle bir yatırım görmemiştir. Adıyaman artık gerçekten bahtı açık. Belki 2003 yılından önce unutulmuş, kıyıda köşede kalmış bir il iken artık büyük yatırımlar yapıldı. Yıldızı parlak, geleceği aydınlık bir il haline geldi” dedi.

 

Bakan Eroğlu Adıyaman’da, Temaslarda Bulundu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adıyaman’da 14 tesisin toplu açılışın ve temel atma törenini gerçekleştirdikten sonra Adıyaman Belediyesi, AK Parti Adıyaman İl Başkanlığını ziyaret ederek temaslarda bulundu.

Bakan Eroğlu, Adıyaman’da 14 tesisin toplu açılışın ve temel atma törenini gerçekleştirdikten sonra Vali Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Murtaza Yetiş, Salih Fırat, Mehmet Erdoğan, Mehmet Metiner, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileriyle beraber Adıyaman Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Yapılan ziyarette Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adıyaman Belediye Başkanlığı Şeref Defterini imzaladıktan sonra, belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’dan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı kapsamında Adıyaman Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Alınan bilgiler sonrası Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, AK Parti Adıyaman İl Başkanlığını ziyaret etti. Ziyarette bir konuşma yapan AK Parti Adıyaman İl Başkanı Seyfettin Bilen, AK Parti Adıyaman İl Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar anlatılırken, Başkan Seyfettin Bilen, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu Adıyaman’da, ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Seyfettin Bilen’in yaptığı konuşmaların ardından bir konuşma yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın ise “Bakın muhalefeti de görüyorsunuz. O eski Türkiye’den 3-5 ağacı bahane ettiler, orada milletin iradesini gasp etmeye çalıştılar. Bakın sadece Adıyaman’da, 12 yılda dikilen fidan sayısı 41 milyonun üzerinde. Sadece ve sadece bu yıl planlanan fidan sayısı 2.8 milyon, Adıyaman’a bu yıl dikilecek fidan sayısıdır bu. Fidana ağaca bu derece önem veren bir siyasal gelenekten geliyoruz. Ve her tarafı yeşile boğmaya çalışıyoruz. Hani Nazım Hikmet diyor ya; tek bir ağaç gibi hür ve özgür,  bir orman gibi kardeşçe yaşamasını bilecek şekilde şehirlerimiz imarlaşırken gökleri de tamir ediyoruz. Kırılan kalpleri onarmaya çalışıyoruz. İşte o istemezci yaklaşım, o gezi zihniyeti, hatırlayın 3.köprü olmasın diyorlardı. 3. Havaalanı olmasın, baraj olmasın, yol olmasın, köprü olmasın, hastane olmasın, şu olmasın bu olmasın, bu millete olsun dedikleri tek bir şey yok. O zihniyetçi yaklaşım artık sandığın dibine gömülmüştür. Onu hep birlikte 7 Haziran’da, bir kez daha gömmek zorundayız. Bizler Adıyaman’dan, her zaman gurur duyduk. Her zaman alnınız ak başınızı dik tuttunuz Allah hepinizden razı olsun değerli kardeşlerim bakın şunun altını özellikle çiziyorum. O fiidan meselesini 3-5 ağacı bahane eden zihniyet ağaçtan anlamaz. Onların ağaçtan anladıkları tek bir şey var, ağaçtan darağacı yapmasını bilirler ancak” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Daha sonra konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Bizim milletimiz büyük bir millet şanlı bir bayrağımız var. Allah izin verirse bu ülkeyi daha güzel noktalara taşımaya razıyız hep birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız şöyle diyordu; hedef 2023 Türkiye hazır, Adıyaman hazır. Gençlerimizi de görüyorum, gözlerinde ki ışıklardan fark ediyorum. Onlarda Allah nasip ederse İstanbul fethinin 600.devirmesiyle Türkiye’yi daha da ileri bir noktaya taşıyacaklar. Tabi yeni doğan ve doğacaklar için de bir hedef daha ortaya konuldu. Hedef 2071. Türkiye çokta büyük bir küresel güç olacak. Allah’ın izniyle. Hanımefendilerin gece gündüz, nasıl çalıştıklarına ben şahidim, onları alkışlamanızı özellikle sizlerden istiyorum. Bizim kültürümüzde onların ayrı bir yeri var. Çünkü peygamberlerimiz diyor ki, cennet anaların ayakları altındadır. Dolayısıyla onlar bizlerin başımızın tacı, o vesileyle dünya kadınlar gününüzü de kutluyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Eroğlu ve beraberindeki heyet, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Toplantı Salonuna geçildi. Burada Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, Orman ve Su İşleri Bakanlığına Bağlı Birimler Arasında Koordinasyon Toplantısı yapıldı. Basına kapalı olan toplantı sonrasında Bakan Eroğlu ve beraberindekileri TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğüne geçerek yemek yedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu