AdıyamanManşet

“Adıyaman Tütünü markalaşmalı”

Adıyaman Köy Muhtarları, Tütünlerini Markalı Görmek İstiyor

Adıyaman’da ‘tütün yasağı’ ile ilgili gerçekleştirilen toplantıda, köy muhtarları,” Biz Adıyaman’ın tütününü kaliteli olarak marka olarak görmek istiyoruz. Kaliteli tütün yetiştirmek ve tüketicimize de saf bir tütün göndermek istiyoruz. “dedi.

Adıyaman Ziraat Odası Başkanlığı’nda ilçe ziraat oda başkanları, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve  muhtarlar ‘tütün yasası’ ile ilgili toplantı düzenlendi.

Adıyaman Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl ve ilçe ziraat odası başkanları, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çiftçiler, mahalle ve köy muhtarları katıldı.

 

Yaşanan Sıkıntı İlin Ekonomisini Çökertecek

Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan başkanlığında gerçekleşen toplantıda, sarmalık kıyılmış tütünlerle ilgili ve tamamıyla yasaklayıcı maddelerin yer aldığı ve bu tasarıda gerek üretiminde gerek taşınmasında ve gerekse pazarlamasında büyük cezai işlemlerin bulunduğu yasakların bir an önce çözülmesini dile getirildi.

Yaşadıkları sıkıntıları dile getiren çiftçiler, sarmalık kıyılmış tütünlerdeki bu sıkıntının ilimiz ekonomisini çökerteceğini kaydetti.

 

Adıyaman’ın Tütününü Kaliteli Marka Olarak Görmek İstiyoruz

Kooperatifleşme, bizde kooperatifleşme olsun isteriz. Fakat dürüst ve adaletli bir kooperatifleşme olmasını istediklerini söyleyen köy muhtarları, “Kaç tane kooperatif kurulmuş ama şimdi kulağımıza geliyor tütün yasaklansa da dışarıya götürme işleri durdurulsa biz işte 50 gram tütün 10 liraya alırız. Biz Adıyaman’ın tütününü kaliteli olarak marka olarak görmek istiyoruz. Kaliteli tütün yetiştirmek istiyoruz ve tüketicimize de saf bir tütün göndermek istiyoruz.” ifadelerini kullandılar.

Tütün ile ilgili planlanan herhangi bir protesto ve gösteri olmayacağını belirterek, bundan sonra oluşturulan komisyon üzerinden çalışmaların yapılacağı aktarıldı. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.(PHA)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı